Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Dovoz nelegálního odpadu enormně narůstá. Vozí se z Německa i Itálie

  1:00
Po dvanácti letech klidu se inspektoři kontrolující životní prostředí začínají potýkat s enormně narůstajícím dovozem odpadu směřujícím do Česka z okolních zemí. V poslední době celníci zachytili stovky tun plastových odpadků. Jejich likvidace je v okolních zemích minimálně dvakrát dražší.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celníci během poslední akce nazvané Plast zachytili sedmnáct kamionů vezoucích zhruba 400 tun nesprávně deklarovaného odpadu. Česká inspekce životního prostředí dále zaznamenala a řeší minimálně pět lokalit, kam byl navezen nelegální odpad ze zahraničí.

„Poslední tři měsíce výrazně narostla nelegální přeshraniční přeprava odpadu. V takovémto rozsahu jsme ji řešili naposledy v letech 2005 a 2006,“ popisuje za inspekci ředitel odboru Lukáš Kůs.

Nejvíce odpadu zatím do Česka teče z Německa a Rakouska. „V poslední době také z Itálie, zaznamenaný je i případ nelegálního dovozu nebezpečných odpadů z Polska,“ doplňuje Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí. Celkem jde o stovky tun především zbytků plastů, které už nejdou dále využít. Ve skutečnosti jich bude více – úřadům se zdaleka nedaří vše zachytit.

Tento druh odpadu je zakázáno dovážet. Povoleno je dovážet jen ty dále využitelné. Část je jich na takzvaném zeleném seznamu ministerstva životního prostředí, jako třeba petky, ale na ty nemusí být ani žádné povolení. Další druhy jsou více sledovány, například zbytky plastů směřující do cementáren jako tuhé alternativní palivo. To ale nebyl případ nedávno zachycených kamionů. V papírech, které dopravci při kontrole předložili, byly sice uvedeny čisté plasty, ale inspektoři na místě zjistili, že jde o plasty znečištěné směsí, dále nevyužitelné.

Co si pod zbytky plastů představit? „V případech, které nyní šetříme, se jedná o dále nerecyklovatelnou směs plastů s výraznou příměsí dalších odpadů, jako je znečištěný papír a podobně. Šlo o něco, co vypadá jako výmět z třídění komunálního odpadu, případně ze separovaného sběru,“ popisuje Kůs.

Zbytky mohou podle inspektorů pocházet z komunálního odpadu, například z mechanicko-biologické úpravy, kdy se směsný komunální odpad třídí na speciálních linkách a část je poté materiálově využitelná. Zbytek je využitelný pouze energeticky nebo se musí uložit na skládku. Nebo mohlo jít o zbytky plastů z tříděného sběru, které už nejde dále recyklovat.

Čína zakázala dovoz plastů

Důvodů, proč se do Česka začal odpad valit, může být několik. „Plasty se staly problematickým druhem odpadu poté, kdy jejich dovoz nejprve omezila a poté zcela zakázala Čína. Pro evropský recyklační průmysl to je z hlediska přechodu na oběhové hospodářství velká výzva, bohužel v praxi je zatím stále snaha o co nejlevnější řešení,“ uvádí Pospíšilová.

Jinými slovy, celá Evropa se potýká s tím, že nejsou ještě zcela rozvinuta zpracovatelská zařízení, obzvláště ne na podobné směsi. Zatímco o PET je velký zájem, s dalším materiálem je to horší. Na druhou stranu také výrazně narůstají poplatky za skládkování, většina okolních i dalších zemí je má minimálně dvakrát vyšší než v Česku.

Snaha ušetřit za skládku či spalovnu je pro některé firmy lákadlem k tomu, že se pokusí odpadů zbavit načerno. „Většinou to probíhá tak, že se odpady přivezou do nějakého nevyužívaného objektu stranou pozornosti, jako jsou bývalé sklady, zemědělské objekty, průmyslové haly, a tam se uloží. Evidentně se nepočítá s tím, že by byly někdy řádně zpracovány,“ popisuje Pospíšilová. Problém je i v tom, že mohou obsahovat nebezpečné látky, které pak kontaminují své okolí.

Své o tom vědí hned v několika obcích, například v moravském Dřínově, kam 18. září odpoledne přijel první kamion, který složil do místní bývalé cihelny zhruba 40 tun zapáchajících odpadků. „Hromada obsahovala plastové obaly, textilie, lepenku, dřevotřísku, trubky či alobal,“ vyjmenoval starosta Miroslav Štěpánek pro Dřínovský zpravodaj. Druhý den ráno přijely další dva kamiony s odpadem z Rakouska, u nich se však podařilo s pomocí policie složení nákladu zabránit.

Tím nicméně potíže Dřínova a dalších obcí nekončí. Nastávají tahanice, kdo tento odpad odstraní. Podle zákona by to měl udělat jeho původce, ten je ale často nedohledatelný vzhledem k tomu, že měl eminentní zájem se odpadu zbavit.

Nelegální odpad se hromadí v Doksech (10/2019):

27. října 2019

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Počet švédských milionářů od roku 2019 prudce roste, zatímco finanční situace ostatních obyvatel se příliš nelepší....

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Až u poloviny firem nelze zjistit, zda měly nárok na pomoc, uvádí komise

Část živnostníků neměla při získávání podpory vůbec šanci získat covidové kompenzace ze státní podpory a byli z...

Vládě dochází čas na schválení kurzarbeitu, hrozí nárůst nezaměstnanosti

Utekly čtyři měsíce od chvíle, kdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) popsala návrh zákona o...

V Česku loni zaniklo nejvíc firem v historii, bylo jich přes 16 tisíc

V roce 2020 zaniklo v ČR 16 111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo celkem 27 228...

Důvěra v českou ekonomiku opět klesá, pesimismus se šíří všemi odvětvími

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...