„V prvních letech tohoto tisíciletí se zdálo, že žádnou vizi nebudeme potřebovat. Byli jsme nejúspěšnější postkomunistickou zemí,“ uvedl na začátku konference premiér Petr Fiala
„Minulá dekáda byla ztracená, náš stát se nikam neposunul. Nedokázali jsme se připravit na rizika ani příležitosti, které svět přináší,“ dodal. „Nedostatek sebevědomí dlouhodobě rámuje naši veřejnou debatu. Nejsme nevýznamná země, ale devátá největší země unie. Žije se tu dobře a bezpečně, i lidem ze střední třídy,“ doplnil premiér.
Podle něj problém, že Česko nemá vizi, za které by se dokázalo postavit více vlád. „Problém je absence společenské shody na prioritách České republiky,“ vypíchl Fiala.
Česko se podle něj musí stát křižovatkou Evropy, a to například v inovacích či energetice. „Být křižovatkou je naše tradiční role. K ní máme geografické, sociální i kulturní předpoklady. V minulosti jsme tuto roli dokázali hrát vždy, když naše země byla otevřená světu. Tehdy jsme tvořili sebevědomý hlas,“ dodal Fiala.
Zlevňují máslo, cukr, mléko, zlevnit musí i jiné potraviny, apeloval Fiala |
Strategie stojí na několika pilířích. Prvním je podle Fialy sebevědomí, chce Česko, které bude sebevědomou zemí. Druhým pilířem pro naplnění vize je vybudování efektivního státu. „Byrokracie státní správy je všem známá. Neschopnost centrálních úřadů dodat data pro kvalifikované rozhodování je nepřijatelná,“ zmínil s tím, že chce, aby člověk za sedm let nemusel potkat více než jednoho úředníka. „Takového, který vám v patnácti založí elektronickou identitu,“ uvedl Fiala s tím, že skrze tuto identitu by se měla odehrávat celá komunikace se státem.
Třetím pilířem je podle Fialy vzdělávání, které připraví na budoucnost. „Do deset let musíme být centrem vzdělanosti,“ dodal Fiala.
Čtvrtým pilířem jsou konkrétní strategické investice. Premiér jmenoval například expanzi jaderné energetiky, využití lithia v automobilkách nebo se zaměření se na umělou inteligenci. Důležité je podle něj také dostavení dálniční sítě v příštích deseti letech.
Jádro zůstane preferovaným zdrojem energie
Zaměřit se chce premiér na energetiku, která podle něj byla zanedbávaná. „Česko v minulosti zanedbávalo jaderné trendy. Podobně je to i u obnovitelných zdrojů,“ uvedl Fiala s tím, že by energie mohla v budoucnu chybět. „V příštích deseti letech nás zachrání rychlejší dostavba Dukovan a Temelína nebo obnovitelných zdrojů, dále je potřeba posílit kapacity našeho propojení s Německem,“ vysvětlil Fiala s tím, že jádro musí v Česku zůstat preferovaným zdrojem, uvedl, že Česko potřebuje aspoň čtyři další reaktory.
„Chceme ideálně v roce 2026 spustit těžbu lithia. Chceme také spustit továrnu na automobilové baterie, to by bylo pro Česko obrovským impulsem,“ uvedl s tím, že příležitostí pro Česko je také výroba čipů.
„Čipy jsou jen začátek. Musíme se orientovat i na umělou inteligenci. Tyto oblasti musíme podporovat,“ doplnila Fiala s tím, že přemýšlí, jak může lépe využít potenciál umělé inteligence. Uvedl ale, že Česko zůstává průmyslovou zemí. „Je na nás, abychom propojili spolupráci výzkumníků s českým průmyslem,“ dodal.
Předseda vlády také připomněl, že cíle si vyžádají i značné výdaje. Snaha vlády o ozdravení státních financí ale podle něj oslabena být nesmí. „Jsou to biliony korun, které musíme investovat. Musíme vymyslet, jakým způsobem toto budeme financovat. Myšlenka, že by to vše šlo ze státního rozpočtu, je odsouzena k zániku,“ vysvětlil Fiala.
„Stávající struktura ekonomiky nám neumožňuje růst mezd, který by lidé chtěli a staví nás do nevýhodné pozice vůči zahraničním koncernům,“ uvedl dále Fiala.
„Nejdůležitější je změnit náš přístup ke státu a způsob, jakým o sobě uvažujeme. Vyžaduje to posunout se z okraje zpět do středu, kam jsme vždy patřili. Vyžaduje to restart Česka,“ zdůraznila předseda vlády.
Premiér bude společně s podnikateli a čelnými představiteli vybraných firem diskutovat o efektivních strategiích a podmínkách pro nastartování nového ekonomického růstu českého hospodářství. Součástí debaty s podnikateli bude také téma formulace a prosazení celospolečenské vize pro následující tři dekády. Konference se bude věnovat například dostupnosti bydlení, energetice, trhu práce či vzdělávání, vědě a výzkumu.
Před půl dvanáctou pak Fiala okomentuje přednesené příspěvky ze strany zástupců organizací.
Odpolední blok se bude zabývat koordinací a přípravou pro jednání vládního výboru. Jeho součástí budou další prezentace legislativních a jiných návrhů k okruhům z dopolední části.