Solární panely budou podle nařízení EU povinné na veřejných a komerčních budovách, které projdou renovací od roku 2027. Pro všechny stávající veřejné budovy pak budou solární panely povinné od roku 2030. V praxi je už nyní má zhruba 2 500 subjektů, včetně škol a nemocnic, které mají na střeše panely o výkonu 30 kW. Ty všechny musí kvůli pozměňovacímu návrhu ve Sněmovně zbystřit.
„Princip pozměňovacího návrhu je nastaven tak, aby státní podpora byla spravedlivě vyplácena pouze těm, kdo nejsou překompenzováni a tuto skutečnost doloží. Hlavním cílem je chránit veřejné prostředky. Pokud nejsou splněny podmínky, podpora na OZE nebude vyplacena,“ uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Cíl je podle něj efektivně využívat veřejné prostředky a spravedlivě podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie. S tím ale nesouhlasí opozice i další subjekty.
Stanjurovy kontroly solárů nefungují, kritizuje plány ministra asociace |
„Nevyšel rozpočet, tak změní silou zákon. Sice ohrozí celý sektor a znedůvěryhodní stát, ale jim je to fuk. Logicky Česku hrozí arbitráže a hlavně další pokles investic,“ řekl iDNES.cz bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Je to retroaktivní, šikanózní a navíc porušení zákonného slibu z roku 2021,“ dodal Havlíček.
Stát bude po majitelích solárů moci požadovat i 15 let staré dokumenty, které budou kontrolovat příslušné úřady. V praxi to představuje miliony faktur.
„Třicet kWh je tak střecha jedné základní školy nebo městského úřadu. Může to vést ke krachu obcí nebo jejich organizací například i tím, že nebudou moct splácet úvěry na tyto výrobny. Státu to však úspory v žádném případě nepřinese,“ uvedla Radka Vladyková, výkonná ředitelka Kanceláře Svazu měst a obcí České republiky. Vladyková se zároveň obává nárůstu byrokracie „Utratíme mnoho peněz za něco, kde je efekt pro rozvoj území nebo naplnění státní pokladny minimální,“ dodala Vladyková.
Pozměňovací návrhy energetického zákona brzdí jeho schválení, říkají odborníci |
„Solární investoři neudělali nic špatného, pouze využili příležitosti, kterou jim stát nabídl, aby pomohli splnit cíle ve výrobě obnovitelné energie,“ uvedl starosta obce Hrušovany Petr Šmíd. „Povýšili jsme byrokracii na formu trestu, místo abychom bojovali proti ní. Toto opatření by zbytečně zatížilo podnikatele a mohlo by vést k další penalizaci,“ dodal Šmíd s tím, že stát již zavedl mimořádnou daň pro solárníky a nyní je jasné, že některým zahraničním investorům bude muset kompenzovat vzniklé škody.
Návrhy na snížení podpory pro obnovitelné zdroje vyvolávají nesouhlas zástupců průmyslu i provozovatelů fotovoltaik. Tři zahraniční investoři kvůli tomu chystají proti Česku žaloby.
„Nový LEX OZE III měl usnadnit výstavbu komunitní energetiky, sdílení a ukládání energie, má na sebe však navěšených cca 50 pozměňovacích návrhů, které jsou komentovány na zhruba 300 stránkách dost nepřehledným textem. Mnoho návrhů tuto změnu zákona o obnovitelných zdrojích zcela otáčí proti původnímu smyslu – podpory rozvoje OZE,“ uzavřela Vladyková za Svaz měst a obcí.