Petr Smetka

Petr Smetka - Petr Smetka u Vrchního soudu 6. června 2006. | foto: Dan Materna

Odsouzený Smetka z H-Systemu skončil za mřížemi

  • 19
Zakladatel nechvalně proslulého projektu levného bydlení H-System Petr Smetka skončil v cele pražské věznice Pankrác. Začal si tak odpykávat dvanáctiletý trest, k němuž ho už v červnu odsoudil vrchní soud. Policisté Smetku zadrželi v pátek krátce před polednem a převezli do vězení.

MF DNES to potvrdil soudce městského soudu v Praze Kamil Kydalka, který nechal Smetku zatknout. "Dospěli jsme k závěru, že jeho další pobyt na svobodě je nebezpečný. Proto nedostal žádnou lhůtu na přípravu k výkonu trestu," odůvodnil rychlou akci Kydalka.

Příkaz k zajištění Smetky soudce vydal na základě informací, že se zakladateli H-Systemu a lidem, kteří jsou s ním spojení, podařilo prodat část jeho majetku, přestože ho státní zástupce už před několika lety obstavil. Na případ upozornila minulý týden MF DNES.

Lidé, kteří v H-Systemu utopili celkem miliardu korun, tím příšli o naději, že dostanou alespoň část svých peněz zpět. "Ověřil jsem si, že to tak je a vydal příkaz k zadržení pana Smetky," potvrdil Kydalka.

Jak MF DNES zjistila, před pár týdny podle výpisu z katastru nemovitostí změnily majitele Smetkovy lukrativní pozemky v Rabyni u Slapské přehrady. Katastrální úřad změnu zapsal, i když soud nařídil, že o výtěžek z jejich prodeje se mají podělit podvedení klienti H-Systemu.

"Je to skandál. Postup úřadů, které to umožnily, je neuvěřitelný," zlobí se zástupkyně části poškozených klientů Hana Marvanová.

Exekutor, kterého si na základě soudního verdiktu nad Smetkou najali ošizení klienti, teď Smetkovi už téměř nemá co zabavit.

Případ už vyšetřuje policie. "Spis jsem už dostal, zatím to nebudeme komentovat," potvrdil to benešovský státní zástupce Stanislav Novák. Fígl, jak "vyfouknout" obstavený majetek, je prostý: bývalý šéf zkrachovalého H-Systemu spřízněné firmě potvrdil, že jí dluží miliony.

Pohledávka se pak "prohnala" přes další propojené firmy a ta poslední požádala o pomoc s jejím vymáháním exekutora. Blanenský exekutor Daniel Týč už se postaral o zbytek a Smetkovy pozemky s posvěcením Obvodního soudu pro Prahu 1 vydražil.

Výtěžek dražby ve výši třiceti milionů korun má připadnout firmě Artex Trade Company Ltd. se sídlem ve Švýcarsku. Ta už jako druhá v řadě koupila údajný 22milionový Smetkův dluh vůči společnosti Intermadera.

Klíčové přitom je, že společnost Intermadera kdysi založila Smetkova osobní právnička Alena Benešová. K tomu, že Smetkovi její firma poskytla úvěr, chybí jakékoli doklady. Odpovědnost za to, co se stalo, teď úřady přehazují na sebe navzájem.

"Soud to řádně povolil, navíc jsem o dražbě informoval i státního zástupce, který majetek obstavil. Žádný zákon nám nezakazuje takový majetek vydražit," hájí se Týč. Policie už ho vyslýchala, stejně jako soudce, kteří dražbu povolili, a pracovníky katastrálního úřadu.

Třicetimilionový výtěžek dražby teď soud blokuje na účtu exekutora. "Udělali jsme to hned, jak jsme zjistili, že je tam problém," ujišťuje místopředseda soudu pro Prahu 1 Michal Vytisk. Háček je v tom, že pozemky měly podle státního zástupce mnohem vyšší hodnotu.

"To je nepochybné. Víme, že už i pan Fabinger je nabízel za víc," podotýká žalobce Boris Havel, který pozemky před lety pro klienty H-Systemu obstavil.