Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

  9:40aktualizováno  14:00
Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o sedm až devět procent, o půl hodiny kratší pracovní den a pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, představil výsledky jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Zaměstnanci mají za svou práci dostat takovou mzdu, která jim zajistí důstojný život. Člověk tráví v práci téměř třetinu života, často bohužel i víc. Je proto dobré dostat spravedlivou odměnu,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

„V souvislosti s našimi požadavky bychom si přáli, aby byla práce bezpečnější,“ dodal po úterním jednání Středula. V této souvislosti zmínil, že v České republice existují i karcinogenní pracoviště. Odbory požadují, aby měly opět právo zastavit výrobu při ohrožení pracovníků.

Fotogalerie

Dále budou pokračovat v prosazování kratší pracovní doby o půl hodiny denně. „Našeho požadavku na zkrácení pracovního týdne jsme dosáhli v 77 procentech firem, se kterými jednáme, a neznamenalo to snížení mzdy,“ řekl Středula.

Podle Sokolové odpracují čeští pracovníci mnohem více hodin než jejich němečtí kolegové, a to za třetinový výdělek. „Požadujeme zkrácení pracovní doby bez ztráty mzdy,“ dodala.

Kromě toho chtějí odboráři dostat pět týdnů dovolené do zákoníku práce. Zaměstnavatelé se prodloužení dovolené brání, týden volna navíc vnímají jako bonus. 

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku, sdružuje dvacet devět svazů s celkem třemi sty tisíci členů. V soukromé sféře působí šestnáct svazů, ve veřejném sektoru třináct. Před několika lety odborová konfederace zahájila kampaň Konec levné práce. Pro zaměstnance veřejných služeb a správy požadovala pro příští rok růst platových tarifů o deset procent. Nakonec se předáci s vládou dohodli na průměrném navýšení sumy na platy o osm procent, přidávání nebude plošné.

Dá se očekávat, že podobně vysoké požadavky jako ve veřejných službách budou mít předáci i na růst mezd ve firmách. Zaměstnavatelé skokové přidávání odmítají. Poukazují na to, že výdělky rostou rychleji než produktivita práce.

Podle informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30 930 korun. Zvýšila se meziročně o 6,8 procenta. Polovina pracovníků vydělávala nad 26 037 korun, tento medián se zvedl o 7,3 procenta. Celkem v privátní sféře bylo 3,06 milionu zaměstnanců.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pomůžeme přírodě, tvrdí zastánci záloh na PET lahve. Výrobci jsou opatrní

Ilustrační snímek

Zavedení zálohového systému na PET lahve by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28...

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

Najdete na iDNES.cz