Výše nájmů začátkem roku podle analýzy dosáhla nových maxim v podstatě po celé zemi. Ve 13 ze 14 krajů ceny vzrostly v meziročním srovnání dvouciferně. Nejvíce v Olomouckém kraji, kde nájmy proti stejnému období roku 2024 vzrostly o 30 procent. O 25 procent stouply v Pardubickém a Jihočeském kraji. V Praze se zvedly meziročně asi o 15 procent a v Brně o téměř čtvrtinu.
Nájmy stoupají i o desítky procent. A bude to ještě horší, varují realitky![]() |
Data z přelomu roku 2024 a 2025 podle webu Bezrealitky poukazují na to, že majitelé nové smlouvy už uzavírají za výrazně vyšší cenu. Rozevírají se také nůžky mezi cenou za pronájem malých bytů, především garsoniér, a těch s větší metráží. Garsoniéry jsou na plochu tradičně nejdražší, přičemž jejich nájemní cena se může lišit až o 15 procent ve srovnání s byty v dispozicích 2+1 a větších.
Lidé v nájmech zůstávají déle
Zatímco v minulosti se podle analýzy domácnost v nájmu stěhovala v průměru jednou za dva roky a čtyři měsíce, nyní se tato doba prodloužila o více než rok a lze očekávat, že se bude zvyšovat dále. Lidé, kteří se tak stěhovat nemusí, raději zůstávají ve stávajícím nájmu za podmínek, které mají s majitelem domluvené a které jsou ve většině případů výrazně výhodnější než aktuální nabídka na trhu.
Friends z Letné. Spolubydlení kvete, žít sám si může dovolit jen málokdo![]() |
„Celková cena je sice hlavním parametrem, pro mladé páry však hraje zásadní roli také lokalita. A jsou pro ni paradoxně schopny udělat i takový ústupek, jako že budou sdílet dohromady domácnost ještě s jiným párem. Byt o větší metráži se shání lépe, podobně to je i s dvougeneračními rodinnými domy, které jsou nabízené k pronájmu v některých krajských a okresních městech. Celkové náklady tak vyjdou výhodněji, než kdyby se pár snažil získat v centru garsonku,“ řekl ředitel platformy Bezrealitky Martin Ponzer.
Z loňské Zprávy o dostupnosti bydlení v ČR ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že průměrná česká domácnost vydá na nájem bytu 26 procent svého ročního příjmu. Mezi jednotlivými regiony se podíl liší.
Největší podíl na bydlení vydají lidé v Praze a v méně prosperujících krajích, jako je Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký. Více než pětina domácností vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Nadměrnými výdaji na bydlení je ohroženo 40 procent nízkopříjmových domácností, téměř 36 procent nájemníků a přes 30 procent samoživitelů. Na nákup vlastního průměrně velkého bytu potřebují domácnosti pět ročních platů.