Falešné naděje. Návrh otevřít obchody vyvolal zbytečné utrácení, říká Prouza

  • 243
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý zkritizovali na společném briefingu vládní komunikaci. Návrh vicepremiéra Karla Havlíčka otevřít obchody dal podle nich podnikatelům falešnou naději. „Slib vyvolal zbytečné utrácení v obchodech, které jsou na tom nejhůř,“ uvedl Prouza.

Havlíček navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí za přísnějšího režimu. Kvůli nepříznivé pandemické situaci a šíření britské mutace viru však vláda obchody zatím neotevře. „Zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ uvedl Havlíček na twitteru.

„Hospodářská komora rozhodnutí respektuje. Nicméně s možností otevření přišla sama vláda,“ uvedl během pátečního briefingu prezident komory Vladimír Dlouhý. Podnikatelé se podle něj na znovuotevření chystali a počítali s přísnými bezpečnostními opatřeními. „Například, aby všichni zaměstnanci (obchodů) nosili respirátory třídy FFP2 nebo silnější,“ řekl Dlouhý a dodal, že podnikatelé byli připraveni převzít odpovědnost.

Ve skladech leží tuny neprodaného oblečení, obchodníci osekávají objednávky

Podle Dlouhého navíc nikdo objektivně neprokázal, že právě obchody jsou zdrojem nákazy. Zástupci Hospodářské komory vidí důvody zhoršené epidemické situace v nedostatečné vakcinaci, používání slabých ochranných prostředků a obecné nedisciplinovanosti lidí, která však podle nich s podnikateli a obchody nijak nesouvisí.

Dlouhý v této souvislosti zmínil i čtvrteční zápas pražské Slavie, kterého se zúčastnil mimo jiné bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Pokud budou přední představitelé státu a státní správy vydávat takovéto signály, tak se z toho nedostaneme,“ uvedl.

Přípravy na otevření

Obchodníci se však na otevření připravovali. Pro zaměstnance zajišťovali respirátory, objednávali také reklamní letáky. „Aktuálně máme na příští dva týdny domluvenou téměř dvojnásobnou distribuci oproti předchozímu týdnu,“ potvrdil v pátek Ondřej Vaňha z První novinové společnosti.

Také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pátek připomněl, že s návrhem na otevření nepřišli obchodníci, ale vicepremiér Havlíček. „Havlíčkův slib vyvolal zbytečné utrácení v obchodech které jsou na tom nejhůř,“ řekl Prouza a zmínil v této souvislosti obchody s oblečením a obuví, které potřebují vyprodat zimní kolekce. „Není nic horšího, než vytvářet naději a pak ji okamžitě sebrat,“ dodal.

Podle něj by se vláda měla příště na změně opatření nejdříve dohodnout a teprve poté o ní mluvit do médií. Obchodníci do přípravy na obnovení provozu investovali desítky milionů, tvrdí Prouza. Ani on si nemyslí, že by maloobchodní provozovny byly významným zdrojem nákazy covidem. „Problémy vznikají tam, kde dochází k dlouhodobému kontaktu. Ne tam, kde se lidé potkávají na pár vteřin,“ míní Prouza.

Na hraně bankrotu?

Chceme spravedlivé kompenzace, ale nelze se zavděčit všem, říká Schillerová

„Pan Prouza dobře ví, že jsme od pátku do neděle jednali s hejtmany a také na vládě o možnosti otevřít zbytek maloobchodu. Od pondělí jsem pokračoval v každodenním jednání o této možnosti s ministrem (zdravotnictví Janem) Blatným, jednali jsme veřejně se šéfem Asociace krajů, politickými představiteli. Zároveň jsme o všem korektně informovali a jednali se všemi svazy. Jasně jsme řekli, že otevření bude záležet na pandemické situaci,“ uvedl v reakci pro ČTK ministr Havlíček.

Šéf Hospodářské komory Dlouhý v pátek také zopakoval výsledky interního průzkumu, který komora provedla mezi svými členy. Z ankety mezi 1200 respodenty vyplynulo, že pokud budou nadále platit nynější zákazy, pětina živnostníků a podniků neudrží své podnikání déle než měsíc. Dalších až 40 procent podniků z nejpostiženějších sektorů zřejmě zamíří do insolvence do tří měsíců.

„Desetina podnikatelů sítem (kompenzací) propadá, vláda se musí vrátit k plošnému systému kompenzací podle ušlých tržeb. Vítáme proto nový pandemický zákon, především tu část o odškodnění,“ řekl Dlouhý.