Souboj o odpadky. Ministerstvo řeší, jestli zachovat monopol v třídění

  5:00aktualizováno  5:00
Firmy Ekovedic, Rema či Eko-dual by chtěly organizovat sběr tříděného odpadu do barevných popelnic. To má však od roku 2002 pod palcem výhradně společnost Eko-kom. Ekovedic požádal před dvěma lety ministerstvo životního prostředí o autorizaci. Resortu se ale příliš nechce pouštět do oboru konkurenci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Město Uherské Hradiště

Podle státu tříděný sběr nyní funguje dobře. Navíc vůbec není jisté, že by na změně vydělal i někdo jiný než výrobci a dodavatelé baleného zboží.

Jak organizace sběru tříděného odpadu funguje? Stát chce, aby ti, kdo na trh dodávají balené výrobky, vysbírali větší část obalů (aktuálně 70 procent) a recyklovali je. A­ protože by to firmy samotné nedokázaly zajistit, vznikl v každé evropské zemi jeden nebo více takzvaných kolektivních systémů – v Česku Eko-kom.

KVÍZ: Co znamená BRKO, ZEVO a TAP? Otestujte se, kolik víte o odpadu

Eko-kom od výrobců a dovozců baleného zboží vybírá peníze za obaly uvedené na trh. Například za tunu měkkých plastových obalů, což jsou různé sáčky a fólie typu obalu od tatranky, zaplatí firma 5­848 korun. Ty pak Eko-kom zčásti posílá obcím za to, že zajišťují odvoz vytříděného odpadu na dotřiďovací linky nebo přímo recyklátorům. Jim Eko-kom také přispívá na fungování.

Ekovedic slibuje, že by výrobcům dokázal tyto poplatky snížit a obcím naopak zaplatit víc. „Součástí předloženého projektu jsou ceníky pro firmy, kalkulované o 15 procent nižší, než má nyní Eko-kom, a ­ceníky pro obce kalkulované o ­15 ­procent výš,“ říká Ivan Václavek, zástupce společnosti Ekovedic. Za tou stojí skupina mlékáren a ­několik firem dovážejících potraviny a víno, kterým se nelíbí příliš vysoké poplatky Eko-komu.

Cesta peněz z barevných popelnic

O udělení autorizace se v minulosti neúspěšně pokoušela firma Interseroh, na ministerstvu také leží žádosti firem Rema a Eko-dual.

„Perverzní“ motivace

Aby mohli další zájemci získat od státu autorizaci, jako má Eko-kom, musí totiž splnit náročné podmínky. Musí například prokázat skrze uzavřené smlouvy s obcemi, že jejich systém bude fungovat a obaly od výrobců neskončí na skládce, ale recyklují se.

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Podle Václavka přitom obce nechtějí uzavírat smlouvy s firmami, které ještě nezískaly autorizaci. Teoreticky ale nic nebrání obcím uzavřít smlouvu s odloženou účinností, která by začala platit až po získání autorizace.

Komplikace okolo konkurence ve sběru obalových odpadů pramení z ­toho, že nejde o klasický volný trh. Systém sběru nevznikl spontánně na základě nabídky a poptávky, ale čistě na základě ekologických regulací ze strany státu. Přirozenou motivací výrobců a dovozců baleného zboží je splnit tyto regulace co nejlevněji, nikoliv být co nejšetrnější k životnímu prostředí, jak původně zamýšlel stát.

Tomu se v ekonomické teorii říká „perverzní motivace“ – tedy takové, které mají nepředpokládané negativní důsledky. Ministerstvo životního prostředí to ilustruje na zkušenosti se sběrem starých elektrozařízení, kde je organizátorů sběru více – Asekol, Ekolamp, Elektrowin.

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

„Působení více kolektivních operátorů na trhu sice může vést ke snižování recyklačních příspěvků, což ale vede k tomu, že je pak méně finančních prostředků na rozdělení mezi obce a zpracovatele obalového odpadu,“ uvádí ministerstvo. Konkurenční systémy soutěží o přízeň výrobců tím, že snižují recyklační příspěvky, ale tratí obce inkasující méně peněz na manipulaci s ­tímto odpadem, kterou musí doplácet ze svého.

To, zda je výhodnější pustit do systému více konkurentů jako například v Rakousku nebo Německu, nebo nechat na trhu působit jediný subjekt, zkoumali před třemi lety ekonomové z Centra ekonomických a tržních analýz. Monopol nezatratili a doporučili ho pouze správně regulovat. Zavedení konkurence by systém prodražilo kvůli administrativě a koordinaci. Zároveň by více hráčů vyžadovalo více kontroly kvůli riziku podvádění, a ­to jak při vykazování obalů uvedených na trh, tak obalů sesbíraných v barevných popelnicích.

Obce si připlácejí na třídění

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Eko-kom v roce 2017 vybral od téměř 21 tisíc firem necelé dvě miliardy korun, z toho 1,35 miliardy poslal coby příspěvek 6­123 obcím. Loni vyšlo třídění obce v­ průměru na 182 korun na obyvatele, z toho zhruba 66 procent nákladů pokryly příspěvky od Eko-komu, zbytek musely zaplatit ze svého.

Obce ze zákona musí občanům zajistit možnost třídit odpad, nikdo jim ale nenařizuje, kolik barevných kontejnerů musí v obci mít. Jedinou motivací rozšiřovat síť popelnic je tak zájem obyvatel o třídění a­ příspěvek od Eko-komu.

Nutno dodat, že v barevných popelnicích se nenacházejí jen obaly. Za jiný odpad ale Eko-kom obcím nic neplatí.

VIDEO: Z vyhozené lahve nový výrobek. Takto v Česku vyrábějí věci z plastového odpadu:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Realitní bublina nepraská, ČNB zatím nechala omezení hypoték bez změny

Ilustrační snímek

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtek upozornil, že se podle výpočtů jeho instituce dále mírně zvýšilo...

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (uprostřed) a předseda Senátu...

Hospodářská komora (HK ČR) na celostátním sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Ten...

Česko je připravené začít stavět nové bloky, říká šéf Rosatomu

Kirill Komarov

V Česku se opět rozjela debata o výstavbě jaderných bloků. Tentokrát už s jasnějším plánem, jak nové reaktory...

Najdete na iDNES.cz