Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

  • 714
Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti všichni platí Ochrannému svazu autorskému, který rozděluje honoráře autorům hudby. A brzy budou Češi platit i za všechny mobily, a to až 90 korun. V Rozstřelu to řekl šéf svazu Roman Strejček.

Ochranný svaz autorský, takzvaná OSA, letos v říjnu slaví sto let od svého založení. Přestože s ní jako s organizací mnozí z nás za celý život vůbec nepřijdou do styku, s výsledky její práce se setkáváme denně. Za užívání hudby platí majitelé sportbarů, televize i interpreti na koncertech.

O tom, co OSA je, jak funguje a jaká byla její historie, v Rozstřelu mluvil šéf svazu Roman Strejček. Podle něj se z poplatků OSA uživí v Česku nízké desítky, odhadem deset až dvacet autorů hudby. Svaz zastupuje skladatele a textaře, nikoliv zpěváky a kapely.

Svaz skladatelům a textařům poskytuje služby spojené s autorskými právy. Například za ně vybírá poplatky, když jejich hudbu někdo chce veřejně hrát, či jim nabízí právní poradenství.

OSA loni rozúčtovala přes 900 tisíc písní mezi 195 tisíc autorů hudby, z nichž honorář získalo přes šest tisíc autorů z České republiky. Práva OSA vypořádává u televizních žánrů včetně filmů, seriálů a reklamy, u písniček v rádiu, ale i u živých vystoupení.

„Správně byste měl mít vypořádána práva i v případě, že zahrajete War Is Over od Beatles na Kampě. Rozhodně ale nebudete platit, pokud zahrajete vánoční koledy,“ řekl Strýček.

Vodítkem, kdy by se mělo za produkci platit, je charakter akce. Zjednodušeně řečeno, pokud jde o komerční akci, tedy koncerty, nebo obchodní setkání za účelem třeba propagace značky, může si OSA nárokovat poplatky. Opačným případem je třeba besídka ve škole nebo charitativní akce. Nicméně i u charit to není zcela jednoznačné, a to pokud například charita vybere ze vstupného mnohem více peněz, než skutečně pošle na dobročinné účely.

„Za hraní u táboráků nevybíráme, to je mýtus. Stejně když pořádáte narozeniny nebo svatby. Ale v momentě, kdy zorganizujete společenskou událost pro obchodní partnery, už vzniká potenciální hospodářský prospěch,“ vysvětlil Strejček.

V hotelových pokojích je nutné vypořádat práva na každý přístroj na pokoji. Se svazem přijdou do styku i majitelé sportbarů, protože svaz licencuje také sportovní kanály, v rámci jejichž programu běží hudební znělky, reklamy s hudbou apod.

V neposlední řadě platí lidé do rozpočtu OSA při nákupu flash disků, CD, DVD nosičů a částečně i mobilních telefonů. „Česká republika je posledním ostrůvkem, kde se neplatilo z kapacity mobilních zařízení. Podařilo se nám to prorazit, dohodnout se s trhem a část trhu už platí náhradní odměny z dovezených mobilů,“ řekl Strejček. 

Za jeden gigabyte kapacity se platí 1,5 koruny, maximálně však 90 korun za zařízení. Podle Strejčka je to nejméně z okolních zemí. „Aktuálně jednáme se zbývajícím trhem a velmi brzy bude vypořádána majorita trhu,“ dodal.

Svaz OSA založilo v říjnu roku 1919 devět hudebních skladatelů. Jedním z jeho prvních ředitelů byl Otakar Dvořák, syn skladatele Antonína Dvořáka. V současnosti OSA zastupuje přes 3,5 milionu lidí.

,