Penta zuří. Prodej Sazky v tendru podle ní zavání mafií

  10:21aktualizováno  12:43
Investiční skupina Penta, která je jedním ze zájemců o zkrachovalou loterijní firmu Sazka, ostře vystoupila proti vůli insolvenčního správce prodat firmu ve výběrovém řízení. Tento postup je podle ní, na rozdíl od prodeje v dražbě, nečitelný a připomíná praktiky konkurzní mafie. Sazka si za svým návrhem stojí.
Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Penta považuje způsob, kterým chce insolvenční správce Sazky Josef Cupka řešit prodej společnosti, za pochybný a netransparentní. Praktiky správce v úzké součinnosti s PPF a KKCG (největší věřitelé) připomínají praktiky konkurzní mafie," řekl mluvčí investiční společnosti Martin Danko.

Penta proto počká na vyhlášení konkrétních podmínek tendru, a pak se rozhodne, zda se ho zúčastní.

Zatím se jí nelíbí například to, že správce požaduje pro účast v tendru kauci ve výši půl miliardy korun. To je podle skupiny bezprecedentně vysoká částka.

Penta: Způsob tendru nahrává PPF

Cupkovi také vytýká rozhodnutí, podle nějž se nabídky mají skládat na účet banky J&T. Penta připomíná, že skupina J&T je propojena s jedním z největších věřitelů Sazky, skupinou PPF, přes Energetický průmyslový holding, v němž každá ze stran drží 40 procent.

"Vzniká důvodné podezření, že výběrové řízení bude vedeno způsobem, který zvýhodňuje skupinu PPF. Prvořadým cílem není získat maximální hodnotu z prodeje konkurzní podstaty pro všechny věřitele, ale maximalizovat kontrolu a vliv PPF," uvádí Penta.

Penta také zpochybňuje Cupkův argument o tom, že tendr přinese rychlejší výsledek než dražba. "Veřejnou dražbu jde připravit v krátkém čase stejně jako výběrové řízení. Časový argument je účelový a dokazuje, že věřitelský výbor a Cupka nemají zájem na transparentním řešení prodeje," říká investiční společnost.

Penta Cupkovi vyčítá napojení na hlavní věřitele

Penta také připomíná nestandardní dění kolem Sazky, které podle ní zavání konkurzní mafií. Upozorňuje na to, že akcionářům Sazky, tedy sportovním svazům, bylo znemožněno vykonávat jejich akcionářská práva tím, že správcem najatý manažer Marek Biely vlastní klíče od trezoru, kde jsou uloženy jejich akcie, a brání jim k přístupu, když je potřebují.

Na nemožnosti získat akcie zkolabovala například valná hromada akcionářů svolaná na 19. července. Jeden z akcionářů totiž nečekaně požadoval, aby všichni přítomní prokázali oprávněnost hlasovat pomocí svých akcií. Klíč k trezoru se nedal najít, a protože valná hromada nezačala do 60 minut, musela být odložena.

Penta také znovu správci vytýká, že při přezkumu pohledávek zamítl všechny významné, které konkurovaly PPF a KKCG, a nebral v úvahu námitky proti tomuto zpochybnění.

Jako důkaz provázanosti správce Cupky s hlavními věřiteli poukazuje Penta také na komunikační průšvih, v němž vyšlo najevo, že si mluvčí správce nechává schvalovat znění vydávaných tiskových zpráv mluvčím hlavního věřitele KKCG a o obsahu zprávy informuje dopředu také PPF.

Sazka emoce kolem návrhu nechápe

Loterijní společnost se diví, proč její návrh vyvolal takové pobouření. "Nerozumíme hysterické reakci, kterou záměr vyvolal, protože detaily podmínek a způsobu prodeje ještě nebyly zveřejněny. Čekáme na rozhodnutí soudu," uvedla mluvčí Sazky Lenka Angelika Tichá.

Insolvenční správce se pro prodej v tendru rozhodl proto, že je podle něj tento způsob nejčitelnější a nejrychlejší. "Sazka je rychle se kazící zboží, a proto se vedle transparentnosti hledal také způsob prodeje, který by nebylo možné komplikovat a protahovat. Při dražbě by se to stát mohlo, a tak se nám navržený způsob jeví jako nejlepší," vysvětluje Tichá.

Banka J&T nedostala případnou "zakázku" na správu nabídek automaticky, ale v konkurenci s několika oslovenými bankami podle Tiché prokázala jednoznačně nejlepší podmínky. Ve finále se přitom rozhodovalo mezi J&T a Raiffeisenbank.

"Výkřikům Penty se nehodláme věnovat a rozhodně neovlivní naši práci," dodala mluvčí.

PPF oznámila, že na emoce Penty reagovat nebude.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Red Bull otevřel obchod v pražském hračkářství. Energetické nápoje nenabízí

Hračkářství Hamleys v Praze rozjelo netradiční spolupráci. Obchod v obchodě si...

Jako místo své první české pobočky si výrobce známých energetických nápojů Red Bull vybral hračkářství Hamleys v centru...

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz