Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Solární panely už nejsou sexy. Stát jejich podporu výrazně přiškrtí

Snižovat emise v energetice chce Česko zejména cestou úspor před podporou obnovitelných zdrojů. Jejich oblibě nepřidává nekontrolovatelný rozmach solárních panelů v minulosti. V podílu zelené energetiky na výrobě však Česko ve srovnání se zeměmi Visegrádu pokulhává.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Solární boom v Česku vrcholil před necelými deseti lety. Celou zemi prakticky přes noc pokryly fotovoltaické panely a důsledky nezvládnuté podpory pociťují Češi dodnes. Kvůli chybě tehdejší vlády platí za dodávky elektřiny zbytečně moc peněz.

V posledních letech však ceny panelů prudce klesly. Jak ukazují výsledky posledních německých aukcí, elektřina ze slunce už stojí skoro stejně jako na burze za velkoobchodní ceny. Hrozí tak, že stát udělá podobnou chybu jako před lety. Tehdy podpořil zbytečně předražené zdroje, teď naopak novým, levnějším zdrojům podporu nedá.

Tuzemští politici dávají opakovaně najevo, že o další fotovoltaické zdroje nestojí. Z připravovaného zákona nejprve vyškrtli systém aukcí pro nové solární parky, byť jde o standardní nástroj, který v Německu či Polsku funguje řadu let.

A teď navíc na ministerstvu průmyslu přepracovali návrh na rozdělení peněz z nově vznikajícího modernizačního fondu, do něhož půjdou peníze z emisních povolenek. Zatímco podle původních předpokladů mělo v letech 2021 až 2030 jít na podporu nových zelených elektráren 51 miliard korun, nově to má být jen 15 miliard.

Peníze se mají přesunout například na energetické úspory. Mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová říká, že nový návrh reaguje na predikci očekávaného rozvoje jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů, především solárních a větrných elektráren.

„Řada druhů obnovitelných zdrojů se už nyní dokáže rozvíjet bez jakékoliv formy podpory a dotace. Mnoho subjektů to také veřejně deklarovalo. A jak sami investoři, výrobci a provozovatelé obnovitelných zdrojů uvádějí, během dvou až tří let by tento aspekt měl být ještě výraznější a významnější,“ uvádí Filipová.

„Je to obor, který v Česku dlouhá léta stagnoval. Nějakou podporu by proto potřeboval. Alespoň zpočátku,“ tvrdí programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Podle studie, kterou si svaz nechal zpracovat, vycházejí aktuálně nejekonomičtěji právě fotovoltaické elektrárny. Investiční podpora například v podobě příspěvku na výstavbu – ne zvýhodněné výkupní ceny jako v minulosti – by pomohla obor znovu nastartovat.

Fotovoltaika - graf

Nejde přitom jen o cestu k nižším emisím, ale také o to, aby mělo Česko i za pár let dostatek elektřiny. Šéf provozovatele přenosové soustavy ČEPS Martin Durčák nedávno prohlásil, že Česko by se od roku 2030 mohlo postupně stát závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. „Vlivem odstavování konvenčních zdrojů by došlo k zásadní změně bilance oproti současnému stavu, kdy elektřinu vyvážíme,“ uvádí Durčák.

I podle ČEZ jsou nyní nové fotovoltaické elektrárny tím nejlevnějším zdrojem elektřiny a logickou náhradou za dosluhující starší uhelné zdroje. Na nedávné konferenci o útlumu svých uhelných zdrojů lidé z ČEZ uvedli, že potenciál solárních elektráren se v Česku odhaduje až na pět gigawattů. Přibližně 500 megawattů lze postavit přímo na pozemcích ČEZ, jde zejména o brownfieldy na výsypkách dolů nebo u elektráren.

Modernizační fond

  • Cílem fondu je podpora snižování emisí skleníkových plynů.
  • Naplní ho peníze z emisních povolenek. Podle odhadů by do něj mělo jít v letech 2021 až 2030 zhruba 135 miliard korun. Přesná částka bude záviset na vývoji ceny povolenky.
  • Podporu z fondu mají získat investice do výstavby obnovitelných zdrojů, do zvyšování energetické účinnosti a podobné projekty. 
  • Při rozdělování peněz budou zvýhodněny projekty v regionech postižených útlumem těžby uhlí. 
  • Vznik fondu před dvěma týdny schválili poslanci v rámci zákona o obchodování s povolenkami.

Sedlák říká, že ministerstvo nemá analýzu, jak nejefektivněji investovat prostředky, aby se podařilo co nejlevněji snížit emise. Cesta přes energetické úspory však může být komplikovanější než s pomocí nových fotovoltaik, protože spousta levnějších opatření už se udělala a každé další je o něco dražší.

Filipová nicméně upozorňuje, že modernizační fond nebude jediným zdrojem financování obnovitelných zdrojů prostřednictvím investičních dotací. „Další podpora by se měla zavést v jednotlivých operačních programech, financovaných ze strukturálních fondů. Dále to budou také dotační programy určené pro fyzické osoby, jako je Nová zelená úsporám,“ říká.

Tuzemské ambice v oblasti výstavby čistých elektráren přitom zaostávají nejen za Západem, ale také za zeměmi visegrádské čtyřky. To vyplývá z cílů, které v rámci svých národních klimaticko-energetických plánů posílají jednotlivé země do Bruselu.

Zatímco převážně fosilní Polsko chce v roce 2030 vyrábět z obnovitelných zdrojů 30 procent elektřiny, Česko jen 17 procent. A to je dokonce výrazně méně, než s čím ve svém optimalizovaném scénáři počítala státní energetická koncepce, která vznikla téměř před pěti lety.

Zatímco v Česku se v posledních letech fotovoltaiky téměř nestavěly, v Maďarsku a Polsku se jejich objem plynule zvyšuje. Stavějí je tam přitom mnohem výhodněji než Česko v době solárního boomu.

V Číně stojí největší plovoucí solární elektrárna:

6. června 2017

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Překvapený Real Madrid: koncert Swift obnažil chyby rekonstrukce za miliardy

Koncert Taylor Swift byl na delší dobu posledním, který se na známém madridském stadionu Santiaga Bernabéu odehrál. Domovský stánek Realu Madrid, který je označován za nejmodernější současný stadion...

17. září 2024  17:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

Evropský autoprůmysl má potíže. VW snížil výrobu, akcie BMW jsou na minimech

Mnohé evropské automobilky se momentálně snaží vypořádat s obrovskou zkouškou týkající se propadu prodejů i nárůstu konkurence ze strany čínských společností. Německý koncern Volkswagen varuje před...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč německá auta nekouří? Stát bádá, jak zatočit s podvody při měřeních

Premium

Jak v Německu, Rakousku nebo Polsku stanice měřící emise odhalují auta s vymontovanými filtry pevných částic? To je problém, jímž se nyní zaobírá ministerstvo dopravy. Po vlně kritiky resort...

17. září 2024

Rozpočty vypadají lépe, dluhová brzda se odsouvá. Musíme vydržet, říká rada

Letos už jsou na rozpočtu cítit první dopady konsolidačního balíčku. Veřejné finance tak podle Národní rozpočtové rady směřují k udržitelnějšímu stavu. Její členové ale apelují, že je nutné zachovat...

19. září 2024  11:05

Nezvládnutá digitalizace způsobuje až paniku, zaznělo na stavebním summitu

Přímý přenos

České stavebnictví ochromila nezvládnutá digitalizace stavebního řízení. Jako první bod, který v současné době hýbe celým oborem, zmínil tyto potíže předseda představenstva Central Group Dušan...

18. září 2024,  aktualizováno  19.9 10:53

Paliva v Česku dál zlevnila, benzin je nejlevnější za poslední skoro tři roky

Pohonné hmoty v Česku v posledním týdnu opět zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 35,48 koruny, před týdnem byl o 52 haléřů...

19. září 2024  9:22,  aktualizováno  10:51

Z rozpočtu půjde na obnovu po povodních 40 miliard, vyčíslil Stanjura

Obnova škod způsobených povodněmi zatíží státní rozpočet čtyřiceti miliardami korun, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura po prvním jednání speciálně vytvoření pracovní skupiny. Třicet miliard...

19. září 2024  10:40

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...