ODS navrhla daňové úlevy pro firmy. Chce posílit technické vzdělání

  13:41aktualizováno  13:58
Daňové zvýhodnění pro firmy, které budou investovat do školství a vychovávat si tak své budoucí zaměstnance, navrhla ODS. Firma, která studentovi umožní praxi víc než 400 hodin v roce, si bude moci od základu daně odečíst 80 tisíc korun na dotyčného studenta, v případě praxe od 200 do 400 hodin budou mít daňovou úlevu 40 tisíc korun.

ODS navrhla daňové úlevy pro firmy, které investují do technického školství. Návrhy představili premiér Petr Nečas a ministr průmyslu Martin Kuba. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Pořídí-li firma přístroj pro odborné vzdělávání studentů, bude si moci odečíst v dotyčném roce 110 procent ceny majetku," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Návrh občanských demokratů také posiluje význam již existující odečitatelné položky na stipendia zvýšením současných limitů dvou, respektive pěti tisíc korun na pět a deset tisíc korun.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas řekl, že návrhy mají pomoci ke zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu, na němž stojí domácí ekonomika. "Chceme mít průmysl založený na oborech s vyšší přidanou hodnotou," řekl předseda vlády. Za klíčovou proto považuje podporu technického vzdělání,

Občanští demokraté chtějí, aby mohly návrhy, které projednávala porada ekonomických ministrů, začít platit co nejdříve. Daňové úlevy se mají týkat jak investic do středního, tak do vysokého školství.

Nečas s Kubou proto nezvolili klasickou cestu předložení návrhu vládou a jeho projednávání v připomínkovém řízení, ale do Sněmovny ho dali poslanci Jan Bureš, Pavel Staněk a místopředseda strany Jiří Pospíšil. Spolu s nimi návrh podepsal poslanec TOP 09 František Laudát. ODS se bude snažit, aby byl návrh projednán ve zrychleném režimu, aby mohl začít platit už v září. Záleží však na tom, jak se k tomu postaví opozice, zda zrychlené jednání nezablokuje.

Ze strany koaliční TOP 09 nebude podle ministra Kuby problém. "Tohle je návrh, na kterém jsme se s panem ministrem financí Kalouskem sladili," řekl v úterý ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda ODS.

Sobotka: Kdyby to ODS myslela vážně, předložila by to dávno

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz řekl, že jeho strana je připravena posoudit každou navrženou jednotlivou daňovou úlevu podle toho, jestli bude užitečná, a podle toho se k návrhu ODS postaví.

Návrhu ODS však už nyní vytkl, že ho předkládá právě teď. "Pokud by to ODS myslela vážně, mohla to předložit v uplynulých třech letech," podotkl Sobotka. Je podle něj podivné, když s tím ODS přichází nyní - jak Sobotka řekl - na poslední chvíli. Dodal, že každá daňová úleva také něco stojí, a tak by občanští demokraté měli jasně říci, jak nahradí výpadek nové daňové úlevy do státního rozpočtu.

Nový návrh ODS je součástí Agendy 2014, kterou v pondělí schválila výkonná rada strany. Je to mix návrhů, které mají občanským demokratům pomoci zvrátit trend padajících preferencí a vytáhnout stranu k přijatelnému volebnímu výsledku (více o Agendě 2014 najdete zde).

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz