České finance budou od roku 2018 v přebytku, říká ministerstvo

  13:27aktualizováno  13:27
Ministerstvo financí očekává, že v roce 2018 budeme mít podle evropské metodiky přebytek veřejných rozpočtů ve výši 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos to mají mít stát, kraje, obce a zdravotní pojišťovny ještě schodek 0,2 procenta. Při pohledu na hotovostní toky v samotné státní pokladně budou peníze podle dřívějších prohlášení ministra financí přebývat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V roce 2019 by měl přebytek veřejných rozpočtů stoupnout na 0,5 procenta HDP. Vyplývá to z v pondělí zveřejněného Fiskálního výhledu ČR. Loni byl deficit veřejných financí 0,6 procenta HDP a patřil tak k nejnižším v EU. Ta jej požaduje pod třemi procenty HDP.

To ovšem nevylučuje, že na začátku příštího roku ministr financí Andrej Babiš neoznámí v každoměsíčním pokladním plnění přebytek státního rozpočtu - záleží totiž na použité metodice. „V pokladním plnění se zaznamenává to, co státu přiteče nebo odteče na a z účtů. Metodika použitá ve fiskálním výhledu je upravená podle toho, kam příjmy a výdaje účetně patří,“ říká Marek Dřímal, analytik Komerční banky. Týká se to například započítávání evropských dotací které letos na jaře výrazně vylepšily příliv do státní kasy, nicméně účetně jsou započítány již do minulého roku. Navíc se jedná o veškeré veřejné finance, nejen ty státní.

Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) skončí letošní rozpočet i přes navržený schodek 70 miliard korun v přebytku. Hlavním cílem rozpočtové strategie vlády je podle materiálu postupné snižování schodku státního rozpočtu ze 100 miliard navržených pro rok 2015 až na schodek 30 miliard korun v roce 2019.

Česká národní banka očekává příští rok veřejné finance vyrovnané. Pro letošek ČNB počítá s deficitem 0,3 procenta a pro rok 2018 s přebytkem 0,4 procenta.

Klesat by měl podle materiálu ministerstva financí i celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos má klesnout jeho podíl na HDP na 38,6 procenta z loňských 40,3 procenta. A klesat by měl i v dalších letech až na 37,1 procenta v roce 2019. To je hluboko pod hranicí 60 procent, kterou země nesmí překročit, pokud chce přijmout euro. V absolutní výši by ovšem dluh měl podle odhadů ministerstva od příštího roku růst.

Podle ČNB by letos měl podíl dluhu k HDP činit 39 procent HDP, příští rok by to mělo být 37,9 procenta a v roce 2018 jen 36,2 procenta HDP.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Na úřad přes banku. Portál občana se má nově zpřístupnit více lidem

Ilustrační foto - počítač

Přihlášení do Portálu občana skrze internetové bankovnictví otevře cestu přes 5,5 milionu lidem. Ministerstvo vnitra,...

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz