Obrazy nejde vyrábět jako housky, říká malířka

  11:36aktualizováno  11:36
Tuby s barvami, štětce na poličkách a rozmalované obrazy v klidném ateliéru za Prahou vytvářejí hezkou idylu. Ta se brzy po naší návštěvě rozplývá. "Může se stát, že za rok prodáte jeden obraz a nevíte, co bude," vypráví ve svém ateliéru v Turkovicích u Prahy malířka Dorota Zlatohlávková.

Za dobu své "kariéry" už si žena zvykla na nejistotu spojenou s řemeslem. Někdy si pro obraz přijde deset zákazníků za dva měsíce, jindy ale do ateliéru nikdo nevkročí třeba čtvrt roku. Po tu dobu malířka žije z nastřádané rezervy. Například teď, protože poslední obraz prodala před Vánocemi.

Za metrová plátna zaplatí zákazníci okolo třiceti tisíc. Pár stovek vydá malířka za barvy a pár korun za ty nejobyčejnější štětce pořízené v drogerii. "Profesionální z veverčích ocasů stojí třeba osm tisíc," vysvětluje.

"Pořád přežívám tak, že nemusím mít vedlejší práci, ale jsem v nejhorším období svého života, do důchodu mám pět let a nic jiného neumím," říká malířka, která vzala štětec do ruky až ve třiceti. Za komunismu musela mít běžnou práci, a tak například umývala nádobí.

"Některé obrazy tady mám roky," ukazuje ve svém ateliéru Zlatohlávková. Kolem stěn se v několika řadách vrství desítky obrazů čekajících na kupce. Nemůže za to prý ale finanční krize, protože nárazové byly prodeje vždycky. Spíše si myslí, že už má klientelu, sestávající z podnikatelů, lékařů či právníků nasycenou.

V ateliéru malířky Doroty Zlatohlávkové.

"Naštěstí mám okruh přátel, kteří dělají hudební slavnosti a pár přátel z podnikatelské sféry," pokračuje a vzpomíná, že nejlépe se obrazy prodávaly v devadesátých letech, když si podnikatelé začínali zařizovat kanceláře po vzoru západních kolegů. Pomocí známých také Zlatohlávková vystavuje.

S obrazy na trh

Galerie jsou pro české umělce vstupní branou na trh. Dovolit si je ale nemůže každý. Měsíční nájem totiž vyjde řádově na desítky tisíc korun. Umělec pak doufá, že si někdo na výstavě obrazy koupí a prostředky se mu vrátí. Kromě nájmu stojí další peníze i tisk katalogu či pozvánek. "Ke sto tisícům se člověk dostane," tvrdí Zlatohlávková, která se proto galeriím vyhýbá.

Dorota Zlatohlávková

"Většinou mám rozpracovaných několik věcí. Za loňský rok jsem namalovala asi dva obrazy do měsíce"

"Výtvarníků je dost, výstavních prostor málo," říká majitel galerie Vltavín Robert Hédervári. Ti známější a movitější malíři mají svého galeristu. Ten může za zvýhodněnou cenu koupit více obrazů, které se snaží prodat. Zároveň dělá umělci jméno. "Je to koexistence, galerista většinou platí prostory, personál a jiné věci ze zisků z prodejů," dodal majitel Vltavínu. Podle něj si galerie obvykle berou třicet až padesát procent z ceny obrazu.

"Většinou jsem při výstavách prodělala," svěřila se Zlatohlávková, na kterou se zájemci obraceli přímo, aby nemuseli kupovat drahé obrazy v galeriích. V devadesátých letech prodávala svá díla řádově za deset tisíc, nyní za trojnásobek. Základní cenu vypočítává podle velikosti plátna. Za loňský rok namalovala asi dva obrazy měsíčně.

Klasici válcují současné umělce

Ani někteří galeristé to zřejmě nemají lehké. "Klientela je tvořena více z mladších manažerů a tam je cítit opatrnost," hovoří majitel galerie Vltavín o klesajícím zájmu o současné umění. Naproti tomu klasikové jako Josef Čapek nebo Kamil Lhoták se prodávají stále dobře.

"Zájem o umění vzrostl. Zaregistrovalo se nám hodně lidí z řad podnikatelů, kteří teď draží," tvrdí pracovnice aukční síně Galerie Národní 25. Tato galerie draží umění první poloviny dvacátého století. Jako důvod zájmu pracovnice uvedla spolehlivé uložení finančních prostředků.

Galerie Národní 25

"Zájem o umění vzrostl. Zaregistrovalo se nám hodně lidí z řad podnikatelů, kteří teď draží"

Investice do současného umění jsou spojené s mnohem větším riskem. "Je možné nastudovat si autora a spekulovat, že půjde v pěti deseti letech výše. Je to ale závislé na spoustě věcí, které nejsou exaktně předpovídatelné," vysvětlil majitel galerie Vltavín.

Výjimkou jsou proslavení současní umělci jako je Zdeněk Sýkora nebo Václav Boštík. Sýkorovy obrazy se před šesti lety prodávaly maximálně za půl milionu, teď ale stojí až dva miliony korun. To jsou ale výjimky.

V ateliéru malířky Doroty Zlatohlávkové.

Zájem o současné umělce spíše klesá. V pražské galerii Zlatá lilie poblíž Karlova mostu mluví přímo o vlivu finanční krize. "Jsme na místě, kde více kupují cizinci, jsme závislí na turistickém ruchu," líčí majitelka galerie Hana Svobodová, jak obchody váznou kvůli odlivu zahraničních turistů.

Majitel Vltavínu nicméně řekl, že sběratelé se zatím umění nezbavují, aby získali hotovost.

  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Člověk vítězí nad strojem. Trupy boeingů budou opět stavět lidé místo robotů

Po šesti letech vývoje a zavádění nových strojů do výroby se Boeing rozhodl vrátit ke staré osvědčené metodě - lidským...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Kryl, trikolóra, SNB. Pošta vydala pamětní známky k výročí revoluce

Oslavy třicátého výročí „sametu“ se blíží vrcholu. Česká pošta k této příležitosti vydala speciální tematické známky,...

Podvodný e-shop zneužil slavnou značku, prodával neexistující zboží

V hlavičce oficiální logo, na Heurece výborné hodnocení, slušná adresa v Českých Budějovicích. I přesto, že se při...

V Účtenkovce bude moci vyhrát více lidí, celková hodnota výher se ale nezvýší

Ministerstvo financí od prosince zvýší počet možných výher v rámci účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb, a...

Neextra nepanenské. Každý třetí olivový olej klame, zjistila inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve čtvrtek zveřejnila výsledky své kontroly olivových olejů. Pro výrobce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz