OECD volá po škrtech v rozpočtu

  17:31aktualizováno  17:31
Pumpovat do ekonomiky nové peníze a věřit, že se tím zrychlí hospodářský růst, je patrně omyl. Podle včera zveřejněné obsáhlé studie, zpracované Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, by české ekonomice prospěly spíše rozpočtové úspory, snížení vládních výdajů a s tím spojené uvolnění prostoru pro soukromý sektor.

Úsporný scénář, spočívající mimo jiné v propouštění státních zaměstnanců, ve zpřísnění předčasných důchodů či v seškrtání dotací podnikům, by podle OECD brzy pomohl ekonomice až k pětiprocentnímu hospodářskému růstu. Naopak při zachování současné politiky, či dokonce při zvýšení vládních výdajů skrze program Velký třesk, Česká republika takového tempa podle OECD v dohledné době nedosáhne.

Obdobná doporučení letos vydal i Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Nadměrné zadlužování státu a problémy s rozpočtem kriticky hodnotila i loňská zpráva Evropské komise.

"Obáváme se, že pokračování v dosavadní politice povede k vysokým schodkům rozpočtu i vnější bilance a k nárůstu inflace. Za takové situace ekonomika nebude schopna výrazně zrychlit svůj růst," uvedl včera hlavní autor studie, ekonom OECD Andrew Burns.

Blahodárný efekt vládních úspor spočívá podle zprávy v tom, že v ekonomice by se uvolnil prostor pro soukromé investice, lidé by byli více motivováni k zaměstnanosti a díky nižší inflaci by hospodářství fungovalo ve zdravějším a stabilnějším prostředí. To jsou podle OECD větší přínosy než dočasné zrychlení ekonomiky, které přinesou větší vládní výdaje.

"Pokud rozpočtové deficity, veřejný dluh a vnější bilance vykáží podstatné zlepšení, vytvoří se podmínky pro příznivý a trvalejší pokrok v delším období a výrazně se tím sníží rizika ekonomického otřesu pramenícího z narůstající vnitřní i vnější nerovnováhy," uvádí samotná studie.

Ministr financí Jiří Rusnok zprávu přijal pozitivně a označil ji za "kvalifikovaný audit stavu české ekonomiky", i když od některých kritických pasáží se distancoval. "Ne se všemi závěry se plně ztotožňujeme a vidění některých věcí je pro nás odlišné," uvedl Rusnok. Tlumočil tak názor Zemanova kabinetu, který minulý týden program Velký třesk ministra Miroslava Grégra schválil.

Tento plán shrnuje plánované státní výdaje na podporu hospodářského růstu do balíku v objemu 166 miliard korun a klade si za cíl zrychlení ekonomického růstu na pět procent v příštím roce. Grégrův tým kritiku OECD odmítá. "Programu Velký třesk se věnuje zbytečně velká pozornost," uvedl analytik ministerstva průmyslu Vlastimil Gejdoš.

Oživování ekonomiky se podle OECD už nyní děje částečně za cenu většího státního dluhu. Mezi lety 1998 až 2000 stouply vládní výdaje podle OECD o pět procent a nyní jsou na nejvyšší úrovni od rozpadu federace.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

GLOSA: Solidarita dojme i povzbudí. Pojistku by však nahrazovat neměla

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Ničivá exploze, tragická autonehoda, nečekaný požár. Tři neštěstí, která v posledním půlroce ukázala až dojemnou a...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Najdete na iDNES.cz