Dánský penzijní fond skoupil berlínskou čtvrť, lidé se bojí budoucnosti

  13:01aktualizováno  13:01
Obyvatelé čtvrti Thiemannstrasse v berlínské městské části Neukölln se obávají, že budou jejich domovy přeměněny na luxusní byty. Pátý největší penzijní fond v Evropě totiž koupil celou jejich čtvrť a nájemní byty se pomalu začínají měnit na byty v soukromém vlastnictví.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

Dánský penzijní fond PFA si koupil celou oblast Thiemannstrasse v nově vznikajícím berlínském okrese Neukölln. PFA se tak v tomto roce stala největším investorem do nemovitostí v Německu. V sobotu o tom informoval berlínský deník Morgenpost.

Za 1,2 miliardy eur koupil fond PFA od farmaceutické společnosti Industria Wohnen asi 140 bytů. Nájemníci, z nichž mnozí jsou již v důchodu, byli o změně vlastnictví informováni teprve minulý měsíc. K prodeji ale došlo již v létě. Několik z nich se nyní obává, že se penzijní fond pokusí získat své investice zpět tím, že bude požadovat vyšší nájemné, nebo že budou převážně levné byty přeměněny na luxusní apartmány pro bohatší jako součást pokračující gentrifikace oblasti.

Gentrifikace je označení pro lokální sociálně-kulturní změny, které jsou důsledkem toho, když bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v dosud méně prosperujících společenstvích. 

A není divu, že se lidé bojí. Správcem portfolia pro PFA v Německu je mnichovská skupina Domicil Real Estate Group. Její generální ředitel Khaled Kaissar již na internetu láká na berlínské byty potencionální zákazníky: „Tyto nemovitosti jsou převážně v dobrých až velmi dobrých obytných lokalitách. Portfolio navíc nabízí další potenciál zvyšování nájemného.“

Ve 140 apartmánech v ulicích Thiemann a Bohemian, které byly prodány, žije asi 300 lidí. Mezi nájemníky patří i přibližně 60 důchodců. Jedním z nich je i dvaasedmdesátiletá Edeltraud Wudeová, která žije v Thiemannstrasse od roku 2011. Wudeová řekla, že byla v šoku, když ji přišlo oznámení o změně vlastníka. V současné době platí za byt s rozlohou 50 metrů čtverečních méně než 550 eur za měsíc a podle jejich slov si vyšší nájemné nemůže dovolit.

Celoživotní nájemce, devětasedmdesátiletý Jürgen Lehmann, si postěžoval, že už nikde nenajde domov jako je tento.

Politici jsou skeptičtí

Poslankyně sociálních demokratů Cansel Kiziltepeová je plány PFA také znepokojena. „Chtějí dosáhnout zisku. Dánsko svůj trh s bydlením uzavřelo,“ uvedla pro berlínský bulvární plátek BZ.

Místní politici nyní doufají, že vyhrají právní bitvu, která by umožnila místnímu bytovému družstvu zajistit nemovitosti. Obě ulice totiž patří do místní chráněné oblasti, která zakazuje přeměnu nájemních bytů na vlastnické byty.

Jak napsal německý deník Deutsche Welle, místní úřady ale stále častěji schvalují převod z nájemních bytů na byty vlastnické. Počet převodů v Neukölln se od roku 2012 do roku 2016 více než ztrojnásobil. Z 318 vzrostl během čtyř let na 1448. V celém Berlíně pak od začátku června 2017 do konce května 2018 došlo k přeměně 14 053 bytů.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,6 procenta, očekává OECD

Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel...

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpovídá to Organizace pro...

Najdete na iDNES.cz