Olomouc zasáhla punčová horečka

  9:55aktualizováno  9:55
Kdo chtěl ochutnat vánoční punč u každého ze stánků jarmarku v centru Olomouce, zvládl kdysi i dvě kola. Kdyby chtěl takovou procházku absolvovat dnes, koleduje si o otravu alkoholem. Nabídka je tady opravdu pestrá. Návštěvník může okusit například irský, francouzský nebo galský.

Student Tomáš Vyšínský prodává na olomouckém námestí vídeňský punč. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Nabídka svařeného vína s kořením a ovocem v dvoudecovém kelímku se rozšířila natolik, že by tohoto oblíbeného nápoje musel vypít bezmála pět litrů.

V roce 1998, kdy se na vánočním jarmarku začal prodávat francouzský punč, stál na náměstí jediný stánek. Nápoj si však získal takovou popularitu, že ho dnes prodává čtyřiadvacet stánků. K dostání už není jen punč z Francie, ale také vídeňský, irský, galský, rumový či pomerančový...

"Pořadatel jarmarku by měl začít s nějakou regulací," míní zakladatel punčové tradice v Olomouci Radomír Skovránek, když se rozhlíží, jakou měrou mu na trzích roste konkurence.

Zatímco jiní rozjíždí punčové podnikání ve velkém a prodávají nápoj i v sedmi stáncích, on zůstal při zemi a otevřel „jen“ tři. "To jen proto, že se nechci nechat pohřbít. Zároveň z toho ale nechci dělat takovou mánii," vysvětluje.

Například majitel stánku s irským punčem letos neponechal nic náhodě a svůj stánek otevřel u obchodního domu Prior v předstihu už na začátku listopadu. "Z burčáku jsme přešli rovnou na punč," tvrdí prodavačka Anna Kvasničáková a nápad majitele považuje za dobrý obchodní tah. "Lidi chodili celý měsíc, od čtyř do osmi večer tady bylo vždycky plno. Teď už je jich o poznání míň," počítá starší žena.

Letos poprvé otevřel stánek s punčem také Roman Pavelka a jeho dva kamarádi z Olomouce. Nazvali ho galským. "Na internetu jsme našli originální recepty, které jsme však částečně přizpůsobili tak, aby punč chutnal i lidem u nás. Kdybychom použili všechny předepsané byliny, byl by to hodně silný lektvar," vysvětluje mladý muž. Na rozdíl od konkurence nemá problém prozradit, z čeho punč vaří. "Základ je čaj, červené víno, rum, koření a ovocné šťávy," popisuje Pavelka.

Ačkoli to vypadá, že punč začala prodávat nejméně desítka dalších podnikatelů, podle Milana Štěpánka z firmy RK Invest, která trhy organizuje, dostali šanci jen dva noví.

"Dalších osm jsme museli odmítnout. Letošní příkon elektřiny na náměstí je už na maximu, ani kdybychom chtěli vyhovět dalším, tak nemůžeme," tvrdí Štěpánek.

Prodejci, kteří se na jarmark dostali, se předhánějí v tom, kdo zákazníka uloví na originálnější nápad. Roman Pavelka hlavně mužům prodává například Panoramixův nápoj síly. Tajemství drinku, jehož název je inspirací z Asterixe a Obelixe, spočívá v jednom panáku rumu navíc.

O kousek dál zase prodávají pomerančový punč s rozinkami v griotce, bílý punč s ananasem, turbopunč a sehnat se dá i nápoj s názvem Šedý vlk.

"To vám moc nedoporučuji. Je to slivovice s horkou vodou a citronem, což se pije, když už je fakt velká zima," varuje student Tomáš Vyšínský, který brigádničí ve stánku s vídeňským punčem. Tomu, co prodává, naprosto věří a na kvalitu nedá dopustit.

"Používáme stejné koření, jaké se přidává do punče ve Vídni. Samozřejmostí je kvalitní červené víno a navrch jahoda, kousek jablka a mandle. A hlavně, všechno vaříme až na místě," popisuje a vysvětluje rozdíl: "Ti, kdo sem vozí punč už hotový, prý používají instantní koření. To mně osobně nechutná." Ale lidé se nedají ošidit.

Zakladatel punčové tradice v Olomouci Radomír Skovránek vypozoroval, že zákazníci minimálně týden stánky obcházejí, ale pak už chodí jenom tam, kde jim chutná. A Marie Kolářová to potvrzuje: "Loni jsem zkoušela původní francouzský punč a byl výborný. Dnes jsem zkusila jiný, ale byl hrozný," popisuje Olomoučanka, která si přišla spravit chuť k vídeňskému punči. "Vždycky jdu nejdřív sama testovat a večer sem vezmu celou rodinu," těší se.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Tlak na Huawei zatím nechává Čechy chladnými. Firmě v ČR rostou tržby

Ilustrační snímek

Mobilům Huawei se v Česku zatím daří, v prvním čtvrtletí letošního roku se jejich prodej zvýšil o 40 procent. Loni se...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Kraje chtějí víc na dani z paliv, každoročně bojují o peníze na opravu silnic

Oprava povrchu Západní ulice od Chebského mostu po křižovatku s ulicí Dr....

Vedení krajů došla trpělivost s každoročním dohadováním o státním příspěvku na opravy silnic druhé a třetí třídy. Z...

Najdete na iDNES.cz