Zvýšíme důchody i rodičovský příspěvek, říká možný ministr práce

  6:00
Sociálnědemokratický kandidát na post ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál je bývalý radní z Vysočiny. Ministrem se mohl stát už v roce 2014, ale tehdy odmítl kvůli obtížné situaci v rodině. Nyní má v plánu vybudovat systém péče o staré lidi, jelikož politici dle něj tuto tematiku opomíjeli. A ještě během léta chce obsadit klíčová místa náměstků.

Kandidát ČSSD na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V jakém stavu očekáváte, že budete přebírat ministerstvo?
Můj cíl je přes prázdniny to personálně stabilizovat a obsadit některá neobsazená klíčová místa – náměstky pro ekonomiku IT, zaměstnanost a evropské fondy. Pro oblast IT už s několika kandidáty jednám. Nebudu říkat, kdo to bude, může se to před pátečním jednáním s premiérem Babišem změnit.

Jak si poradíte s problémy kolem zakázek na IT systémy po vaší předchůdkyni Michaele Marksové?
Strategické rozhodnutí musí padnout do září, protože to ovlivňuje velké množství lidí a úřady, které jsou na IT systémy pro dávky a zaměstnanost napojeni. Další věc je pak sjednocení systémů, aby spolu komunikovaly a předávaly si informace. Smlouva (s dodavatelem OKSystem, pozn. red.) běží do konce roku, musí se rozhodnout, jak to bude vypadat od 1. 1. 2019. Nerad bych to vyřešil tak jako bývalá ministryně, a to prodloužením smlouvy. I když je málo času, mou ambicí je připravit zakázku tak, aby se o ní mohlo jednat.

Co budete s premiérem v pátek probírat kromě personálních otázek?
To, co máme ve společném programovém prohlášení. Premiéra budou zajímat důchody a zahájení diskuse kolem reformy důchodového systému a oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu.

Petr Krčál (53)

- absolvoval SOU strojírenské ve Žďáru nad Sázavou, v roce 1989 si dodělal půlroční kurz psychologie, sociologie, politologie a řízení podniku

- technik ve Ždárských strojírnách a slévárnách (1979-1986)

- předseda Koordinačního centra Mládí Vysočiny Žďár nad Sázavou (1989-1996)

- v roce 1998 začal soukromě podnikat v oblasti ekonomického a organizačního poradenství. Působil i jako asistent poslance ČSSD K.Černého

- tajemník náměstka ministra obrany a poradce ministra obrany 

- vysokoškolské vzdělání na Univerzitě T. Bati ve Zlíně a na Institutu mezioborových studií Brno (sociální pedagogika). V letech 2007-2009 přidal obor andragogika a řízení lidských zdrojů na UJAK

- radní a zastupitel Kraje Vysočina (2008-2016)

- náměstek ministryně práce a sociálních věcí (2016)

- náměstek ministra pro lidská práva (2017)

- je ženatý a má tři dcery

K čemu je podle vás dobré mít účty formálně oddělené?
Pokud důchodový systém neprojde reformou v dalším období, což se nedá stihnout v následujících třech letech, a ani to v programovém prohlášení není, tak to velký účel nemá. Pokud chcete udělat reformu, tak zjednodušeně řečeno musíte do systému přivést nějaké jiné finanční prostředky. Nepřicházím ale s vizí systém reformovat, protože odboráři jsou zásadně proti, neboť v současné době funguje velice dobře. Je to v poloze diskuse. Já na to aktuálně žádný recept nemám.

Co byste chtěl v roli ministra prosadit?
Vedle zvýšení důchodů od příštího roku, které je už narýsované a zákon je ve druhém čtení (novelou a běžnou valorizací průměrný důchod vzroste o 540 Kč, pozn. red.), je prioritou zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dále zrušení karenční doby – v prvních třech dnech nemoci by zaměstnavatel vyplácel 60 procent mzdy. A pomoc nezaopatřeným matkám, zavedení dávky zálohovaného výživného. Návrh dávky ve výši maximálně 2.500 korun měsíčně prošel prvním čtením ve Sněmovně. Dále bych chtěl změnit financování sociálních služeb.

Na sociální služby se krajům dává balík peněz (letos 15 miliard), který rozdělí podle svého uvážení na nenárokových dotacích poskytovatelům služeb. Současné vedení ministerstva navrhuje dotace udělat nárokové, aby měli poskytovatelé jistotu, že každý rok dostanou určitou částku. Co chcete změnit?
Společně s kraji se chci na pracovní skupině bavit o vytvoření základní národní sítě, kdy by kraje musely mít minimální počet zařízení například pro lidi s autismem nebo s různými typy demence. Systém sociálních služeb ovládají obce a kraje a ministerstvo má velmi malé pravomoci ke korigování sítě, nejde to ani přes finanční prostředky. Navrhnu víceleté financování zakotvené v zákoně o sociálních službách.

Proč se má síť nastavovat z centra?
V České republice se pro přípravu systému na stárnutí obyvatel moc nedělalo. S ČSÚ jsem nedávno řešil modely stárnutí populace a to, kolik lůžek bude potřeba na sto tisíc obyvatel. V roce 2030 až 40 tu může být 40 až 45 procent lidí starších 65 let a nemůžete je dát do sociálního zařízení. Možná částečně pomůže tříměsíční ošetřovné (náhrada mzdy při péči o nemohoucího člena rodiny, pozn. red.). Daleko víc by pomohla podpora terénních ambulantních služeb, zejména ošetřovatelských, kdy by staří lidé mohli co nejdéle zůstat ve svém přirozeném prostředí. Dlouhodobě pak chybí sociálně zdravotní pomezí – ošetřovatelská lůžka pro přechod mezi léčebnou dlouhodobě nemocných a domovem seniorů. To by mohl vyřešit jedině zákon o dlouhodobé péči.

Do budování alzheimer center se pouštějí soukromníci, kteří se k dotacím na sociální služby od krajů často ani nedostanou. Je soukromé financování cesta?
Do budoucna do toho budou muset vstoupit soukromá zařízení, jinak se síť nedá zajistit a místa budou chybět. Když se podívám jenom k nám na Vysočinu, je potřeba tam dostavět minimálně pět až šest lůžkových zařízení pro seniory.

Nespoléhejte na důchod. Vytvořte si rentu.

Z čeho by se – vedle soukromých senior domovů – péče o stárnoucí populaci financovala?
Moje vize je pojistný systém, na který by přispívali občané, například v Německu vybírají čtyři procenta ze mzdy na provoz sociálních služeb. Výběr a rozdělování pojistného by mohla provozovat ČSSZ. V systému s pojistným by se z pojištění platila cena za konkrétní službu přímo poskytovatelům sociálních služeb. Podobně jako dnes ve zdravotnictví. Dnes to není téma dne, ale do budoucna ano.

Jak se postavíte k návrhu na snížení doplatku na bydlení o čtvrtinu (z 80 na 60 % normy nákladů na bydlení), který chystá ministryně Němcová ve snaze omezit obchod s chudobou? Kritici se bojí, že řada lidí si kvůli tomu nebude schopna bydlení zaplatit.
Myslím si, že návrh spadne pod stůl. Podle mě se dávka doplatku dá snížit na maximálně 70 procent. Bude se muset připravit souhrn opatření – jinak se stane, že lidi vyžene z jednoho regionu a objeví se v jiném. Budou migrovat a bude to bezpečnostní problém.

Další aktuální téma je minimální mzda (2018: 12.200 korun). Odbory navrhují příští rok zvýšení o 800 až 1000 korun, zaměstnavatelské svazy požadují nastavit závazný vzorec. Váš názor?
S odbory s navyšováním souhlasím. Máme ve volebním programu 16 tisíc minimální mzdy do roku 2021. Chci, aby se nastavil systém tak, že za tři roky stoupne mzda na tuto částku a další růst by pokračoval podle toho vzorce.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

19. dubna 2025  10:01

Méně vývozu, více zážitků. Čínští důchodci pomáhají zmírnit dopady cel

Čínská vláda hledá nové způsoby, jak rozhýbat domácí ekonomiku a zmírnit palčivé důsledky amerických cel. Jedním z chystaných kroků je také snaha podpořit důchodce k tomu, aby začali více cestovat a...

19. dubna 2025

V Česku letos zaniklo nejvíce firem od roku 1990. Celkově ale jejich počet stoupá

V prvním čtvrtletí v Česku zaniklo 4 639 firem, což je nejvíce od roku 1990, od kdy se tato data sledují. Zároveň ale vzniklo 8 695 společností, nejvíce od prvního čtvrtletí 2017. V Česku se tak...

19. dubna 2025  8:54

Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus

Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha rodinám i klidné strávení velikonočních svátků na farmách. Některé podniky, zvlášť které mají silnější...

19. dubna 2025

Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává

Premium

Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní cestou přes Transalpinský ropovod TAL a na něj navazující ropovod IKL. První navýšené dodávky neruské...

19. dubna 2025

Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé

Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou královskou rodinu a technologický startup v oblasti kryptoměn. Přesto je spojuje podobná struktura,...

18. dubna 2025  18:18

Návrat západních firem do Ruska je na stole. O zakázky se bojí IT společnosti

Ruský IT sektor se obává o svou budoucnost. Na trhu se totiž hlasitěji začíná hovořit o návratu firem ze Západu. Takové vyhlídky vyvolávají vlnu nejistoty a obav. Opětovný vstup zahraničních firem by...

18. dubna 2025

Destinace Hello Kitty. Japonské letiště se přejmenovalo, aby přilákalo návštěvníky

Neobvyklý zážitek si mohou odnést cestující na japonské letiště Oita po dobu příštích šesti měsíců. Bude totiž přejmenováno na počest fiktivní postavičky původem z Japonska Hello Kitty. Akce se koná...

18. dubna 2025  16:31

Nasaďte armádu! žádá vládu Ryanair kvůli frontám na letišti v belgickém Charleroi

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vyzvala vládu v belgickém Valonsku, aby urychleně přijala kroky, které vyřeší nedostatek bezpečnostních pracovníků na letišti Charleroi nedaleko...

18. dubna 2025  16:10

Peking hledá nová odbytiště. Levné zboží z Číny může zahltit Evropu

Na obchodní válku mezi Spojenými státy americkými a Čínou mohou doplatit firmy v Evropě. Právě do evropských států totiž podle odborníků zamíří hromady levného a často dotovaného zboží z Číny, které...

18. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vypěstujte si vlastní toaletní papír. V Africe znají alternativu již dávno

V době zdražování toaletního papíru v Africe přichází inspirace z východní části kontinentu na jeho levnější alternativu. Rostlinu Plectranthus barbatus zvanou též někdy africká kopřiva tam někteří...

18. dubna 2025

Notino rozšiřuje kamennou síť po Evropě. Strategické investice míří do Česka

Notino, největší evropský prodejce produktů pro krásu a zdraví, pokračuje ve své expanzi v oblasti retailu a letos rozšiřuje evropskou síť kamenných prodejen o čtyři nové pobočky. Celkový počet...

18. dubna 2025  11:41