Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online   7:39aktualizováno  16:34
Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě připravovali a pilovali bezpečnostní opatření, která jdou mnohdy nad rámec vládních restrikcí. Restaurace hlásí na příští dny tisíce rezervací, někde se obsazují už i termíny kolem Vánoc.

Podle protiepidemického systému PES se Česko už od pondělí 23. listopadu drží ve třetím stupni rizika. Od čtvrtka tomu odpovídají i vládní omezení a restaurace, bary, obchody či nákupní centra se opět otevírají zákazníkům. V rámci maloobchodu však zůstává v platnosti mimo jiné omezení maximálního počtu lidí, strop je stále jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

Před některými obchody se už během dopoledne začaly tvořit fronty. Například u některých kadeřnictví lidé stáli už před otevírací dobou, na ostříhání čekají i hodinu. Kromě salonů krásy lidé míří i pro vánoční dekorace nebo do kaváren. Výraznější zájem o ostatní obchody zatím patrný není, davy na otevření obchodních center ráno nečekaly.

Fotogalerie

„O zájmu lidí opět moci nakupovat, svědčily kolony aut, které se v okolí některých nákupních center, například v Praze, přes den tvořily. Průměrnou návštěvnost odhadujeme kolem 50 procent. Fronty se tvořily u obchodů s oblečením, knihkupectvími, či obuví. Obchodníci očekávají s blížícím se druhým adventním víkendem, že návštěvnost postupně poroste,“ říká předseda Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Ani v obchodním centru Afi Palác Pardubice, který patří k největším v Pardubickém kraji, návaly lidí nebyly. Největší fronty se tvořily akorát před knihkupectvím a obchodem s mobily či před lékárnou. Na dodržování rozestupů dohlíží u vchodů ochranka, ta však počty příchozích a odchozích nijak nekontroluje. 

„Občas někoho upozorníme, aby si vydezinfikoval ruce, ale to je celé. Lidi jsou docela ukáznění,“ řekla prodavačka tamního obchodu s oblečením.Většina zákazníků však přišla pro vánoční dárky. „Něco jsem už nakoupil na internetu, ale stejně se jdu podívat,“ říká dvacetiletý Adam v obchodu s bižuterií. „Byli jsme koupit boty, protože přes internet to nejde,“ komentovala zákaznice, která nové zimní boty synovi hned nazula. Pardubické obchody větší nápor čekají v pátek či o víkendu.

Ověřte kapacitu na webu

„Na našich webových stránkách zákazníkům nově doporučujeme nejvhodnější čas návštěvy vzhledem k vyváženému vytížení centra v průběhu dne. Počet zákazníků v konkrétních prodejnách korigují přímo nájemci,“ popisuje Petra Valentová, mluvčí společnosti Unibail-Rodamco-Westfield, jež provozuje pražská nákupní centra Westfield Chodov, Centrum Černý Most a Metropole Zličín.

Podobně postupují i obchodní domy IKEA, které se na znovuotevření připravovaly od minulého týdne. „Na webu bude možné zkontrolovat aktuální naplnění kapacity a podle toho si tak nákup naplánovat. Žádáme zákazníky, aby tak učinili vždy, než se do našeho obchodního domu vydají. V souladu s vládními nařízeními snižujeme kapacitu našich obchodních domů: Černý Most 1 400, Zličín 1 050, Brno 1 200 a Ostrava 800 zákazníků. Aktuální množství lidí v obchodním domě průběžně monitoruje kamerový systém,“ uvádí Petr Šašek, koordinátor komunikace IKEA Česká republika.

Pokud se kapacita naplní, nebude personál vpouštět do obchodního domu další lidi. IKEA rovněž apeluje na zákazníky, aby přicházeli především na cílené nákupy, pokud možno bez dětí, a preferovali bezkontaktní platby. Otevírací doba prodejen je oproti standardnímu provozu o hodinu delší, obchodní domy zavírají v 10 večer.

Češi se vrhli na rezervace vánočních pobytů na horách. Čekali na uvolnění

Do IKEA na pražském Zličíně zavítal dopoledne na kontrolu protiepidemických opatření i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. “Lidí je tu více než v běžných pracovních dnech, ale není to nic dramatického. Fronty se tu netvoří. Odpoledne a během víkendu by se kapacita mohla zaplnit. Lidé by tak museli chvilku čekat venku,” uvedl ministr.

Po prohlídce obchodu chválil také pomocný personál, který stojí u pokladen a nakládá zákazníkům zakoupené zboží do tašek, aby urychlil jejich nákup. IKEA spustila také online počítadlo, zákazníci se tak mohou před cestou do obchodu podívat, zda už není plný.

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček navštívil obchodní dům IKEA na pražském Zličíně. (3. prosince 2020)

Krátce po poledni zavítal Havlíček na kontrolu také do restaurace Červený jelen v Hybernské ulici. “Kontroly z České obchodní inspekce samozřejmě do restaurací chodit budou, ale cílem není nikoho šikanovat. Nejprve chceme monitorovat stav, zda třeba restaurace nemají nějaké provozní komplikace,” řekl po prohlídce.

Ministr odpoledne navštívil také pražské obchodní centrum Palladium, které se řadí mezi jedno z největších v Česku. „Z 95 procent bylo vše v pořádku. Narazili jsme jen na jediný obchod, kde nebyl dodržen počet zákazníků na metr čtvereční. Byli tam ale jen asi tři nebo čtyři lidi navíc, takže se nic dramatického nestalo. Nenastala žádná apokalypsa, vše hladce funguje,“ uvedl Havlíček. 

„Číselně vyjádřeno jsme velmi blízko čísel z minulého roku, kdy ovšem byla navíc otevřená O2 arena. I přes to je kapacita parkoviště využita pouze na 50 procent, mnoho návštěvníků tedy přijelo tramvají. Fronty se tvořily pouze před prodejnou Pepco. Jako velkou nevýhodu současného stavu tak vnímáme zejména omezené food courty,“ říká výkonný ředitel Galerie Harfa Pavel Hradec.

Pořadová čísla a výdejní okénka

Jednotlivé obchody si s počítáním zákazníků poradily po svém. V knihkupectví Luxor dostávali lidé u vstupu papírek s pořadovým číslem, parfumerie Sephora zase před prodejnou zřídila výdejové okénko, aby zákazníci, kteří si šli kosmetiku pouze vyzvednout, nemuseli do obchodu vstupovat vůbec.

Na Sofijském náměstí v pražských Modřanech stála před 10:00 fronta asi 20 lidí před prodejnou sítě Pepco, která nabízí oblečení a výrobky pro domácnost. „Jdu se podívat na nějaké zimní oblečení pro malého syna, mají je tady často levné,“ řekla ČTK čekající zákaznice Jitka. U dalších dosud zavřených obchodů na náměstí se fronty netvořily.

V obchodech se nadále nosí roušky a dodržují dvoumetrové rozestupy. „Naši návštěvníci jsou v prostorách centra o pravidlech informováni prostřednictvím interního rozhlasu, informačních cedulí na vstupech a prostřednictvím bezpečnostní služby, která zároveň dohlíží na dodržování opatření. řízení front zákazníků probíhá pomocí letištních zábran, polepů na podlaze, případně personálem,“ vyjmenovává manažerka brněnského centra Galerie Vaňkovka.

Provozovatelé jdou často i nad rámec vládních restrikcí. „V Centru Černý Most je u západního vstupu zákazníkům k dispozici infračervený teploměr,“ říká Petra Valentová.

Rezervační systémy restaurací se plní

Od čtvrtka se částečně otevírají také bary a stravovací zařízení, která doposud mohla prodávat jídlo jen přes okénko. Jejich otevírací doba je omezena od 06:00 do 22:00 a kapacitu budou smět naplnit pouze na polovinu. U jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé. Rezervační systémy restaurací se rychle plní, lidé plánují do podniků vyrazit ve velkém.

Místa v restauracích se plní už před otevřením, rezervují se i Vánoce

„Máme plno, asi jako většina restaurací,“ uvedl Luboš Kastner ze skupiny Hospodska, pod kterou patří třeba i restaurace Červený Jelen v Praze. „Omezení padesát procent je tak zásadní, že kapacita se naplňuje samozřejmě daleko rychleji. Je vidět, že hosté uvolnění vítají a plánují vyrazit ven,“ upřesnil.

Kapacity gastronomických provozů se zaplňují i na několik dní dopředu. „Máme hodně rezervací na pátek i na sobotu, ale stoly jen po čtyřech lidech je problém. Už v květnu jsme měli rezervace firem pro konání vánočních večírků, to je zrušené. Není to nic moc, ale aspoň něco,“ řekl ČTK majitel brněnské restaurace Havana Radek Novotný.

Podle provozního pražského pivovaru Cobolis Ládví Petra Vernera se místa rezervují od té doby, kdy vláda rozhodla o uvolnění opatření. „Zítřek je zatím nejplnější. Další dny se plní pomaličku, lidé volají třeba i kvůli Vánocům,“ řekl Verner.

Posilování s rouškou

Ve čtvrtek se opět otevírají také fitness centra. Kvůli zájmu zákazníků, kteří se museli téměř dva měsíce obejít bez svých obvyklých sportovních aktivit, některá fitka prodlužují standardní otevírací dobu. 

Například přerovské sportovní centrum prodloužilo od čtvrtka otevírací dobu od pátku do neděle do 20:00. Například v sobotu bylo centrum dosud otevřeno jen do 16:00. „Prodlužovali jsme to kvůli zájmu, je zima, je sezona, lidé chtějí chodit, chtěli jsme jim dát větší možnost,“ řekla pracovnice centra.

Sportovci však musejí počítat se sníženou kapacitou na skupinová cvičení, ale i s nutností mít roušky, což podle majitelů center bude problém především při zátěžových cvičeních. „Protahovat s rouškou se dá, ale při cvičení je důležité dýchání. Pokud by měl člověk cvičit tabatu nebo měl jet na spinning, to se v roušce nedá,“ uvedl provozovatel olomouckého centra FIT-KO Martin Kočíř.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závod o čas na severním pobřeží. Polsko si klestí nové cesty pro plyn

Nad Evropou se vznášejí obavy, že Rusko brzy zavře kohoutky se zemním plynem. Unijní státy narychlo hledají způsoby,...

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďarská centrální banka šokovala trhy, úrokovou sazbu zvedla nejvýš v Unii

Maďarská centrální banka razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Ačkoli ekonomové odhadovali původně jen půlprocentní...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Privatizace energetiky nás doběhla. Trh nevyřeší vše

Premium Při plánování naší budoucí energetické bezpečnosti nelze pominout děje minulé. Dozvuky toho, že se stát v energetice...

OKD bude těžit uhlí nejméně do roku 2023, firma i stát zvažují prodloužení

OKD prodlouží těžbu uhlí do konce roku 2023, o prodloužení až do roku 2025 se teprve rozhodne, a to nejspíš v první...

Jen devět procent dlužníků v oddlužení nezvládá splácet, říká Veselá z InsolCentra

Insolvence i přes současnou situaci zatím zůstávají na podobných hodnotách jako v předchozích letech. Předseda...

Zemědělci vyjeli do polí. Sklizeň ječmene ale komplikují bouřky a silné deště

S letošními prvními sklizňovými pracemi začali zemědělci už v minulém týdnu. Podle mluvčí Agrární komory ČR Barbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...