Praha už není co bývala. Je drahá, někdy víc než Berlín, říká Christian Mertin.

Praha už není co bývala. Je drahá, někdy víc než Berlín, říká Christian Mertin.

Papírování míří na východ, Praha je pro cizí firmy drahá

  • 58
Praha už dávno není lákadlem pro firmy, které se snaží šetřit na nákladech a přesouvají svá administrativní centra na východ. Je pro ně drahá. Mnohem častěji se teď rozhodují pro Polsko, Maďarsko, ale také Bulharsko či Rumunsko, říká Christian Mertin ze společnosti Ernst&Young.

Jakou má tedy Česko šanci přilákat zahraniční firmy?
Česko a vůbec region střední Evropy je nyní v podobné pozici, jako bylo před několika lety Irsko či Velká Británie, kdy tam přicházely firmy ze Spojených států. Nyní se tyto firmy posouvají dále na východ.

Co je největší výhoda České republiky?
To je těžké říct. Každá z těch zemí má své specifické podmínky a každý klient má specifické požadavky.

Hlavní nevýhodou Česka je, že je to malá země. Praha je navíc poměrně drahá. Srovnatelné nemovitosti už tady vyjdou dráže než například v Berlíně. Šanci mají proto další města, jako je Brno nebo Ostrava. Tam je ovšem zase nedostatek vzdělaných, kvalifikovaných lidí, kteří umějí jazyky. Města kromě metropole navíc obvykle nejsou až tolik atraktivní.

I to je důležité? Jestli se manažerům líbí město?
Ano. Vezměme si příklad Barcelony. Je tak úspěšná proto, že to je pěkné město a přilákalo spoustu studentů z celé Evropy. Během léta či při studiích pracovali a pak se tu usadili. Takže určitě je důležité do měst, a nejen do metropolí, přilákat studenty, vytvořit tu mezinárodní prostředí. Praha je obrovsky atraktivní. Společně s Budapeští je to jedno z nejlákavějších měst střední Evropy. Bohužel ale stále zdražuje. Je to velmi dobré místo. Je tu mezinárodní prostředí a není problém tu najít lidi, kteří znají jazyky. Ne ale za nejlepší cenu. Už to není "hotspot".

Kdo jsou tedy největší konkurenti Česka?
Především Polsko - Varšava, Poznaň, Gdaňsk či Katovice.

Můžete tedy potvrdit obecný trend, že firmy se postupně posouvají víc a víc na východ?
Ano, firmy postupně přemisťují své finanční a administrativní služby do střední Evropy a možná i do Asie. Německo se už stalo zemí inženýrů, kteří se věnují zejména rozvoji nových technologií. Dá se čekat, že toto celosvětové stěhování bude dále pokračovat.

Jak by podle vás vláda mohla přesvědčit investory, že se jim vyplatí přesunout svou administrativu do Česka?
Investoři, kteří sem přicházeli, měli dobrou podporu zejména ze strany agentury CzechInvest. Pro mě osobně to byla rozhodně nejlepší agentura v regionu střední a východní Evropy. Proto bych vládě doporučil, aby do budoucna zajistila její dobré fungování. Dalším faktorem jsou pobídky, i když ty nejsou klíčové. Nejdůležitější je podpora investora už během rozhodovacího procesu: musí najít správné lidi i správnou lokaci. Úlohou ministerstva je pak zajistit vzdělání tolika lidem, kolika bude možné.

Vy osobně jste zaznamenal nějakou změnu v práci CzechInvestu po změně vedení na jaře tohoto roku?
Ano. Poté, co se vedení CzechInvestu změnilo, došlo ke změně podpory. Z CzechInvestu odešla řada lidí a to se samozřejmě na výsledcích projevilo. Nedostatek těchto zkušených lidí byl pak vidět například na tom, jak byly poskytovány určité informace. Možná ne hned v prvních dnech, ale během týdnů či měsíců ke změně kvality došlo. A úroveň podpory pak šla trochu dolů.

Myslíte si, že CzechInvest se dostane zpět na výsluní?
Pokud to vláda a ministerstvo zhodnotí jako strategii pro to, aby do země přilákala více investic, měla by tomu pomoci. Ale to je záležitost vnitřní politiky České republiky. Za sebe můžu říct, že naše firma má s CzechInvestem velmi dobré zkušenosti.