Peníze nedostanete, řekl Nečas zemědělcům. Dostal čas do února

  9:53aktualizováno  15:36
Tisíce zemědělců v pražské Lucerně rozhodly, že zatím kvůli nedostatku peněz nevyjdou do ulic. Vládě dali farmáři čas do příštího roku. Prezident Agrární komory Jan Veleba žehral na nedostatek českého vepřového a varoval před zánikem sta tisíc pracovních míst. On ani nikdo jiný ale Petra Nečase neobměkčil.

Premiér Petr Nečas zopakoval zemědělcům, že příští rok nedostanou nic z rozpočtu. | foto: Jakub DospivaČTK

"Nepřišel jsem si pro potlesk a nebudu vám nic nalhávat," podotkl s tím, že se zemědělci příští rok musejí spolehnout jen na příjmy z EU. Zemědělci mají o důvod navíc přidat se kvůli seškrtaným dotacím k chystaným protestům odborářů. Zatím ale couvli a dali vládě vlažné ultimátum na navýšení plateb do února příštího roku.

Požadují, aby k platbám z Unie Česko přidalo nejméně 2,4 miliardy korun, tedy polovinu možného dorovnání. Vládě dávají na navýšení čas do 18. února. O případném dalším postupu rozhodne vedení Agrární komory až 3. března na sněmu. Podle Jana Veleby se ale zemědělci chtějí dohodnout, a ne demonstrovat.

Jablkem sváru je dorovnání přímých plateb z EU. K desítkám miliard z Unie, které Česko dostává ročně na zemědělství, dává stát obvykle z rozpočtu další peníze. Loni to bylo přes šest miliard, letos přes tři, ale rozpočet pro příští rok má v této kolonce poprvé nulu. Zemědělce to vyštvalo do Prahy.

True

Petr Nečas jim odpověděl až ve druhé části projevu. "Podívejte se, co se na jaře stalo v Řecku, podívejte se, co se právě teď děje v Irsku," vysvětloval, proč stát příští rok zemědělce nepodpoří. Nedostatek peněz částečně svedl na Brusel. "Jsou zde jednoznačně podmínky diskriminace. Nechceme, aby takto bylo poškozováno české zemědělství," poznamenal premiér s tím, že vláda bude krvavě bojovat proti odstranění nerovných podmínek mezi zeměmi.

Česko a další země, které vstoupily v roce 2004 nebo později do EU, dostávají na dotacích méně, než staré členské země. Snižuje to konkurenceschopnost českého zemědělství. Podmínky by se měly narovnat v roce 2014, ČR a další země ale dlouhodobě marně bojují za to, aby tato politika, kterou prosadila zejména Francie, padla ještě dříve. Unie si problém uvědomuje a zatím alespoň dovolila národním vládám přímé platby dorovnávat.

Podle smluv dojednaných před vstupem České republiky do Evropské unie by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit na top-upech (přímé platby) maximálně 4,8 miliardy korun. Rozpočet s tím ale nepočítá. ČSSD oponuje, že by se peníze mohly najít například v rozpočtu ministerstva obrany.

True

"České zemědělství je drceno dramaticky se zvyšujícími dovozy potravin, které činí ročně desetitisíce hektarů české půdy zbytečnou," vykreslil dopady evropské politiky prezident Agrární komory ČR (AKČR) Jan Veleba. Nejhůře je na tom přitom domácí vepřové maso. Jeho dovoz letos podle Veleby překročí polovinu spotřeby českých obyvatel.

Šéf Agrární komory Veleba představil černou vizi, která varuje před zánikem 95 až sto tisíc pracovních míst v zemědělství v případě, že stát příští rok zemědělcům nic nedá. Už nedávno pohrozil, že pokud stát zemědělcům na dorovnání nevyplatí alespoň tři miliardy korun, přidají se k protestům dalších nespokojených lidí.

Celkové výdaje na společnou zemědělskou politiku mají v příštím roce vzrůst z letošních 27 miliard na 41 miliard Kč. Zásluhu na tom má hlavně nárůst prostředků z rozpočtu Evropské unie v rámci Programu rozvoje venkova z pěti miliard v letošním roce na 18,5 miliardy v roce příštím.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Najdete na iDNES.cz