Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Dovoz nelegálního odpadu enormně narůstá. Vozí se z Německa i Itálie

  1:00aktualizováno  1:00
Po dvanácti letech klidu se inspektoři kontrolující životní prostředí začínají potýkat s enormně narůstajícím dovozem odpadu směřujícím do Česka z okolních zemí. V poslední době celníci zachytili stovky tun plastových odpadků. Jejich likvidace je v okolních zemích minimálně dvakrát dražší.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celníci během poslední akce nazvané Plast zachytili sedmnáct kamionů vezoucích zhruba 400 tun nesprávně deklarovaného odpadu. Česká inspekce životního prostředí dále zaznamenala a řeší minimálně pět lokalit, kam byl navezen nelegální odpad ze zahraničí.

„Poslední tři měsíce výrazně narostla nelegální přeshraniční přeprava odpadu. V takovémto rozsahu jsme ji řešili naposledy v letech 2005 a 2006,“ popisuje za inspekci ředitel odboru Lukáš Kůs.

Nejvíce odpadu zatím do Česka teče z Německa a Rakouska. „V poslední době také z Itálie, zaznamenaný je i případ nelegálního dovozu nebezpečných odpadů z Polska,“ doplňuje Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí. Celkem jde o stovky tun především zbytků plastů, které už nejdou dále využít. Ve skutečnosti jich bude více – úřadům se zdaleka nedaří vše zachytit.

Tento druh odpadu je zakázáno dovážet. Povoleno je dovážet jen ty dále využitelné. Část je jich na takzvaném zeleném seznamu ministerstva životního prostředí, jako třeba petky, ale na ty nemusí být ani žádné povolení. Další druhy jsou více sledovány, například zbytky plastů směřující do cementáren jako tuhé alternativní palivo. To ale nebyl případ nedávno zachycených kamionů. V papírech, které dopravci při kontrole předložili, byly sice uvedeny čisté plasty, ale inspektoři na místě zjistili, že jde o plasty znečištěné směsí, dále nevyužitelné.

Co si pod zbytky plastů představit? „V případech, které nyní šetříme, se jedná o dále nerecyklovatelnou směs plastů s výraznou příměsí dalších odpadů, jako je znečištěný papír a podobně. Šlo o něco, co vypadá jako výmět z třídění komunálního odpadu, případně ze separovaného sběru,“ popisuje Kůs.

Zbytky mohou podle inspektorů pocházet z komunálního odpadu, například z mechanicko-biologické úpravy, kdy se směsný komunální odpad třídí na speciálních linkách a část je poté materiálově využitelná. Zbytek je využitelný pouze energeticky nebo se musí uložit na skládku. Nebo mohlo jít o zbytky plastů z tříděného sběru, které už nejde dále recyklovat.

Čína zakázala dovoz plastů

Důvodů, proč se do Česka začal odpad valit, může být několik. „Plasty se staly problematickým druhem odpadu poté, kdy jejich dovoz nejprve omezila a poté zcela zakázala Čína. Pro evropský recyklační průmysl to je z hlediska přechodu na oběhové hospodářství velká výzva, bohužel v praxi je zatím stále snaha o co nejlevnější řešení,“ uvádí Pospíšilová.

Jinými slovy, celá Evropa se potýká s tím, že nejsou ještě zcela rozvinuta zpracovatelská zařízení, obzvláště ne na podobné směsi. Zatímco o PET je velký zájem, s dalším materiálem je to horší. Na druhou stranu také výrazně narůstají poplatky za skládkování, většina okolních i dalších zemí je má minimálně dvakrát vyšší než v Česku.

Snaha ušetřit za skládku či spalovnu je pro některé firmy lákadlem k tomu, že se pokusí odpadů zbavit načerno. „Většinou to probíhá tak, že se odpady přivezou do nějakého nevyužívaného objektu stranou pozornosti, jako jsou bývalé sklady, zemědělské objekty, průmyslové haly, a tam se uloží. Evidentně se nepočítá s tím, že by byly někdy řádně zpracovány,“ popisuje Pospíšilová. Problém je i v tom, že mohou obsahovat nebezpečné látky, které pak kontaminují své okolí.

Své o tom vědí hned v několika obcích, například v moravském Dřínově, kam 18. září odpoledne přijel první kamion, který složil do místní bývalé cihelny zhruba 40 tun zapáchajících odpadků. „Hromada obsahovala plastové obaly, textilie, lepenku, dřevotřísku, trubky či alobal,“ vyjmenoval starosta Miroslav Štěpánek pro Dřínovský zpravodaj. Druhý den ráno přijely další dva kamiony s odpadem z Rakouska, u nich se však podařilo s pomocí policie složení nákladu zabránit.

Tím nicméně potíže Dřínova a dalších obcí nekončí. Nastávají tahanice, kdo tento odpad odstraní. Podle zákona by to měl udělat jeho původce, ten je ale často nedohledatelný vzhledem k tomu, že měl eminentní zájem se odpadu zbavit.

Nelegální odpad se hromadí v Doksech (10/2019):

  • Nejčtenější

Konec pirátských serverů omezil skoro pětinu uživatelů. Seriály našli jinde

Nedávné rušení nelegálních streamovacích serverů s filmy a seriály mělo dopad na 17 procent tuzemských internetových...

Centrální banky jsou v pasti. Pro boj s příští recesí jim nezbývají nástroje

Během desetiletého boje s následky finanční krize si přední světové centrální banky „vystřílely munici“ a ke zvládnutí...

Jezera by měla místo uhlí posloužit jako nová energie pro sever Čech

Severní Čechy by se mohly proměnit v ­oblast s největší koncentrací výroby obnovitelné elektrické energie ve střední...

Africký bankovní zázrak. Obchodníci s alkoholem vytřeli zrak velkým bankám

Být podomním prodejcem alkoholu má své výhody. Dobře poznáte své zákazníky a díky tomu se vám jednou podaří vybudovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za dvojí kvalitu nemůžeme, ohrazují se obchodní řetězce proti milionovým pokutám

Odpovědnost za dvojí kvalitu potravin by měli mít obchodníci, shodla se v pátek Sněmovna v rámci prvního čtení vládní...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Babiš chce 20 tisíc projektů za 8 bilionů. Je to jen seznam, řekla Maláčová

Jednu z věcí, na nich premiérovi Andreji Babišovi záleží, Národní investiční plán, projednává vláda. Jde o plán...

Nemaso už i z Česka. Náhražky masa míří na tuzemské výrobní linky

Rostlinné verze masových produktů se pomalu dostávají do tuzemských potravinářských firem. Před několika týdny se s...

Prezident podepsal státní rozpočet na příští rok, schodek bude 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...

Premium

Maso v Polsku, drogerii v Sasku. Češi najezdí za levnějšími nákupy desítky km

Čechy stále táhnou za hranice levné potraviny a drogerie. Vyplatit se jim to může i ­tehdy, pokud cestují desítky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz