ODS bude prosazovat výraznější pokles daní

  1:05aktualizováno  13:45
Poslanecký klub ODS se jednomyslně shodl, že bude prosazovat snížení daní firmám na 19 procent už v příštím roce. Vláda navrhovala, že k 19procentní sazbě by se firmy měly propracovat až v roce 2010. MF DNES to potvrdil poslanec Michal Doktor z ODS.

Topolánkova vláda navrhuje rychlejší pokles daní. | foto: Dan MaternaMF DNES

peníze, dítě, kasičkaMění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde 

Zároveň chce ODS snížit daňovou zátěž také fyzickým osobám tak, aby reálná daň klesla pod 20 procent.

Současný návrh reformy zatím počítá se sazbou 15 procent, která má být odváděna z tzv. "superhrubé" mzdy (plat zaměstnance plus odvody na pojištění placené zaměstnavatelem) a odpovídá 23 procentům současné hrubé mzdy.

"Budeme usilovat o to, aby celkové zdanění osob i firem bylo nižší než ve vládním batohu," řekl v pondělí šéf daňové expertní skupiny ODS Michal Doktor. O detailech plánu nechtěl hovořit, než ho projedná poslanecký klub ODS. "Platí ale to, že může být ponechán výpočet daně z příjmu fyzických osob ze superhrubé mzdy," řekl Doktor.

Prosazení 19procentní daně pro firmy a případně i pro fyzické osoby by v ideálním případě znamenalo návrat k rovné dani.

"Pokud se podaří vyjednat nižší zdanění fyzických i právnických osob, jsem připraven ten vládní batoh podpořit," uvedl v pondělí exministr Vlastimil Tlustý.

Právě kvůli němu a skupince poslanců z frakce, kterou vytvořil, vznikly v ODS celkem tři skupiny – daňová, sociální a zdravotní, které řeší možné úpravy vládou navržené reformy.

Jak ale celé jednání dopadne, záleží především na tom, zda se podaří najít pro nižší daně dodatečné zdroje. Zatím rozpočotová skupina vytipovala několik odečitatelných položek, které by případný výpadek z daní mohly pomoci zmírnit.

Jedno procento dolů a musí se škrtnout pět miliard
To, že v ODS kalkulují nyní s variantou, že by se firmy dostaly k devatenáctiprocentní sazbě daně z příjmu dříve než v roce 2010 – možná už v příštím roce – v pondělí MF DNES potvrdili dva ze členů expertní skupiny občanských demokratů: bývalý poslanec a nyní Topolánkův konzultant Martin Kocourek i ministr průmyslu Martin Říman.

"Na tom je široká shoda ve skupině lidí, kteří se tím zabývali," potvrdil Říman plán, se kterým občanští demokraté osloví partnery ve vládní koalici. "Předpokládám, že to by také měla být jedna z nejvýznamnějších změn, ke které ještě v reformě může dojít," dodal ministr.

I když se na tom vládní strany shodnou, prakticky to bude znamenat, že budou muset škrtat jinde – podle Římana za každé jedno procento dolů pět miliard korun.

Na to upozorňuje i lidovecký ministr Miroslav Kalousek, který se diskusi o razantnějším snížení daní firmám nebrání. "To je samozřejmě možné, ale musí to být doprovázeno tím, že se sníží výdaje. Jde o ryze politické rozhodnutí, protože technicky se to uskutečnit dá. Hledat ale prostor pro další škrty bude mimořádně obtížné," řekl Kalousek.

Vláda zatím navrhuje, že firmy by měly platit místo dnešních 24 procent ze svého příjmu od příštího roku daň 22 procent, od roku 2009 ještě o dvě procenta méně a konečných devatenáct procent v roce 2010.

"Manévr se snižováním daní bude možný, jen když se podaří pohnout s daňovými základy," upozorňuje expert ODS Kocourek.

ODS počítá hlasy
Pro koalici bude diskuse o daních těžká, protože lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který hrozí, že nepodpoří vládní reformu, nepovažuje už teď navržené postupné snížení daní firmám za dobrý nápad. "Z mého pohledu také závisí osud reformy na tom, jak se ještě podaří vyjednat nižší daně pro firmy i občany," říká Jan Schwippel, jeden z rebelů v poslaneckém klubu ODS, člen frakce založené Tlustým.

Vzhledem k poměru sil ve Sněmovně se musí koalice ohlížet na každý hlas, i když jí záda kryjí odpadlíci z ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. Ten zase navrhl, aby snížená sazba daně z přidané hodnoty, kterou se zdaňují třeba potraviny, nebyla devět, ale pouze sedm procent. Tak by však vládě chyběly další miliardy.

Šéf expertní skupiny občanských demokratů Michal Doktor v pondělí MF DNES řekl, že o možné úpravě daní bude pětičlenná skupina vyjednavačů jeho strany diskutovat s lidovci a zelenými příštích zhruba čtrnáct dnů. Reforma se má přitom definitivně schvalovat v půli srpna.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz