Informace o pořízení akcií byla zveřejněna v Centrálním úložišti regulovaných informací České národní banky. Cena transakce uvedena nebyla.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií ČEZ.
„Pavel Tykač je na českém akciovém trhu aktivní již řadu let a do akcií obchodovaných v Praze průběžně investuje již velmi dlouho. To platí i pro akcie ČEZ. To, že překročil reportované jedno procento, je pouze technická věc, která neznamená, že došlo k jednorázovému nákupu, který přesahuje svým objemem jednoprocentní podíl na základním jmění společnosti. Také nijak nesouvisí s aktuální situací a ani nezakládá důvod pro úvahu o případné změně chování například na valných hromadách. Nicméně dlouhodobý vývoj ceny akcie ČEZ dostatečně dokazuje její perspektivu a růstový potenciál,“ uvádí Jan Chudomel, který je tiskovým mluvčím Pavla Tykače. |
Kyperskou firmu Belviport Trading Limited vlastní přes společnost Clamount Investments Limited český miliardář Pavel Tykač, kterému patří energetická skupina Sev.en Group. Do této skupiny patří například hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy.
Firmy ze skupiny Sev.en v minulosti uzavřely s ČEZ miliardové transakce. V roce 2013 skupina koupila od ČEZ za 4,12 miliardy korun elektrárnu Chvaletice. Loni pak převzala Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en od ČEZ elektrárnu Počerady. Dohodnutá kupní cena byla 2,5 miliardy korun, ale vzhledem k vypořádání dalších závazků celková pořizovací cena přesáhla podle serveru Ekonomický deník devět miliard korun. Tykačova Vršanská uhelná také v předchozích letech dodávala ČEZ uhlí.
Tykačův Belviport podle informací médií obchodoval v minulosti s akciemi několika velkých českých firem. Byly to například farmaceutická společnost Zentiva, operátor O2 nebo Moneta Money Bank.
Tykač: Pro ekoaktivisty jsem čert. Čím víc čisté energie, tím víc vyděláme |