A to přinese problémy. O vyřazení z negativního regionu, na nějž teď dopadají důsledky finanční krize podstatně více než na nás, se přitom v uplynulých týdnech úporně snažila česká vláda i centrální banka. Kvůli házení Maďarska, Polska a Česka do jednoho pytle totiž trpěla velkými výkyvy koruna, klesaly ceny akcií a tuzemské firmy se tak dostávaly pod nezaviněný tlak.
Když v posledních dnech nastal obrat k lepšímu, padla vláda, což je pro většinu investorů sedících v Londýně či New Yorku dostatečný důkaz o tom, že česká ekonomika bude trpět. A mohou mít pravdu.
Čtěte: Pád vlády může mírně oslabit korunu |
"Pád vlády ublíží ekonomice. Teď budeme opravdu bráni jako Maďarsko. Průmyslu se tak může zhoršit přístup k financování," soudí šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Podle něj pád vlády uprostřed našeho předsednictví EU také poškodí pověst malých členů Unie, protože teď budou všichni poukazovat na to, že malé země řeší hlavně své vlastní politické problémy.
To, že se na situaci v tuzemsku upírají i oči v zahraničí, dokazuje podle něj například fakt, že ve Španělsku vysílala živě hlasování o nedůvěře vládě v českém parlamentu tamní třetí největší televize.
"S přibývající vzdáleností se ale snižuje vnímání detailu,“ uvedl včera pro MF DNES Costa Vayenas z UBS, když vysvětloval pohled zahraničních investorů. Sám Vayenas přitom přiznává, že vidí střední a východní Evropu ze všech rozvíjejících se trhů jako krizí nejpostiženější region. Ten bude mít se zvládnutím krize větší problémy než Čína nebo část Latinské Ameriky. A podle toho radí investovat.
"K pádu došlo dva dny poté, co v Maďarsku, které má vážné ekonomické problémy, odstoupil premiér. Těžko teď budeme vysvětlovat, že my jsme jiní a u nás je to jinak," upozornil člen národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník.