Hubitel plevelu Roundup může dostat stopku. Kvůli rakovině

  1:16aktualizováno  1:16
Zemědělci a zahrádkáři budou možná muset brzy hledat náhradu za oblíbený herbicid Roundup. Výrobek americké společnosti Monsanto se stal díky svým unikátním vlastnostem jedním z nejpoužívanějších přípravků na ničení rostlin na světě. Hojně se používá také v Česku.
České ministerstvo zemědělství se bude při používání Roundupu řídit stanoviskem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.

České ministerstvo zemědělství se bude při používání Roundupu řídit stanoviskem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Roundup však obsahuje látku glyfosát, která je podezřelá, že způsobuje rakovinu. Její stopy se podařilo prokázat například v chlebu nebo pivu. Koncem června vyprší povolení pro používání glyfosátu v Evropské unii. Mezi spotřebitelskými organizacemi a zemědělskou lobby se rozhořel boj o to, zda herbicid získá licenci na dalších patnáct let. Evropská komise by měla rozhodnout v polovině května.

Pro Komisi to přitom není nijak jednoduchý úkol, a to nejen kvůli silnému lobbistickému tlaku ze strany odpůrců i zastánců kontroverzní chemikálie. S údajnými karcinogenními účinky glyfosátu to totiž není zdaleka tak jasné.

Studie o dopadech výrobku se rozcházejí

Komise má k dispozici dva zcela protichůdné posudky, ve kterých jde o zdánlivé slovíčkaření. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) loni oficiálně zařadila pesticid na seznam „pravděpodobně karcinogenních“ látek do takzvané skupiny 2A. Ta obsahuje řadu chemikálií, vedle nich však také třeba červené maso.

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Jen o pár měsíců později přišel Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) se zcela protichůdným posudkem. Glyfosát podle něj nejspíš karcinogenní není.

Odpověď na otázku, zda je, či není látka rakovinotvorná, bude mít značný dopad na miliardový byznys. V jeho čele stojí americký gigant Monsanto, který látku v sedmdesátých letech vyvinul.

„Každá z institucí hodnotila glyfosát z jiné perspektivy. Je velký rozdíl v tom, zda se posuzuje nebezpečí, nebo riziko. Řeknu to na příkladu: Beru léky a vím, že pokud si jich vezmu více, mohou být nebezpečné. Jiná otázka však je, jak vysoké je riziko, že něco takového udělám. Podobné je to u glyfosátu,“ vysvětlil pro iDNES.cz rozdíl ve výsledných stanoviscích komisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis, do jehož kompetence problematika spadá.

Debata se nyní točí kolem důvěryhodnosti posudků svědčících ve prospěch látky. Kritici požadují zveřejnění kompletních podkladových studií, které EFSA využil. Podstatná část totiž zůstala s odkazem na obchodní tajemství neveřejná.

Andriukaitis proto vyzval výrobce glyfosátu, aby studie poskytli aspoň k nahlédnutí. Nebyly by tedy dostupné na internetu, ale zájemce o jejich studium by si je musel přijet osobně prostudovat.

Jasno nemá ani Česko

Konečný verdikt nechtěl Andriukaitis předjímat, podle něj bude záviset na stanoviscích jednotlivých členských států. Evropský parlament se už vyslovil pro prodloužení povolení, avšak pouze na sedm let místo zvažovaných patnácti.

Rozpolcenost ve vztahu ke glyfosátu se přitom netýká jen nadnárodní úrovně. České ministerstvo zemědělství už sdělilo, že se bude řídit podle stanoviska EFSA. Resort přitom ve svém vlastním Národním akčním plánu ke snížení používání pesticidů z roku 2013 uvádí, že „má prokazatelné negativní účinky na zdraví lidí“.

I bez definitivního verdiktu o vlivu na lidské zdraví však probíhající debata vyvolala v řadě zemí odpor ze strany spotřebitelů. Například řetězec s potřebami pro kutily Hornbach vyřadil ze všech svých prodejen včetně Česka výrobky obsahující glyfosát, včetně nejpoužívanějšího Roundupu. „Všechny tyto produkty jsme nahradili šetrnějšími přípravky na biologické bázi,“ uvedl Daniel Brychta, specialista Hornbachu z oddělení zahrady.

Německá spotřebitelská organizace Umweltinstitut München zase zjistila zbytková množství glyfosátu ve čtrnácti nejoblíbenějších německých pivech. Látku obsahovaly všechny vzorky, které organizace testovala.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce podle mluvčího Pavla Kopřivy nic podobného nezaznamenala. Na glyfosát se ani zvlášť nezaměřuje. Jeho spotřeba v Česku přitom dnes tvoří zhruba pětinu spotřeby přípravků na ochranu rostlin.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pojišťovny odmítají daň z rezerv, chtějí investovat 10 miliard do bydlení

Pojišťovny chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb místo zdanění s dopadem na...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Premium

Humanoid do každé firmy: mít robota je in. V Česku je jich už dvacet

V Česku se šíří móda programovatelných robotů, kteří baví zákazníky. Umí tančit, odpovídat na otázky a třeba i potřást...

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoční nákupy už se rozjely. Potvrzuje to několik firem, které v Česku doručují zboží. Amazon v Dobrovízi spustil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz