Peltrám i Zelený popřeli, že by chtěli prodat České dráhy do Německa

  18:23aktualizováno  18:23
- Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám popřel, že by jeho úřad uvažoval o prodeji Českých drah Německým drahám, jak tvrdí šéf železničních odborů Jaromír Dušek. "To je záležitost na psychiatra," prohlásil Peltrám v Českém rozhlase a uvedl, že o ničem takovém stát vůbec neuvažoval. To po něm potvrdil i generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený. Dušek však na svém tvrzení trvá. "Klidně dnes zveřejním důkazy," uvedl.

Z tiskové konference ministra Peltráma a předsedy představenstva Deutsche Bahn Johannese Ludewiga
Na odpolední tiskové konferenci popřel jak ministr Peltrám, tak šéf Deutsche Bahn Johannes Ludewig, že by Deutsche Bahn kupovala majetkový podíl v Českých drahách. Během jednání předesedy představenstva Deutsche Bahn v České republice byla projednávána spolupráce s českou stranou, která by se týkala nákladní dopravy a modernizace koridoru Praha-Norimberk. Začátek této akce je ale očekáván až v roce 2005.

Jednání s ministrem Peltrámem se týkala pomoci německé strany s transformací Českých drah. Deutsche Bahn prošla v minulosti taktéž transformací ze státní organizace na akciovou společnost a proto nabídla české straně tým odborníků.

Znění faxu zaslaného Johannesem Ludewigem ministru Peltrámovi (viz fotogalerie) zní : "Vážený pane ministře, srdečně Vám děkuji za možnost, že se můžeme osobně setkat dne 13.7. 1999 ve 14:30 hod. v Praze. Rád bych si s Vámi vyměnil názor na privatizaci ČD a prosondoval možnosti eventuální účasti DB na tomto procesu. Těším se, že tento náš nezávazný rozhovor bude oboustranně příjemný. S přátelským pozdravem ... (nečitelný podpis)."


Jak šéf Deutsche Bahn vysvětlil později, privatizací rozumí transformaci státní organizace na akciovou společnost, i když všechny akcie zůstanou v držení státu. Ministr Peltrám nicméně nevyloučil možný vstup němekých drah do Českých drah někdy v budoucnosti, jak ale dodal, "toto téma rozhodně není na pořadu dne."

Dopolední vývoj

Peltrám uvedl, že prodej Českých drah nepřipadá v úvahu a že vláda vůbec nemá v úmyslu prodávat dopravní sítě zahraničním partnerům. To prohlásil i šéf drah Dalibor Zelený. "Deutsche Bahn jsou naším největším konkurentem," řekl.

Na otázku, o čem tedy dnes bude jednat s generálním ředitelem německých drah, Peltrám uvedl, že jde pouze o zdvořilostní návštěvu.

Jaromír Dušek si však za svým tvrzením stojí. "Byl bych rád, kdybych se mýlil, ale jsem schopen dokázat, že nejsem případ pro psychiatra," uvedl v Českém rozhlase. "Existují doklady o chystaném prodeji," zdůraznil a dodal, že je může zveřejnit klidně po jednání ministra Peltráma s německým ředitelem.

Pondělní vývoj
Předseda železničních odborů Jaromír Dušek uvedl, že ministerstvo dopravy se chystá prodat České dráhy jejich největšímu evropskému konkurentovi Deutsche Bahn (Německé dráhy). "Generální ředitel německých drah Johannes Ludewig má o této nabídce jednat s ministrem Peltrámem toto úterý v Praze," řekl Dušek.

Ministerstvo dopravy a spojů potvrdilo návštěvu šéfa Bundes Bahn Ludewiga v Praze a jeho jednání s ministrem Peltrámem, o obsahu rozhovoru však odmítlo sdělit bližší podrobnosti.

Náměstek ministra dopravy pro železnici Jaroslav Vrána potvrdil, že Deutsche Bahn mají o českou železnici zájem. Osobně však tento postup nepodporuje, protože soudí, že České dráhy mají ještě šanci.

Ministerstvo podle Duška prodává poslední existující a funkční síťový segment - České dráhy - zahraničnímu kapitálu bez vědomí vlády, parlamentu, vedení drah, Správní rady a sociálních partnerů. "A to se neví za kolik, co vlastně, a ani zda to má vést k rozvoji nebo k totálnímu útlumu, protože České dráhy jsou v nákladní přepravě největším konkurentem německých drah," zdůraznil odborový předák.

Generální ředitel drah Dalibor Zelený řekl, že bude v úterý s německým kolegou jednat o spolupráci. "Budeme podepisovat protokol, který se týká spojení Prahy a Norimberka," uvedl jako příklad. K dalším bodům jednání bude patřit příhraniční spolupráce v osobní dopravě, dodal. K jednání o privatizaci českých železnic Deutsche Bahn se vyjádřit odmítl.

Železnice později sdělily, že jim není nic známo o tom, že by ministerstvo "chtělo prodat České dráhy Němcům". "Překvapuje nás to, protože České dráhy jsou v oblasti nejlukrativnějšího typu přeprav - v oblasti tranzitní přepravy - největším konkurentem Deutsche Bahn. Co do objemu tranzitní přepravy jsou České dráhy druhé v Evropě," uvedla mluvčí drah Zdeňka Celá.

Kopie faxu předsedy představenstva Deutsche Bahn Johannese Ludewiga ministru Peltrámovi

Kopie části faxu předsedy představenstva Deutsche Bahn Johannese Ludewiga ministru Peltrámovi

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz