Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

  11:12aktualizováno  11:12
Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok uspořit 550 tun plastu. Kvůli snazší recyklaci se také ve Velké Británii od září začnou zelené sprity proměňovat na průhledné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko se letos rozhodla dále odlehčit většinu svých plastových lahví. Menší hmotnost budou mít všechny PET lahve o velikosti půl litru, litr, 1,25 litru a 1,75 litru,“ uvádí za firmu ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti Petr Jonák. V průměru dojde k odlehčení o třináct procent.

Hmotnost půllitrovky se například sníží o 2,8 gramu, což dělá dvanáct procent. Nejvíce zhubnou litrové láhve, a to o 21 procent.

Podle Jonáka se lehčí lahve vyměňují postupně, přičemž dokončení celého procesu „odlehčení“ očekává do konce roku. Celková úspora Coca-Coly za rok bude 550 tun plastu.

Podobně jako Coca–Cola postupuje řada dalších firem. Lahve po letošním zintenzivnění debaty o plastech odlehčují i další výrobci nápojů, lehčí jsou některé vlastní značky obchodních řetězců, jako třeba vody Saguaro v Lidlu. Kromě petlahví ztrácejí gramy rovněž kelímky od jogurtů u Madety či Olmy.

Méně zatěžovat životní prostředí je jedním z hlavních důvodů plastového odlehčování. Druhým a neméně významným je finanční úspora. Za každý kilogram plastu totiž musí společnosti, které jej uvádějí na trh, platit firmě Eko-kom starající se o sběr odpadu.

Nastává čas odbarvování

Za plastové obaly se přitom platí nejvíce – skoro šest korun za kilo. Každý uspořený gram je tak v konečném účtování znát. Pokud firma nespotřebuje sto tun plastů, za rok to znamená přes půl milionu korun ušetřených na poplatcích.

Snižovat hmotnost však nejde donekonečna a někteří výrobci už narážejí na dno. Obal musí výrobek chránit a čím tenčí je třeba PET v lahvi, tím více propouští dovnitř kyslíku, který zkracuje životnost výrobku. A naopak tím více uniká třeba oxidu uhličitého nebo aromat, což mění chuť výrobku. Láhev se také při přílišném zhubnutí začíná po vypití části obsahu lámat a nedržela by ani dobře při převozu a na paletách.

Dalším trendem, na který firmy najíždějí, je odbarvování neboli přechod z různobarevných lahví na průhledné. Důvod je ten, že recyklace průhledných lahví je snadnější a jejich použití je nejširší.

Podle webu Packaging360.in se například začne od září na pultech obchodů ve Velké Británii měnit zelená barva lahve nápoje Sprite od Coca-Coly na průhlednou. Postupně se to zřejmě přenese i do dalších zemí, nicméně podrobnosti pro Česko zatím nejsou známé.

OBRAZEM: Kde se rodí Coca-Cola a dalších tři sta produktů

„Novinky včas oznámíme,“ uvádí Jonák na dotaz, kdy bude i u nás průhledný sprite. „Coca-Cola HBC se již mnoho let snaží využívat primárně čirý PET, který je pro recyklaci nejlepší. V současnosti činí podíl čirého PET na všech našich PET lahvích prodaných v Česku 92,3 procenta.“

Do ubírání barev se pustil také největší český výrobce, Karlovarské minerální vody. Dosud bylo v obchodech k mání pět různých barevných provedení minerální vody Mattoni, další značky z této skupiny mají ještě jiné barvy. Ochucené i neochucené varianty Mattoni se podle vyjádření firmy od května stáčejí do lahví jednotné zelenkavé barvy a nyní by měly už přicházet na trh.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz