„Hrozí, že se brzy z pěkných sídlišt stanou neobyvatelné slumy,“ říká Václav Weiss z libereckého poradenského střediska pro opravy panelových domů. Na opravy domů jsou potřeba miliardy, zatím se ale panelová sídliště opravují jen velmi pozvolna. „Chybí i osvěta, lidé netuší, v jakém stavu jejich domy jsou,“ dodalWeiss.
Podle údajů Českého statistického úřadu je 35,7%všech bytů v kraji právě v panelových domech. „Průměrné stáří je zhruba 22 let, nejvíce se stavěly panelové domy v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ upřesnila Dagmar Ligierová z Českého statistického úřadu.
Opravených panelových domů sice v kraji přibývá, stále však převažují ty, které bez větší údržby chátrají. Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám jsou přitom zdejší domy v nejhorším stavu v republice. „Na některých místech je stav opravdu zoufalý,“ podotkl Weiss. „Paneláky“ byly postavené původně s životností kolem třiceti let. „Oprava dokáže prodloužit životnost i o další desítky let,“ říká Václav Weiss. V nejhorším stavu jsou podle něj hlavně vnitřky budov nebo střechy.
Za poslední roky šly do oprav paneláků 3,4 miliardy korun
Na nedostatek peněz na opravy chátrajících domů upozorňují bytová družstva několik let. Za poslední roky se do oprav investovaly v celé republice zhruba 3.4 miliardy korun. „Potřeba je více než stonásobná,“ upozornil manažer Svazu českých a moravských bytových družstev František Tlapák.
Stát dá letos na opravy panelových domů půl miliardy korun, které mohou majitelé panelových domů použít jako úrokovou dotaci. „Tímto tempem bychom totiž panelové domy opravovali stovky let,“ prohlásil Tlapák. Pomoci s opravami by měla Evropská unie.
Kolik opravy bytů v panelových domech stojí? Podle odborníků se náklady na jeden byt pohybují nejméně kolem čtvrt milionu korun. „Většinou to zaplatí sami družstevníci, dotací není tolik,“ říká předseda Stavebního bytového družstva Pozemní stavby Victor Šálek. Podle něj také záleží, zda jde o opravy, které jen zastaví chátrání nebo i vylepší komfort obyvatel.
Ani vidina nákladných rekonstrukcí neodrazuje lidi od nákupu bytů v panelových domech, jejich ceny jdou proto opět nahoru. Zatím pomaleji než v minulých letech. „Za letošek zhruba o pět procent,“ řekl Pavel Hála ze společnosti Patria Reality. Podle něj je o bydlení na sídlištích stále zájem. „Málo se staví nové byty, lidem nic jiného nezbývá,“ vysvětlil Hála.
Paneláky v Libereckém kraji:
V panelových domech je 58 tisíc bytů, 35,7 % veškerých bytů.
Nejvíce jich je na Českolipsku.
Průměrné stáří je 22 let.