Upadající radlery zažívají nový boom. Pomáhá jim teplé počasí

  1:00aktualizováno  1:00
Letos se v obchodech prodalo tolik piva jako nikdy předtím. Trh míří k novému rekordu. Spotřebě pomáhá teplé počasí, které startuje nový boom ovocných pivních mixů. Dříve Češi kupovali radlery „s procenty“, letos přešli na nealko.

Ilustrační snímek | foto: Pivovary Staropramen

Češi utratili za pivo v obchodech v posledních dvanácti měsících do června téměř 20,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 8,7 procenta. „Očekáváme, že celkové letošní maloobchodní tržby budou vůbec nejvyšší v historii,“ říká specialista na pivní trh ze společnosti Nielsen Michal Elšík.

Důvodem může být také zdražování piva, v objemu totiž mok celkově rostl o 1,7 procenta, přičemž pivo bez mixů přidalo za celý rok od června 2018 jen 0,4 procenta. I to je však rekord.

Na výsluní se ovšem vracejí radlery neboli ovocné pivní mixy. Kategorie, která zažila první boom po roce 2012 a postupně upadala, za rok v tržbách stoupla o 45 procent a v objemech o 39 procent.

„Ovocné mixy se znovu vrátily do módy. Růst opět nastartoval loni a pokračuje obrovským tempem,“ komentuje vývoj Tomáš Maier z České zemědělské univerzity, který se věnuje ekonomice pivovarnictví.

Proč radlery zažívají comeback? „Souvisí to trochu s rozvojem cyklistiky, zdravým životním stylem apod.,“ myslí si Maier.

Dominantní na trhu jsou v ovocných pivních mixech zejména tři největší pivovary: Plzeňský Prazdroj se značkou Birell, Staropramen Cool a také Heineken, který v Krušovicích vaří Radler.

„Sortiment ochucených radlerů je v Česku rok od roku oblíbenější,“ uvedl Pavel Geschmay, manažer značky Zlatopramen (značka Heinekenu), která loni nasadila stále populárnější nealkoholické varianty. Letos přidala grepovou chuť a chystá uvést na trh dvě citronové příchutě v půllitrových PET lahvích.

Táhne nealko

Kategorii už se nevěnují jen největší nadnárodní pivovarnické skupiny, ale třeba i náchodský Primátor, Pivovar Svijany nebo Budějovický Budvar.

První radlery letos v červnu zamířily na trh ze Svijan v rámci řady již zavedeného nealkoholického piva Vozka. Zhruba měsíc po uvedení varianty černý rybíz a limetka už pivovar uvažuje, jaké další chutě by mohl nabídnout. „Je to hit léta. Prodává se velice dobře, což je pro mě osobně překvapení. Je to však moderní pití a určitě na další sezonu připravíme něco nového,“ popsal ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Novinkami reaguje na rychlý nárůst mixů i Staropramen, kterému zejména díky nealkoholickým verzím kategorie loni rostla o 34 procent. V červenci přidal chuť jablko a hruška.

Obecně ještě před třemi lety převažovaly alkoholické varianty, dnes je však situace opačná.

Radlery nabývají na důležitosti mezi ostatními pivy v nabídce pivovarů. Zatímco v loňském prvním pololetí tvořily 3,3procenta, letos už to je 4,7 procenta podílu na výrobě, vyplývá z dat Nielsenu, která ovšem nezahrnují prodej v restauracích či hospodách.

Jenomže jejich sláva nemusí trvat věčně. Podle ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové zažívají pivní mixy v alkoholických i nealkoholických verzích obrovský boom zejména vlivem extrémně horkých letních sezon.

„Klíčové jsou tropické dny s teplotami přesahujícími třicet stupňů, což je pro milovníky piva hranicí, kdy zpravidla přecházejí od silnějších piv k méně stupňovitým a více osvěžujícím pivním mixům,“ sdělila. Tomáš Maier je přesvědčen, že vzestup radlerů je módní záležitostí a zájem zase opadne.

Radlery v prvním letním měsíci tvořily téměř každé desáté prodané pivo. Nejčastěji lidé v regálech sahají po výčepních pivech. Na objemu spotřeby se podílejí 46 procenty. V posledních letech však „desítky“ zažívají útlum ve prospěch silnějších piv. „Největší růst je jasně vidět u ležáků, tedy u takzvaných jedenáctek a dvanáctek, jejichž spotřeba narostla o více než pětinu,“ popsal Michal Elšík.

Pokračuje také růst obliby plechovkových piv. V hliníku se prodá téměř každé druhé.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Případný úbytek čínských turistů nemusí Prahu poškodit, byť utratí miliardy

Z Číny do Česka ročně jezdí statisíce turistů a utratí zde miliardy. To by se mohlo po vypovězení partnerství mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz