Penta provokuje zájemce o Sazku. Za loterijní firmu nabízí pět miliard

  17:30aktualizováno  18:48
Investiční skupina Penta Investments, která se odmítla účastnit oficiálního tendru o Sazku, je celou loterijní společnost ochotna koupit za pět miliard korun. Peníze Penta složila u Komerční banky, protože se jí nelíbily podmínky přikazující uložit peníze u J&T Bank.
Sazka

Sazka | foto: iDNES.cz

Za samotný podnik nabízí Penta 4,65 miliardy korun a zároveň hodlá splatit dluhy Sazky, které vznikly po prohlášení konkurzu, v celkové výši 350 milionů korun.

Penta svou nabídku pošle do šesté hodiny večer insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi. Součástí nabídky bude i návrh smlouvy podepsaný zástupcem Penty, doklad o složení peněz na účet u Komerční banky a další doklady, které požaduje správce v rámci svého výběrového řízení. To je například výpis z obchodního rejstříku či závazek Penty vypořádat kupní cenu i v případě, že nedostane do pěti měsíců potřebná povolení od příslušných antimonopolních úřadů.

Potvrzení z Komerční banky

"Z naší nabídky je zřejmé, že nám nejde o nic jiného než o standardní podmínky, které jsou běžné při nákupech a prodejích firem. Pokud je cílem maximalizovat prodejní cenu, jak to prohlašuje správce Cupka a věřitelský výbor, naše nabídka by měla být brána v potaz. V opačném případě, vybere-li správce jako vítěznou nižší nabídku, vystavuje se vážné hrozbě žaloby o náhradu škody," říká k tomu Marek Dospiva, partner skupiny Penta.

Penta zpochybňuje tendr od počátku, už se přidala i spořitelna

Penta se do oficiálního tendru nepřihlásila proto, že jí podmínky tendru přišly nečitelné. Skupina je přesvědčena o tom, že podmínky jsou účelové a jednoznačně preferují hlavní věřitele skupiny PPF a KKCG, které firmu chtějí pro sebe. "Tendr považujeme za zmanipulovaný a zorganizovaný ve stylu raných devadesátých let, kdy se za součinnosti správce, soudce a věřitelů používaly konkurzy jako nástroj na nepřátelské ovládnutí firem," dodává Dospiva.

Podmínky tendru se ale nelíbí také České spořitelně, která je důležitým věřitelem Sazky a má v jejím šestičlenném věřitelském výboru jeden hlas. Banka v pátek žádala, aby byl prodej Sazky zastaven či alespoň změněny jeho podmínky, protože nezaručují věřitelům maximální výnos. Věřitelský výbor ale její návrh zamítl.

Podle správce Sazky Josefa Cupky, který firmu v konkurzu prodává, je ale naopak účelovou hrou jednání Penty. Podle něj chce skupina celý prodej komplikovat jen proto, aby mohla co možná nejdéle v klidu rozvíjet svou vlastní loterii pod značkou Fortuna. Již dříve uvedl, že nabídky mimo oficiální tendr nebude brát vůbec v úvahu.

Konkurent Penty v boji o Sazku, společnost KKCG, se nabídce investiční společnosti vysmála. "Penta nesložila částku na žádný speciální vázaný účet v Komerční bance, ale pouze poskytla potvrzení o zůstatku na svém běžném účtu. Stejnou logikou můžeme předložit potvrzení o zůstatku na našem běžném účtu převyšujícím 10 miliard korun," uvedl mluvčí KKCG Daniel Plovajko.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Euro pomáhá, míní podle průzkumu většina Čechů. Ale pouze firmám

Euro s německou orlicí

Zavedení eura by tuzemským podnikům zjednodušilo obchodování a administrativu, myslí si 55 procent Čechů. Vyplývá to z...

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Semafor pro limonády. Nové značení má jasně ukazovat výživové hodnoty

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Před více než dvěma lety šestice firem, Coca-Cola, Pepsi, Mars, Mondeléz, Nestlé a Unilever, prezentovala společný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz