Pinkasův palác prodán. Skončila největší nedobrovolná dražba

  15:46aktualizováno  16:54
Pinkasův palác na pražské Kampě byl v zatím největší nedobrovolné dražbě v České republice vydražen za 480 milionů korun. Vyvolávací cena byla o deset milionů nižší. Dražby se zúčastnily dva subjekty, vítěz si nepřál zveřejnit svoji totožnost. Dražba se konala v pražském hotelu InterContinental.

Pinkasův palác (uprostřed) v Praze na Kampě | foto: Profimedia.cz

Pinkasův palác na pražské Kampě většina Pražanů a turistů léta registrovala jen kvůli velké modré plachtě, která dlouho zakrývala jeho rozbitou střechu, a kazila tak výhled z Karlova mostu na panoráma Hradčan. 

Teď se palác zapsal do historie i jinak, v největší nedobrovolné dražbě v Česku byl vydražen za 480 milionů korun. 

Nedobrovolná dražba se provádí na návrh věřitele, jehož pohledávka je zajištěna zástavním právem k dražené nemovitosti. Navrhovatelem dražby byla PPF Banka, nemovitost dosud vlastnila firma Artemis Property, která zahájila její rozsáhlou rekonstrukci. 

Právě probíhající náročná rekonstrukce dům zachránila a její průběh ocenili i památkáři. V budově jsou navrženy nové byty s upravenými dispozicemi a rovněž nebytové prostory, mimo jiné muzeum Juditina mostu. Předpokládané náklady na dokončení jsou 101,4 milionu korun.

Fotogalerie

Dlouhá historie paláce

Dům č. p. 515 v severní části ostrova Kampa, v těsném sousedství Karlova mostu, byl nazýván Prachovnou, ale správněji je označován právě jako Pinkasův dům či palác. 

Své jméno získal nejdříve podle měšťana Prachaře, kterému patřil v roce 1557. Dům byl zničen Švédy v roce 1648. Významně byl přebudován na konci 17. století a pak v 60. letech 18. století. Své současné jméno získal podle významné pražské rodiny Pinkasových, které patřil do začátku 20. století. Z té pochází kromě význačných právníků a poslanců českého zemského sněmu i malíř Soběslav Pinkas nebo jeho vnuk, herec Jiří Voskovec.

Díky objevu archeologů má dosud pro většinu lidí nezajímavý dům šanci stát se zajímavou zastávkou pro všechny milovníky historie. „Dlouho se spekulovalo o tom, že dům byl vystavěn na pilířích Juditina mostu. Tato skutečnost, která byla ještě před několika lety spíše teorií, byla s pomocí archeologických sond a detailního stavebněhistorického průzkumu potvrzena v průběhu přípravy rekonstrukce objektu,“ uvedl před časem architekt Marek Tichý, autor projektu rekonstrukce. Tento mimořádný objev románské památky podle něj posunul projekt z pouhé obnovy a dal vzniknout myšlence vytvořit muzeum Juditina mostu, které by mělo vzniknout v rozšířeném suterénu paláce.

Juditin most byl nejstarším kamenným mostem v Čechách. Byl postaven ve druhé polovině 12. století a zničen povodní v roce 1342.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Řetězce mění receptury u stovek potravin. Budou méně slané a sladké

Ilustrační snímek

Tuzemské obchodní řetězce Lidl, Kaufland či Tesco mění receptury potravin vlastních značek. Snižují podíl cukru, soli i...

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Najdete na iDNES.cz