Podle zástupců pražské metropole by LEX OZE III v poslední navržené podobě například znemožnil koordinovat výsadbu stromů se sítěmi technické infrastruktury. Pražští radní proto poslali poslancům dopis, ve kterém popisují, co na novele zákona špatně, uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).
„Praha si může v podstatě diktovat, jakým způsobem budou inženýrské sítě vedeny. Pokud by ten přílepek byl schválen, tak město o tu možnost přijde,“ uvedl v polovině února předseda klubu zastupitelů Spolu Tomáš Portlík (ODS). Podle něj by mimo jiné byly ulice více rozkopané kvůli častějším výměnám kabelů a podobně.
Pokud by se novela schválila, musela by metropole podle náměstkyně primátora Jany Komrskové (Piráti) kvůli klimatické změně více investovat do výstavby jiných adaptačních opatření, například vodních prvků. Navrhovaná podoba novely se nelíbí ani pirátským poslancům.
„Za Piráty jsme prosazovali aktualizaci podmínek pro podnikání v energetice a férové nastavení dotační podpory pro nové výstavby fotovoltaik, odmítli jsme ale zpětné zásahy do celého odvětví, které podrývají důvěru v právní stát, odrazují investory a povedou k arbitrážím. Tímto návrhem v energetickém zákoně se ministr Stanjura pokusil, jen pro to, aby zalepil díru v rozpočtu,“ uvedla pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Kritizoval ji i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Kritizovaná část měnící stavební zákon se podle dřívějších informací dostala do novely ve Sněmovně formou přílepku, tedy poslaneckého pozměňovacího návrhu přímo nesouvisejícího s obsahem projednávané úpravy. Přílepek podle zástupců Prahy výrazně omezuje zmocnění, na jehož základě město vydalo takzvané pražské stavební předpisy regulující výstavbu v metropoli nad rámec stavebního zákona.
Na základě nového stavebního zákona vlastní stavební předpisy nedávno po Praze přijaly i Ostrava a Brno. Přílepek podle materiálu městům bere mimo jiné možnost vymezování takzvaných výsadbových pásů v ulicích, tedy koordinace výsadby stromů se sítěmi technické infrastruktury. To by podle vedení hlavního města výrazně omezilo koordinovat výstavbu inženýrských sítí, výsadbu stromů a stromových alejí v ulicích města a tím boj proti klimatické změně. Podle Hlaváčka nyní radní pošlou poslancům dopis, ve kterém je prosí, aby respektovali tu senátní verzi, řekl.
Osekat vše. V Senátu se bojuje o pravidla pro malé obnovitelné zdroje![]() |
Retroaktivita a papírování navíc
Návrh je součástí novely energetického zákona, která je přezdívaná Lex OZE III. Jejím cílem je hlavně zavést pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Sněmovna se bude materiálem zabývat opětovně, protože jí ho vrátil Senát. Pražští radní souhlasí s pozměňovacím návrhem Senátu, který připravili senátoři Martin Bednář (ANO), Zdeněk Nytra (ODS) a Jiří Dušek (za ODS). Senátní verze má problematickou část odstranit.
Horní komorou projednávaná novela energetického zákona měla původně hlavně zavést do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Senátní výbor pro hospodářství dříve také doporučil vypustit z novely přesnější a individuální vyhodnocování výnosnosti některých solárních elektráren, které se se do úpravy dostalo při projednávání ve Sněmovně a má pomoci státu snížit v letošním roce podporu obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu.
Novelu bude muset znovu posoudit Sněmovna, která obě sporná ustanovení vložila do vládní předlohy.