Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

ANALÝZA: Staň se OSVČ a ušetři. Díra v novele láká ke spekulacím

  12:25
Narychlo spíchnutá novela zákona, která živnostníkům na půl roku odpouští pojištění, dává prostor spekulantům. Existuje zhruba až 300 tisíc lidí, kteří se teď narychlo mohou chtít stát živnostníky a ušetřit téměř 12 tisíc na zdravotním pojištění. Zdravotní pojišťovny hrají o možný výpadek příjmů 3,55 miliardy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Situaci by mohli využít pojištěnci spadající do kategorie „osoby bez zdanitelných příjmů“ (OBZP). To jsou lidé, kteří žijí z renty, z pronájmu, z prodeje cenných papírů nebo z dividend či podílů na zisku. Ale může jít také o lidi bez stálého zaměstnání, kteří si přivydělávají na brigádách a nechtějí být hlášeni na úřadě práce a podstupovat povinnosti uchazeče o zaměstnání. A protože každý v Česku musí být zdravotně pojištěn, musí platit ze své kapsy pojistné ve výši 1 971 korun měsíčně, tedy 11 826 korun za půl roku.

Jenže zatímco živnostníkům, tedy OSVČ, vláda nyní pojistné na šest měsíců odpustila (u zdravotního to pro ně činí 2 352 korun měsíčně, tedy celkem 14 112 korun), pro osoby bez zdanitelných příjmů žádné úlevy neoznámila.

Stát se přitom plátcem pojistného jako OSVČ je snadné – stačí podat přihlášku a prohlásit se za osobu samostatně výdělečně činnou.

„Když někdo bude doma šít roušky a prodávat je, bude tak mít příjem ze samostatné výdělečné činnosti. I kdyby výdaje přesahovaly příjmy. Anebo může dotyčný vykázat autorský honorář za nějaký příspěvek do tisku,“ říká Tomáš Červinka, hlavní metodik Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Koronavirus v Česku

Řeč je zhruba o 2 až 3 procentech pojištěnců, tedy 200 až 300 tisících lidí. Ne všichni budou spekulovat. Úspora ve výši 14 tisíc korun zřejmě nebude stát za námahu rentiérům s vysokými příjmy. Vedle toho k přesunu mezi oběma skupinami (OSVČ a OBZP) dochází i přirozeně – například když někdo začne dělat sezonní práci na živnostenský list.

„Rozdíl mezi OBZP a OSVČ je mnohdy nepatrný. Dosud se hodně pojištěnců raději ’schovalo’ mezi OBZP, protože se platí nižší měsíční částky. Přitom šlo ale o osoby, které nějaký výdělek mají, ať už příležitostný příjem na hraně samostatné výdělečné činnosti – melouchy, šedá ekonomika, ale i brigády – práce na dohodu, či příjem z pronájmů Airbnb,“ vysvětluje Červinka. Bez rozklíčování charakteru příjmů, čímž se zdravotní pojišťovna nezabývá, je těžké je odlišit od skutečných OBZP, žijících z úspor, dědictví, dotací příbuzných či zahraničního důchodu.

Výpadek desítek miliard ve zdravotnictví

Výpadek v řádu stovek milionů až nízkých jednotek miliard kvůli spekulacím by pojišťovny nicméně bolel. Odhadují, že jim letos vypadne na příjmech z pojistného 40 miliard korun z plánovaných 350 miliard. Je to kvůli odpuštění plateb živnostníkům na půl roku (výpadek 8 miliard korun), dále kvůli očekávanému poklesu či pomalejšímu růstu mezd zaměstnanců a příjmů živnostníků i propouštění lidí. To všechno znamená nižší vyměřovací základy a tedy nižší odvody na pojistném.

Nemocnice jsou před bankrotem, kupujeme i dvacetkrát dráž, řekl šéf VFN

Důvodem výpadků příjmů je také faktické odložení plateb pojistného pro zaměstnavatele i OBZP. Pokud teď půl roku (březen až srpen) nebudou platit pojistné, promíjí se jim penále až do 21. září 2020. To jim cashově pomůže, naopak zdravotním pojišťovnám přidělá starosti. A příští rok na tom systém zdravotnictví nebude s příjmy o nic lépe, ekonomika se hned tak nevzpamatuje.

Vratky i pro ty co nezaplatili

Podle Červinky je nicméně tento týden narychlo schválená novela nedomyšlená také z pohledu zúčtování pojistného. I ten, kdo nic nezaplatil, by v závěrečném zúčtování mohl dostat peníze zpátky.

„Jde o skupiny OSVČ, které ze zákona nemusí dodržovat pojistné minimum: tedy osoby ZTP, rodiče na rodičovské, pracující důchodce, studenty nebo lidi se souběhem samostatné výdělečné činnosti a zaměstnání a další případy,“ říká Červinka. Těm stačí platit pojistné v závislosti na vykázaném příjmu v předchozím roce, i když částka nedosáhne ani předepsaného minima. Na konci roku při zúčtování pak vykáží nízké nebo nulové příjmy a získají nárok na vrácení přeplatku. A protože šest měsíců pojistného odpuštěného státem se podle schválené novely považuje za zaplacené, stalo by se oněch 14 tisíc korun součástí vratky. Tento nezamýšlený efekt ještě vláda může ošetřit další novelou ještě před tím, než k zúčtování pojistného dojde.

Živnostníci tápou

Odpuštění pojistného je pro živnostníky dobrá zpráva, i když někteří ještě před jejím zveřejněním běželi živnostenský list pozastavit. To aby se vyhnuli placení pojistných minim – zdravotního a důchodového, celkem za 4 895 korun měsíčně. A řada z nich se šla nahlásit na úřad práce, který za uchazeče o práci platí zdravotní pojištění. „Úřad eviduje v rámci celé republiky zvýšený zájem zaměstnanců i OSVČ o informace k možné evidenci,“ říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Do zdravotnictví v tomto případě plynou za uchazeče peníze ze státní kasy. „Pro všechny zdravotní pojišťovny by bylo lepší, kdyby se OBZP nehlásily do kategorie OSVČ, ale spíše na Úřad práce. Obdrželi bychom alespoň něco od státu,“ podotýká Červinka za pojišťovny.

O zařazení do evidence nyní žádají především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu – jejich provozovny nařídila vláda v rámci protikrizových opatření dočasně zavřít. A přicházejí další: agenturní zaměstnanci z automobilového průmyslu i od jeho subdodavatelů či Češi vrátivší se kvůli koronaviru ze zahraničí, kde přišli o práci.

Lidé tak nevědí, jak postupovat, aby si sáhli na peníze od státu. Hlavu vláda živnostníkům zamotala tento týden ještě víc když oznámila, že osobám samostatně výdělečně činným, postiženým uzavřením provozovny nebo výpadkem příjmů kvůli koronaviru, bude vyplácet 15 tisíc korun měsíčně. Zatím není jasné, jak novou dávku nastaví a kdo všechno a za jakých podmínek na ni dosáhne. Podrobnosti chce ministerstvo financí sdělit v pondělí.

Autor:
  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

V posledních dvou dnech se Tesle na burze nedaří. Úterní obchodování zakončily její akcie se ztrátou 5,6 procenta a ve...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Nejhorší skládky jsou ty, o nichž se dozvíme pozdě, říká šéf inspekce

Nelegální návozy odpadů, zejména stavební suti, v krajině zůstávají, pachatel vydělá a zkrachuje. Odstranění je pro...

Podnikatelé vytýkají vládě návrh kurzarbeitu. Je prý snadné ho zneužít

S novými pravidly kurzarbeitu, které schválila vláda, nejsou spokojeni zástupci podnikatelů. Jeho výsledná verze je...

Albert zvýší svým zaměstnancům platy. Další řetězce chystají bonusy

Zaměstnanci obchodního řetězce Albert se od prvního ledna příštího roku dočkají vyšších mezd, a to až o šest procent....

Výrobce pletených oděvů Kama rozšířil výrobu. Věří, že sezona už bude dobrá

Česká značka Kama rozšířila v pražském Suchdole svou pobočku a pořídila nové vybavení. Rodinná firma, která už třicet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...