OPEC sníží těžbu ropy

  17:33aktualizováno  17:33
Už potřetí v tomto roce se ropné velmoci rozhodly přiškrtit kohoutky s touto strategickou surovinou. Od září se těžba ropy zemí sdružených v kartelu OPEC sníží o milion barelů ropy denně. Nově stanovený denní objem produkce 23,2 milionu barelů ropy je nejnižší od dubna 1999. Cílem opatření je zastavit pokles ropy a stabilizovat její průměrnou cenu kolem 25 dolarů za barel, tedy asi 159 litrů.

Od poloviny června klesly totiž ceny ropy zhruba o pět dolarů. Takzvaný referenční cenový koš složený z různých druhů ropy, podle kterého se OPEC rozhoduje, propadl až na 22,74 dolaru za barel. A to bylo blízko dolní hranice cenového rozmezí, které si šéfové organizace vytyčili.

Podle analytiků by se toto opatření nemělo promítnout do zvýšení cen benzinu a nafty. Důvodem jsou velké zásoby ropy ve Spojených státech a menší spotřeba způsobená slábnoucí ekonomikou. David Marek z Patria Finance nečeká výraznější dopad na domácí ceny pohonných hmot. "Posílení koruny by mohlo zdražení ropy částečně eliminovat, " řekl pro agenturu ČTK. Podle Zdeňka Šafky z ČSOB jsou nyní marže prodejců relativně vysoké a je proto v jejich možnostech zvýšení cen ropy vstřebat.

Také reprezentanti OPEC tvrdí, že by ceny neradi viděli tak vysoko jako v loňském roce. "Rozhodně se nechceme dostat znovu až na úroveň okolo třiceti dolarů za barel," potvrdil zástupce Saúdské Arábie Ali Naimi.

Ekonomové očekávají, že ohlášené snížení těžby se bude do cen promítat postupně. "V první chvíli se ceny zvýší nejspíše o dolar na barel. Ale pokud OPEC tuto produkci udrží, můžeme se za dva až tři měsíce dočkat růstu zhruba o další dva dolary," míní analytik Chase JF David Johnson. "Dopady tohoto omezení se do stavu zásob začnou promítat koncem září, což je zároveň období, kdy roste poptávka kvůli předzásobení na zimu," dodává Doug Leggate z Commerzbank.

Deset členských zemí OPEC už letos snížilo těžbu ropy celkem o 3,5 milionu barelů, tedy o 13 procent. V tomto objemu není započten jedenáctý člen kartelu Irák, který čelí sankcím OSN a vyváží ropu v rámci programu Ropa za potraviny.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz