Penta provokuje zájemce o Sazku. Za loterijní firmu nabízí pět miliard

  17:30aktualizováno  18:48
Investiční skupina Penta Investments, která se odmítla účastnit oficiálního tendru o Sazku, je celou loterijní společnost ochotna koupit za pět miliard korun. Peníze Penta složila u Komerční banky, protože se jí nelíbily podmínky přikazující uložit peníze u J&T Bank.
Sazka

Sazka | foto: iDNES.cz

Za samotný podnik nabízí Penta 4,65 miliardy korun a zároveň hodlá splatit dluhy Sazky, které vznikly po prohlášení konkurzu, v celkové výši 350 milionů korun.

Penta svou nabídku pošle do šesté hodiny večer insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi. Součástí nabídky bude i návrh smlouvy podepsaný zástupcem Penty, doklad o složení peněz na účet u Komerční banky a další doklady, které požaduje správce v rámci svého výběrového řízení. To je například výpis z obchodního rejstříku či závazek Penty vypořádat kupní cenu i v případě, že nedostane do pěti měsíců potřebná povolení od příslušných antimonopolních úřadů.

Potvrzení z Komerční banky

"Z naší nabídky je zřejmé, že nám nejde o nic jiného než o standardní podmínky, které jsou běžné při nákupech a prodejích firem. Pokud je cílem maximalizovat prodejní cenu, jak to prohlašuje správce Cupka a věřitelský výbor, naše nabídka by měla být brána v potaz. V opačném případě, vybere-li správce jako vítěznou nižší nabídku, vystavuje se vážné hrozbě žaloby o náhradu škody," říká k tomu Marek Dospiva, partner skupiny Penta.

Penta zpochybňuje tendr od počátku, už se přidala i spořitelna

Penta se do oficiálního tendru nepřihlásila proto, že jí podmínky tendru přišly nečitelné. Skupina je přesvědčena o tom, že podmínky jsou účelové a jednoznačně preferují hlavní věřitele skupiny PPF a KKCG, které firmu chtějí pro sebe. "Tendr považujeme za zmanipulovaný a zorganizovaný ve stylu raných devadesátých let, kdy se za součinnosti správce, soudce a věřitelů používaly konkurzy jako nástroj na nepřátelské ovládnutí firem," dodává Dospiva.

Podmínky tendru se ale nelíbí také České spořitelně, která je důležitým věřitelem Sazky a má v jejím šestičlenném věřitelském výboru jeden hlas. Banka v pátek žádala, aby byl prodej Sazky zastaven či alespoň změněny jeho podmínky, protože nezaručují věřitelům maximální výnos. Věřitelský výbor ale její návrh zamítl.

Podle správce Sazky Josefa Cupky, který firmu v konkurzu prodává, je ale naopak účelovou hrou jednání Penty. Podle něj chce skupina celý prodej komplikovat jen proto, aby mohla co možná nejdéle v klidu rozvíjet svou vlastní loterii pod značkou Fortuna. Již dříve uvedl, že nabídky mimo oficiální tendr nebude brát vůbec v úvahu.

Konkurent Penty v boji o Sazku, společnost KKCG, se nabídce investiční společnosti vysmála. "Penta nesložila částku na žádný speciální vázaný účet v Komerční bance, ale pouze poskytla potvrzení o zůstatku na svém běžném účtu. Stejnou logikou můžeme předložit potvrzení o zůstatku na našem běžném účtu převyšujícím 10 miliard korun," uvedl mluvčí KKCG Daniel Plovajko.

Autoři: ,

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz