Penze mohou státní kasu do budoucna vyjít o miliardy více

  4:02aktualizováno  4:02
Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Františka Koníčka poslalo do připomínkového řízení návrh na mimořádnou valorizaci penzí v příštím roce a návrh zvyšovat do budoucna důchody podle zvlášť měřené důchodcovské inflace. Pokud ke změnám dojde, stát bude muset najít na výplatu penzí více peněz než nyní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Ministerstvo navrhuje, aby se od července 2014 důchody mimořádně zvýšily o 271 korun měsíčně (pro letošní důchodce o 76 korun) jako vynahrazení minivalorizací v lednu 2013 a 2014. To by přišlo na 4,6 miliardy. Navíc chce rozvázat vládě ruce, které jí svázala předchozí středopravicová koalice, a umožnit jí zvyšovat svým rozhodnutím penze i více, než velí inflační statistika v současné době.

Návrh, který by finančně přilepšil důchodcům, má ovšem jeden háček - rozpočet s těmito penězi nepočítá. V letech 2014 až 2016 by podle něj důchody měly přijít o 44,17 miliardy korun dráž oproti tomu, co je naplánováno v legislativě dnes.

I vítězové voleb jsou k takovému navyšování zdrženliví. Žádná z potenciálních koaličních stran tak daleko v předvolebních slibech důchodcům nezašla. ANO má v programu valorizaci důchodů v plné výši růstu spotřebitelských cen, ČSSD také s tím, že by k tomu mělo dojít už v roce 2015. Dnes je kvůli minivalorizaci růst důchodů omezen.

"Měli bychom o mimořádné valorizaci uvažovat. Důchodci byli dost poškozeni omezenou valorizací," říká neurčitě Roman Sklenák, stínový ministr práce ČSSD. Kde na ni v rozpočtu vzít, však ČSSD neví. "Mimořádnou valorizaci teď nediskutujeme, musela by se provázat se státním rozpočtem, důchody jsou zásadní položka," říká Jan Bartošek, stínový ministr práce za KDU-ČSL.

Penzisté mají mít vlastní inflaci

Podle návrhu ministerstva by nově měly být penze zvyšovány o inflaci změřenou pro domácnosti důchodců namísto běžně používané spotřebitelské inflace. "Za posledních deset let byl dopad cen do domácností důchodců o 0,7 až 0,8 procentního bodu vyšší, než činila běžná spotřebitelská inflace," říká Jan Škorpík ze sekce sociálně-pojistných systémů MPSV. Důvodem je zejména velký podíl potravin v nákupech penzistů. Ty zdražovaly v poslední době kvůli zvyšování DPH. Do valorizace už by se na druhou stranu nově nepřipočítávala třetina růstu reálných mezd.

Rozhovor s prezidentem Asociace penzijních společností Vladimírem Bezděkem Čtěte v pondělí, 2. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Ve hře je také otázka důchodového věku. Ten je nyní nastaven na automatické prodlužování po roce 2040 o dva měsíce ročně. Česko je v tom unikátní a Evropská komise mu letos ve své zprávě doporučila, aby pravidlo zmírnilo. Ministerstvo proto aktuálně připravuje návrh pravidelných revizí důchodového věku podle toho, jak poroste střední délka života. To má v programu i ANO, ČSSD před volbami mluvila o nastavení pevné věkové hranice pro odchod do důchodu.

Pokus předchozí Nečasovy vlády přibrzdit rostoucí výdaje na důchody tak bude zřejmě rozebrán. "Státní důchodový systém vydrží stabilizovaný, jen když politici nezruší automatické prodlužování věkové hranice odchodu do důchodu a když nebudou populisticky valorizovat víc, než jak jsme viděli posledních 20 letech," říká v rozhovoru pro MF DNES Vladimír Bezděk, od letoška šéf největší penzijní společnosti patřící České pojišťovně, který se podílel na dvou expertních vládních skupinách zabývajících se důchodovou reformou.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi upřednostňují kratší dovolené, do zahraničí cestují několikrát za rok

Ilustrační snímek

Na dovolenou jezdí Češi rádi. Loni vycestovalo do zahraničí 7,4 milionu lidí, což je o 9,1 procenta více než v roce...

Najdete na iDNES.cz