ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obchodníci rychlejší otevírání přivítali, chystají se na přísnější hygienu

  • 52
Na každém dni teď záleží, shodují se obchodníci i podnikatelé v dalších oborech, kteří čekají na datum, kdy budou moci znovu otevřít. Zrychlení vládního harmonogramu proto vesměs přivítali.

„Vítáme, že vláda vyslyšela naše argumenty. Jsme připraveni diskutovat o všech potřebných hygienických opatřeních a chceme maximálně urychlit jejich zavedení do praxe. Tak, abychom byli připravení otevřít co možná nejdříve. Dodržování všech pravidel jsme připraveni kontrolovat,“ říká Jan Kubíček, předseda českého výboru Asociace nákupních center.

Právě zástupci nákupních center proti původní verzi vládního plánu protestovali dost hlasitě. Na obchodní centra měla podle totiž přijít řada až 8. června. Teď to vypadá, že budou moci zákazníky přivítat už 11. května.

Jedenáctého května by se podle nového plánu měly zpřístupnit zahrádky restaurací, o další dva týdny později pak restaurace bez omezení i například hotely.

“Vítáme urychlení otevření restaurací, i když myslíme, že zahrádky by se mohly zpřístupnit už od 1. května. Gastronomie totiž operuje s velmi nízkými maržemi a kritický je proto každý den. Už na Velikonoce začalo otevírat více podniků, zejména obědová bistra a pizzerie. Otevřené podniky teď v průměru dosahují až 70 procent tržeb oproti únoru. Věřím proto, že vyhlášení vlády motivuje i další podniky, aby otevřely co nejdříve,“ uvedl Igor Třeslín, provozní ředitel firmy Storyous, která dodává pokladní systémy.

„Jsme připraveni operativně urychlit zavedení všech nutných hygienických zásad do praxe a plně je kontrolovat,“ uvedla Karolina Šustrová, provozní ředitelka obchodních center skupiny Unibail-Rodamco-Westfield.

Za dobrou zprávu považuje čtvrteční rozhodnutí kabinetu i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Zvláště pro provozovatele stravovacích služeb je podle něj důležitý každý den, kdy budou moci začít snižovat ztráty.

Stárek zdůraznil, že je třeba, aby hosté zahrádek mohli užívat zázemí restaurací. Stejně tak je podle něj třeba, aby byly obsluhovány a nefungovaly pouze přes okénka. Prodej občerstvení tzv. přes ulici je možný od začátku restrikcí. Zahrádky bez obsluhy by podle Stárka znamenaly použití plastového nádobí, což je velmi neekologické.

Podle čtvrtečního oznámení ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se už v pondělí 27. dubna otevřou obchody do 2 500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center, nebo mají vchod zvenku. A také fitness centra či posilovny.

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)

Fitness centra chystají manuál

Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové počítají provozovatelé fitness a relaxačních center s maximálním dodržováním hygienických podmínek jako je dezinfekce prostor, omezení maximálního počtu cvičících na metr čtvereční a používání roušek. Od vlády očekávají další upřesnění podmínek. Česká komora fitness na základě vládních požadavků připraví fitness centra manuál, který by měl usnadnit proces otevření provozů, ale také ukázat veřejnosti, že se nemusí obávat přijít.

Klienti sportovišť nebudou zatím moci používat jejich zázemí. „Respektujeme, že šatny ani sprchy nebude možné použít. Jsme však schopni se takovému režimu podle potřeby přizpůsobit,“ uvedla Havrdová.

Jedenáctého května by měla přijít na řadu i sauny. „Sauny řadíme mezi regenerační a rekondiční zařízení, spuštění tedy očekáváme 11. května. Nyní jen musíme upřesnit formu kontrolovaného provozu. Sice bychom upřednostnili spuštění v dřívější vlně, ctíme však logiku v uvolňování jednotlivých restrikcí,“ uvedl Jaroslav Zonyga, provozní ředitel saunových světů Saunia.

Prouza: Je to výsledek tlaku na vládu

Rychlejší otevírání obchodů, restaurací i ubytovacích zařízení ocenil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Vláda podle něj konečně přijala argumenty podnikatelských organizací.

„Vyplatilo se, že jsme spolu s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým znovu a znovu předkládali návrhy na hygienická opatření a že jsme nepolevili v tlaku na vládu, aby dále neprohlubovala krizi české ekonomiky,“ řekl Prouza.

Kabinet podle něj uznal, že zdraví lidí lze úspěšně chránit promyšlenými opatřeními uvnitř obchodů.

Menší obchody už se chystají

Zatímco pro větší prodejny je vládní rozhodnutí novinkou, menší provozovny do 200 čtverečních metrů se na otevření chystali už dopředu.

Na zákazníky se tak připravují třeba obchody s obuví, spodním prádlem nebo bytovým textilem. Na znovuotevření se připravuje například šest ze sedmi prodejen obuvi Jadi.cz. Otevírací doba bude kratší kvůli výměně směn a také absenci zaměstnanců starající se o děti, které jsou z důvodu zavřených škol doma.

„Všechny naše prodejny budou standardně vybaveny stojanem s nerezovými dávkovači dezinfekce a pravidelně se již od 16. března dezinfikují generátorem ozonu. Pro naše zaměstnance máme připravené roušky, dezinfekce a v případě zájmu i štíty,“ uvedl jednatel firmy Jaromír Horčička. Pro každou prodejnu mají nastavený maximální počet zákazníků v závislosti na velikosti obchodu.

Společnost Shoebox CZ, provozovatel prodejen obuvi Office Shoes a Destroy v Praze otevře tři obchody. Kromě použití silnějších dezinfekčních prostředků počítá také s neustálým větráním prodejen. „Po každém použití terminálu bude vyčištěný, stejně jako sedačky,“ řekl generální manažer firmy Marek Čachan. Z hygienických důvodů podle něj nyní nebude možná výměna zboží.

, ,