Žalář za šizení jídla bohužel není, říká šéf potravinových inspektorů

  18:46aktualizováno  26. března 13:20
Konina místo hovězího, sirup namísto medu, víno dolité vodou. To je malá ukázka podvodů, s nimiž se denně setkávají potravinoví inspektoři. Počet falšování roste a šizení se navíc dostává na špičkovou úroveň. Jak se mohou lidé bránit? Nekupovat, kde se člověk spálil, radí v chatu šéf kontrolorů Martin Klanica.

Martin Klanica, vrchní ředitel sekce kontrolní a právní Státní zemědělské a potravinářské inspekce. | foto: SZPI

Jinak podle něj kupující příliš velké šance odhalit podvod nemají. Dlouho platilo, že si výrobci či dodavatelé nedovolili na etiketách o složení výrobků lhát, dnes je však důvěra lidí po skandálech s koninou, medem či masem vycpaným vodou a chemikáliemi otřesena tak, že už tomu, co čtou, příliš nevěří.

Co a jak se šidí?

Odpovědi šéfa kontrolorů na vše kolem falšování potravin čtěte zde.

"Spotřebitel je bohužel na konci řetězce a má nejslabší pozici. Naše aktivita proto vede k medializaci konkrétních viníků a obrana spotřebitele může být nekupovat u daného prodejce výrobky od daného výrobce," říká v on-line rozhovoru Martin Klanica, vrchní ředitel Sekce kontrolní a právní Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Ačkoliv se podle něj šidilo vždy, novinkou posledních let je to, jak profesionálně padělatelé rozvíjejí svůj podvodný byznys. "Metody a způsoby falzifikátorů se u některých komodit (například u medu) dostávají na špičkovou až vědeckou úroveň, takže je obrovský problém pro dozorové orgány falšování odhalit a prokázat," popisuje praxi při zjišťování padělků šéf kontrolorů.

Pokud inspektoři na šizení přijdou, mají možnost přikázat stáhnout nevyhovující šarže výrobků z oběhu, uložit pokutu a celý případ medializovat. Čtenáři se však ptali, proč nejsou uložené sankce vyšší, aby se jim podvodníci nesmáli jako dnes, či proč není padělání trestné. "Také mně někdy schází možnost žaláře (jako reakce na falšování)," posteskl si Klanica. "Výše pokut se zvedne s novelou zákona o potravinách, jejíž účinnost se předpokládá od 1.1.2014," dodal. 

Konina v čistém hovězím narušila důvěru kupujících v Evropě

Koňské maso, které se objevilo v polovině ledna v hovězích hamburgerech ve Velké Británii a Irsku, vyvolalo v Evropě velké rozhořčení. Kupující rozhněvalo, že se je někteří výrobci či dodavatelé snažili podvádět, a nebylo jich tak málo. Maso s obsahem koniny se objevilo také v Česku, Francii či ve Španělsku.

Evropané jsou v šoku z toho, jak lehce jde zneužít jejich důvěry v informace, které až dosud četli na etiketách výrobků a věřili jim. Chtějí měnit zákony, posilovat kontroly a zpřísňovat sankce.

Falešných potravin se objevuje víc než v minulosti

Pro české kontrolory však skandál s koninou natolik šokující není, na různé formy šizení jsou totiž zvyklí. "Dvacáté století bylo ve znamení kontroly bezpečnosti potravin. V jednadvacátém století však už bezpečnost tak velkým problémem není, do popředí se dostává stále častěji falšování potravin," říká Klanica.

Ukazuje to i portál potravinynapranyri.cz, kam inspektoři vkládají výsledky kontrol, které nedopadly dobře. Ze všech zhruba 370 položek, které se na stránky za posledních šest měsíců dostaly, skončilo zhruba 180 položek v kategorii nebezpečných výrobků a rovná stovka v kategorii falšovaných. Zbytek tvořily výrobky s horší kvalitou.

Podvádějí dodavatelé, výrobci, zločinci i obchodníci

Ačkoliv počet nebezpečných výrobků převyšuje počet falšovaných, podle Klanici se řada potravin stává nebezpečnými ne kvůli špatnému technologickému postupu či nekvalitním surovinám, ale právě v důsledku snahy je ošidit či zfalšovat.

Martin Klanica

Vrchní ředitel sekce kontrolní a právní Státní zemědělské a potravinářské inspekce

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně (dnešní Mendelova univerzita). U Státní zemědělské a potravinářské inspekce pracuje od roku 1994.

Začínal jako specializovaný inspektor pro oblast ovoce a zeleniny. Postupně prošel přes nižší pozice na regionálním inspektorátu v Brně na inspektorát ústřední, kde je v současnosti zodpovědný za činnost sekce kontrolní a právní.

Žije v Brně, je ženatý a má dvě děti.

To byl i případ otravy lidí metanolem, kvůli kterému vyhlásila vláda v polovině loňského září prohibici (více o zákazu alkoholu zde). Metanol se v alkoholu neobjevil v důsledku pochybení výrobců, ale kvůli snaze podvodníků ho zfalšovat.

Záměr podvodníků je podle Klanici jasný: vydělat nenápadně co nejvíc peněz a nemít přitom problémy, tedy neohrozit zdraví lidí. 

Z portálu o špatných potravinách vyplývá, že v posledních šesti měsících se nejvíc falšoval med, víno, džemy či masné výrobky, které jsou často označovány za kvalitnější, než ve skutečnosti jsou.

Snahu oklamat kupující a vydělat na jejich důvěře se vedle kriminálníků snaží někteří dodavatelé základních surovin, výrobci, prodejci, ale i obchodníci. Ti například přepisují etikety u pultového zboží tak, aby vylepšili jejich složení deklarované výrobcem či prodlužují datum spotřeby u prošlých potravin (více například zde).

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Najdete na iDNES.cz