Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

U kreditky nebo kontokorentu splátky zmrazit nepůjdou

  18:25
Lidé i firmy získají více času na splacení svých půjček. Zákon, který schválila vláda, počítá s odkladem o tři nebo šest měsíců podle volby klienta. Nárok by měl mít každý, kdo si o to řekne. Musí prohlásit, že ho postihla opatření kolem koronaviru, tyto důvody však nebude muset nijak prokazovat.

Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před letošním 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit i u smluv sjednaných před 26. březnem, které ale klient začal čerpat až po tomto datu.

Odložení splátek se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry pro obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých byl dlužník k 26. březnu 2020 v prodlení delším než 30 dnů.

Pokud klient odložení splátky využije, délka splácení úvěru se mu úměrně prodlouží. Splátky i s úroky tak budou spotřebitelé i živnostníci platit později. Úroky zůstávají stejné jako má klient ve smlouvě, v případě spotřebitelů však mohou dosáhnout maximálně zákonné výše úroku z prodlení na úrovni repo sazby navýšené o 8 procentních bodů.

„Díky tomuto stropu na úroky se zabrání situaci, že by po skončení odkladu musel spotřebitel zaplatit úroky v takové výši, která by pro něj byla likvidační,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Přerušení splácení úvěru také podle ní nepovede k negativnímu zápisu v registrech. „Lidé se tedy nemusejí obávat, že by jim do budoucna komplikovalo případné další žádosti o úvěry,“ dodává ministryně.

Tím, že se vedle hypoték a spotřebitelských úvěrů vztahuje splátkové moratorium i na půjčky, které si berou podnikatelé, jde o nejrozsáhlejší opatření v boji proti koronaviru, jež dosud vláda přijala. Jeho cílem je posílit finanční situaci domácností i podnikatelů. Banky rozpůjčovaly lidem a firmám celkem 2,9 bilionu korun.

Plošně, ale zároveň jen pro „zasažené“

Schillerová už dříve uváděla, že o odkladu splátek jednala se zástupci ČNB i největších bank. Zatímco guvernér centrální banky Jiří Rusnok myšlenku podpořil, jednotlivým finančním ústavům se plošné opatření příliš nezamlouvalo. „Plošné opatření rozmělňuje síly a schopnost pomoci,“ řekl například v rozhovoru pro iDNES.cz šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Nakonec však banky vybojovaly určité ústupky. „Návrh zákona odpovídá představě, se kterou banky do expertních jednání s ministerstvem vstupovaly,“ říká výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Podstatné podle něj je, že plošný dopad opatření se týká těch dlužníků, kteří jsou opravdu postiženi důsledky pandemie a sami chtějí svůj úvěr odložit. „To je pro nás přijatelné. Banky se s provozními problémy, které moratorium přináší, vypořádají,“ říká Štěpánek.

„Budeme i nadále respektovat vládní opatření a dodržovat podmínky odkladu splátek úvěrů v souladu s platnou legislativou. Od samého počátku vyhodnocujeme všechny žádosti o odklad splátek úvěrů individuálně a místo plošného řešení vždy hledáme nejvhodnější variantu pro konkrétního klienta. Taktéž neuplatňujeme žádný poplatek ani nezanášíme údaje do registrů,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

S návrhem se nakonec smíří také nebankovní poskytovatelé úvěrů, kteří předchozí nápady považovali za likvidační. „Z alternativ, které byly zvažovány, je zvolena varianta rozumným kompromisem,“ říká výkonný ředitel poskytovatele úvěrů Fair Credit Miloň Miller.

„Schválený návrh moratoria na splátky úvěrů a hypoték vnímáme jako konstruktivní řešení, efektivní pro klienty, kteří se dostanou do problémů. A zároveň neohrozí finanční startupy v jejich misi inovovat bankovní a platební trh,“ říká také spolumajitel a marketingový ředitel společnosti Twisto Lukáš Janoušek.

Situaci lidem by mohlo usnadnit i další opatření. Česká národní banka rozvolnila pravidla pro hypotéky, už není třeba trh brzdit jako v minulých letech. Lidem bude nově stačit pouze deset procent vlastních prostředků, aby jim mohla banka úvěr na bydlení přiklepnout. Centrální banka zahýbala i s dalšími parametry.

Úleva také pro firmy

České banky si zdánlivě mohou úvěrové prázdniny dovolit. Jde však také o to, zda banky budou ochotné poskytovat nové úvěry. Kdyby trh zcela zamrzl, mohlo by to zkomplikovat cestu ekonomiky ven z recese. Rusnok několikrát zopakoval, že české banky jsou zdravé a finanční stabilitu toto opatření neohrozí.

„Stabilitu finančního sektoru toto opatření ohrozit nemůže. Kapitálová síla českých bank je díky vysokým ziskům v minulosti velká. Opatření bude mít určitý vliv na likviditní toky v bankách. Ale bankovní sektor jako celek má velký přebytek likvidity, takže se s tím vypořádá,“ říká Štěpánek.

Pro firmy může úvěrové moratorium představovat v současné situaci částečnou úlevu. „Je to další opatření, které mnoha firmám vylepší jejich nyní těžce zkoušené cash flow. Dobrou zprávou je i fakt, že ministerstvo financí opatření nezavádí plošně, ale pouze pro ty, kteří o odložení splátek sami požádají,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

„Opatření týkající se odkladu splátek úvěrů vítáme. Firmy tím získají finanční rezervu, která pomůže jednak překlenout současný stav, ale také výrazně urychlí následné oživení ekonomiky,“ říká Michal Bakajsa ze skupiny SkyLimit, která zahrnuje pět českých strojírenských firem.

Rozšířený strop na sankce

Vláda také schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která rozšiřuje okruh úvěrů, u nichž jsou stanoveny maximální sankce za opožděné splátky. Doposud byla výše sankcí omezena u úvěrů pro spotřebitele. Nově se tato ochrana bude vztahovat i na úvěry pro osoby samostatně výdělečně činné.

Při prodlení delším než 90 dnů nebude výše smluvní pokuty moci přesáhnout 0,1 % denně z dlužné částky. Součet všech smluvních pokut přitom nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše jistiny. Úrok z prodlení zase po 90 dnech nesmí přesáhnout zákonnou výši.

Zákony ještě bude posuzovat parlament ve stavu legislativní nouze. Poslanecká sněmovna by se k nim měla dostat na svém příštím zasedání, které proběhne 7. dubna. Podle všeho by však neměl narazit. Strany, včetně opozice, opatření v zásadě podporují.

Autoři: ,

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Nájemní bydlení dál zlevňuje. Ve velkých městech i o tisícovky korun

Průměrné nájmy v největších městech zatím nepřestávají klesat. V Praze, Brně a Ostravě zlevnila za poslední rok většina...

Ve stopách Avastu. Český startup získal od investorů 1,5 miliardy korun

Jeden z nejhodnotnějších startupů s českými zakladateli, společnost Productboard, získal od amerických investorů 72...

Posílání peněz se zjednoduší. Napřesrok půjde nahradit číslo účtu telefonem

Premium Banky pokročily v přípravě služby, jež lidem zrychlí převod peněz mezi účty. Proběhne stejně jednoduše jako odeslání...

Jsme připraveni. Po zpackané zimní sezoně sázejí horská střediska na léto

Krátká lyžařská sezona, která trvala pouhých devět dní, připravila horská střediska po celém Česku zhruba o pětadvacet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...