Ovocnáři musí rušit sady. Jablek je příliš

  • 10
Jablka z Pojizeří jsou v ohrožení. Kvůli levnější konkurenci z Polska nemají totiž zdejší ovocnáři dostatečný odbyt a proto někteří ruší sady a propouští zaměstnance. Ovocnářství má přitom na Turnovsku mnohaletou tradici a zaměstnává stovky lidí.

"Zmenšili jsme plochu asi o třetinu," říká Luděk Ježek, který na Turnovsku obhospodařuje desítky hektarů převážně jablečných sadů. Kvůli tomu už propustil polovinu svých zaměstnanců.

Na skladech má podobně jako jiní pěstitelé ještě stále neprodaná jablka z loňské úrody. "Polská jablka jsou levnější asi o korunu padesát haléřů," vysvětlil Ježek.
Podle něj to je proto, že polští ovocnáři nemusí platit sociální a zdravotní pojištění ani daně.

"U nás dříve něco podobného taky fungovalo. Zvýhodnění je ale už pryč a proto jsou Poláci levnější," podotkl.

Podle Josefa Zoubka ze společnosti Agro Rubín byl loňský rok pro ovocnáře v kraji nejhorší v historii. "Bylo špatné počasí, ceny klesly v průměru o dvě koruny za kilogram. Byl to pro nás ztrátový rok," řekl Zoubek.

"V této době jsme už měli sklady prázdné, teď ještě nemáme ani všechno prodáno," podotkl.

Každý rok vysazovali ovocnáři ze Svijanského Újezdu nové stromky do sadů. Letos ani loni kvůli krizi trhu s jablky žádné. "Spíše to postupně likvidujeme," připustil Zoubek.

Pěstitelé v Pojizeří a pod Troskami jsou na tom podobně, jako ostatní čeští ovocnáři. Podle předsedy ovocnářské unie Jaroslava Mušky přišli loni ovocnáři na tržbách o 180 milionů korun. "Snížení příjmů se v příštích letech odrazí v menších investicích do obnovy sadů, ve zhoršení jejich věkové struktury, a tím útlumu produkce," varoval Muška.

Ovocnáři se sdružují do odbytových družstev
Menší pěstitelé nemají mnoho šancí proniknout se svými jablky do obchodních řetězců. I proto zakládají společně odbytová družstva. Tak například vzniklo družstvo EB Fruit, které sdružilo jedenáct ovocnářů z Libereckého a Královéhradeckého kraje.

"Jsme tak v silnější pozici při vyjednávání s obchodními řetězci.
Nemůžeme čekat, až někdo pro naše jablka přijede na dvůr," vysvětlil místopředseda představenstva Miroslav Mazánek. "Cena není příznivá, ale je to k přežití," míní Mazánek.

Jak vidí svou budoucnost ovocnáři? „Pokud bude tak hrozná sezona, můžeme to zabalit. Sklad přestavíme na hotel,“ říká Ježek. Tlak levnější konkurence z Polska je podle něj prakticky u všech druhů ovoce. "Možná broskve, ale s těmi se tady na severu nechytáme," dodal.

Naopak známý pěstitel Josef Thoř z Pěnčína nemá o jablka z Pojizeří obavy. "Pěstujeme hlavně odrůdy, které se moc jinde nepěstují. Snažíme se hlavně o kvalitu," vysvětlil. Také starosta Pěnčína Jan Brožek věří, že ovocnáři přežijí.

"Lidé postupně přichází na to, že česká jablka jsou chutnější a lepší, než ta ze zahraničí," dodal.