ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Češi za oběd utratí víc než slovenští sousedé. Štědřejší jsou i ve výši spropitného

  • 23
Češi za oběd platí v průměru více než jejich slovenští sousedé. Zatímco Češi hradí v polední špičce 270 korun, Slováci v přepočtu o 70 korun méně, tedy přibližně 200 Kč. Štědřejší jsou Češi i ve výši spropitného, které v průměru překonává šest procent, vyplývá to z dat společnosti Qerko.

Od loňského jara mohou také na Slovensku v restauracích platit prostřednictvím mobilní aplikace Qerko, která umožňuje bezkontaktní a rychlé platby přímo od stolu nebo výdejního okénka prostřednictvím QR kódu.

„Expanze na Slovensko nám umožnila další vhled do chování návštěvníků restaurací. Ačkoli bychom řekli, že jsme velmi podobné národy, určité rozdíly jsou podle našich dat patrné,“ komentuje Viktor Tecl, country manager Qerka na Slovensku.

Gastrobyznys v Česku ožívá. V malých městech bojují o každého hosta

Největší rozdíl mezi Čechy a Slováky je podle něj patrný ve výši útraty, kterou pomocí aplikace platí. Zatímco Češi hradí během obědů průměrně 270 korun, Slováci 8,40 eura, tedy přibližně 200 korun.

„Na Slovensko jsme přinesli nejen nejpohodlnější způsob placení na světě, ale také nástroj, ve kterém na jednom místě mohou uživatelé rezervovat místo v podniku, objednávat, platit a dávat zpětnou vazbu,“ rozvádí Tecl.

Do výše útraty se propisuje také počet položek, které návštěvníci podniků hradí. Češi při obědě platí průměrně za 2,5 položky, Slováci jen 1,6. Rozdíl je patrný i v případě spropitného. Čeští uživatelé zanechají personálu průměrně 6,2 % z útraty, slovenští 4,5 %.

„Říká se, že spropitné by mělo dosahovat deseti procent z útraty. My však dlouhodobě sledujeme, že zákazníci nechávají personálu v průměru sedm procent. Během obědů však výše dýška asi o procento klesá, jsou stále ale lidé štědřejší než při platbě kartou, kdy nechávají asi pět procent,“ dodává Tecl.

Češky holdují raději pivu než vínu. Pomáhá rozmanitá nabídka i lepší servis

Podle něj i navzdory tomu, že v dnešní době citelně rostou náklady na každodenní život, vidí, že hosté dávají personálu spropitné v podobné výši jako před rokem. „Jsme rádi, že je pro naše uživatele návštěva restaurace stále důležitá,“ říká Tecl.

Češi a Slováci se podobají v používání různých platebních metod. U obou národů vede při placení metoda ApplePay, shodně v 55 % případů. S 30 % plateb metodou GooglePay vedou slovenští uživatelé nad Čechy o šest procentních bodů.

Bankovní karty k placení využívají uživatelé obou národů téměř vyrovnaně – s 16 % vedou Češi nad Slováky o jeden procentní bod. Uživatelé v Česku pak v 5 % případů využívají i jiné metody, které Slováci nevyužívají vůbec.