Dividendy vyplácené akcionářům by měl nový zákon osvobodit od daní. Prezident Zeman jej však zřejmě vetuje.

Dividendy vyplácené akcionářům by měl nový zákon osvobodit od daní. Prezident Zeman jej však zřejmě vetuje. | foto: Reuters

Zrušení daně z dividend je ohroženo. Prezident plánuje veto

  • 276
Miloš Zeman a Jiří Rusnok se neshodují v názoru na zdanění dividend. Prezident považuje plánované zrušení daně z dividend za tunel a chce vetovat návrh zákona, který jej má od příštího roku zavést. Premiér v demisi Jiří Rusnok nesouhlasí. Zároveň však upozorňuje na díru v zákoně, která by firmám umožnila místo devatenáctiprocentní daně odvádět jen pět procent.

Nezdaněné dividendy a podíly na zisku měl být dárek Nečasovy vlády českým investorům a majitelům firem. Návrh zákona, který schválili odcházející poslanci a který má na stole Senát, chce vetovat prezident. Premiér v demisi Jiří Rusnok je k návrhu smířlivější, o daňové zvýhodnění by však rád připravil investiční fondy.

Zisk firem se v Česku daní dvakrát, což je nespravedlivé. To byl hlavní argument pro osvobození dividend a podílů na zisku od patnáctiprocentní srážkové daně. Stát by tak počínaje rokem 2015 přišel zhruba o devět miliard korun ročně. Miloši Zemanovi se to nelíbí. "Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend (...), protože jsem prezidentem dolních deseti milionů občanů a ti dividendy většinou nepobírají," uvedl v úterý na svém facebookovém profilu.

Rozsáhlý návrh zákona zdaleka nepřináší jen daňové osvobození dividend, ale celkově slaďuje daňové zákony s novým občanským zákoníkem účinným od roku 2014 (více o změnách v daních čtěte zde). Kdyby prezident návrh kvůli dividendám vetoval, spadne pod stůl celý. Podle Jana Čapka z poradenské společnosti Ernst&Young by jeho pohřbení jen kvůli dividendám bylo unáhlené a navíc zbytečné. "Je tam přechodné ustanovení, které říká, že se osvobození vztahuje až na zisk vytvořený po datu účinnosti zákona. Nové vládě tak nic nebrání zrušit samotné ustanovení o osvobození standardním legislativním procesem v průběhu příštího roku," vysvětluje Čapek.

Rusnok: osvobození dividend není problém

S tím souhlasí i premiér v demisi Jiří Rusnok, prodlení prý nehrozí. Podle něj panují mýty o tom, komu osvobození dividend od daně nejvíc prospěje. "Léta platí evropská směrnice, podle které mateřské společnosti se sídlem v Evropské unii při více jak desetiprocentním podílu v české firmě žádnou daň z dividend neplatí už teď. Splňuje to naprostá většina faktických případů," prohlásil po středečním jednání vlády. "Reálně v Česku daň z dividend a podílů na zisku platí malí akcionáři a podílníci firem," dodal.

Pro ilustraci: za 100 akcií energetické firmy ČEZ letos investor dostane čtyři tisíce korun na dividendě, z toho 600 korun odvede státu na dani. Podle návrhu by mu zůstala celá částka dividendy. ČEZ má podle informací z centrálního depozitáře cenných papírů 135 tisíc akcionářů, největší je se 70 procenty český stát. Osvobození má platit i pro daň z podílu na zisku u s. r. o., komanditních společností a družstev.

Mnohem větší problém v návrhu je podle Rusnoka chystaná úleva ve zdanění investičních fondů. "Fond by platil jen pět procent na dani z příjmů a podílníci ze svých podílů na zisku z fondu nic. To je daňový tunel, stali bychom se daňovým rájem uprostřed Evropy," řekl premiér v demisi. Tato úleva vznikla letos na jaře na vládě. Má podpořit projekt "Česko - finanční centrum Evropy", který podporoval expremiér Petr Nečas, a přilákat k nám investiční fondy z mimoevropských destinací.

Podle Rusnoka ale hrozí, že už v příštím roce státní rozpočet kvůli tomu přijde až o devět miliard korun. Jeho vláda by v takovém případě sáhla k zákonnému opatření, které by výhodu ještě před koncem roku rušilo. "Na fondy se mohou přeměnit klasické podnikatelské činnosti. I když to bude náročné, pochybuji, že by toho české firmy nevyužily," varuje Stanislav Špringl ředitel odboru Daně z příjmů z ministerstva financí. Místo korporátní daně 19 procent by pak platili podnikatelé jen 5 %. A formou zálohy na dividendu, nově již nezdaněnou, by už v roce 2014 mohli stát připravit o příjmy.