Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online   7:39aktualizováno  16:34
Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě připravovali a pilovali bezpečnostní opatření, která jdou mnohdy nad rámec vládních restrikcí. Restaurace hlásí na příští dny tisíce rezervací, někde se obsazují už i termíny kolem Vánoc.

Podle protiepidemického systému PES se Česko už od pondělí 23. listopadu drží ve třetím stupni rizika. Od čtvrtka tomu odpovídají i vládní omezení a restaurace, bary, obchody či nákupní centra se opět otevírají zákazníkům. V rámci maloobchodu však zůstává v platnosti mimo jiné omezení maximálního počtu lidí, strop je stále jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

Před některými obchody se už během dopoledne začaly tvořit fronty. Například u některých kadeřnictví lidé stáli už před otevírací dobou, na ostříhání čekají i hodinu. Kromě salonů krásy lidé míří i pro vánoční dekorace nebo do kaváren. Výraznější zájem o ostatní obchody zatím patrný není, davy na otevření obchodních center ráno nečekaly.

Fotogalerie

„O zájmu lidí opět moci nakupovat, svědčily kolony aut, které se v okolí některých nákupních center, například v Praze, přes den tvořily. Průměrnou návštěvnost odhadujeme kolem 50 procent. Fronty se tvořily u obchodů s oblečením, knihkupectvími, či obuví. Obchodníci očekávají s blížícím se druhým adventním víkendem, že návštěvnost postupně poroste,“ říká předseda Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Ani v obchodním centru Afi Palác Pardubice, který patří k největším v Pardubickém kraji, návaly lidí nebyly. Největší fronty se tvořily akorát před knihkupectvím a obchodem s mobily či před lékárnou. Na dodržování rozestupů dohlíží u vchodů ochranka, ta však počty příchozích a odchozích nijak nekontroluje. 

„Občas někoho upozorníme, aby si vydezinfikoval ruce, ale to je celé. Lidi jsou docela ukáznění,“ řekla prodavačka tamního obchodu s oblečením.Většina zákazníků však přišla pro vánoční dárky. „Něco jsem už nakoupil na internetu, ale stejně se jdu podívat,“ říká dvacetiletý Adam v obchodu s bižuterií. „Byli jsme koupit boty, protože přes internet to nejde,“ komentovala zákaznice, která nové zimní boty synovi hned nazula. Pardubické obchody větší nápor čekají v pátek či o víkendu.

Ověřte kapacitu na webu

„Na našich webových stránkách zákazníkům nově doporučujeme nejvhodnější čas návštěvy vzhledem k vyváženému vytížení centra v průběhu dne. Počet zákazníků v konkrétních prodejnách korigují přímo nájemci,“ popisuje Petra Valentová, mluvčí společnosti Unibail-Rodamco-Westfield, jež provozuje pražská nákupní centra Westfield Chodov, Centrum Černý Most a Metropole Zličín.

Podobně postupují i obchodní domy IKEA, které se na znovuotevření připravovaly od minulého týdne. „Na webu bude možné zkontrolovat aktuální naplnění kapacity a podle toho si tak nákup naplánovat. Žádáme zákazníky, aby tak učinili vždy, než se do našeho obchodního domu vydají. V souladu s vládními nařízeními snižujeme kapacitu našich obchodních domů: Černý Most 1 400, Zličín 1 050, Brno 1 200 a Ostrava 800 zákazníků. Aktuální množství lidí v obchodním domě průběžně monitoruje kamerový systém,“ uvádí Petr Šašek, koordinátor komunikace IKEA Česká republika.

Pokud se kapacita naplní, nebude personál vpouštět do obchodního domu další lidi. IKEA rovněž apeluje na zákazníky, aby přicházeli především na cílené nákupy, pokud možno bez dětí, a preferovali bezkontaktní platby. Otevírací doba prodejen je oproti standardnímu provozu o hodinu delší, obchodní domy zavírají v 10 večer.

Češi se vrhli na rezervace vánočních pobytů na horách. Čekali na uvolnění

Do IKEA na pražském Zličíně zavítal dopoledne na kontrolu protiepidemických opatření i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. “Lidí je tu více než v běžných pracovních dnech, ale není to nic dramatického. Fronty se tu netvoří. Odpoledne a během víkendu by se kapacita mohla zaplnit. Lidé by tak museli chvilku čekat venku,” uvedl ministr.

Po prohlídce obchodu chválil také pomocný personál, který stojí u pokladen a nakládá zákazníkům zakoupené zboží do tašek, aby urychlil jejich nákup. IKEA spustila také online počítadlo, zákazníci se tak mohou před cestou do obchodu podívat, zda už není plný.

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček navštívil obchodní dům IKEA na...

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček navštívil obchodní dům IKEA na pražském Zličíně. (3. prosince 2020)

Krátce po poledni zavítal Havlíček na kontrolu také do restaurace Červený jelen v Hybernské ulici. “Kontroly z České obchodní inspekce samozřejmě do restaurací chodit budou, ale cílem není nikoho šikanovat. Nejprve chceme monitorovat stav, zda třeba restaurace nemají nějaké provozní komplikace,” řekl po prohlídce.

Ministr odpoledne navštívil také pražské obchodní centrum Palladium, které se řadí mezi jedno z největších v Česku. „Z 95 procent bylo vše v pořádku. Narazili jsme jen na jediný obchod, kde nebyl dodržen počet zákazníků na metr čtvereční. Byli tam ale jen asi tři nebo čtyři lidi navíc, takže se nic dramatického nestalo. Nenastala žádná apokalypsa, vše hladce funguje,“ uvedl Havlíček. 

„Číselně vyjádřeno jsme velmi blízko čísel z minulého roku, kdy ovšem byla navíc otevřená O2 arena. I přes to je kapacita parkoviště využita pouze na 50 procent, mnoho návštěvníků tedy přijelo tramvají. Fronty se tvořily pouze před prodejnou Pepco. Jako velkou nevýhodu současného stavu tak vnímáme zejména omezené food courty,“ říká výkonný ředitel Galerie Harfa Pavel Hradec.

Pořadová čísla a výdejní okénka

Jednotlivé obchody si s počítáním zákazníků poradily po svém. V knihkupectví Luxor dostávali lidé u vstupu papírek s pořadovým číslem, parfumerie Sephora zase před prodejnou zřídila výdejové okénko, aby zákazníci, kteří si šli kosmetiku pouze vyzvednout, nemuseli do obchodu vstupovat vůbec.

Na Sofijském náměstí v pražských Modřanech stála před 10:00 fronta asi 20 lidí před prodejnou sítě Pepco, která nabízí oblečení a výrobky pro domácnost. „Jdu se podívat na nějaké zimní oblečení pro malého syna, mají je tady často levné,“ řekla ČTK čekající zákaznice Jitka. U dalších dosud zavřených obchodů na náměstí se fronty netvořily.

V obchodech se nadále nosí roušky a dodržují dvoumetrové rozestupy. „Naši návštěvníci jsou v prostorách centra o pravidlech informováni prostřednictvím interního rozhlasu, informačních cedulí na vstupech a prostřednictvím bezpečnostní služby, která zároveň dohlíží na dodržování opatření. řízení front zákazníků probíhá pomocí letištních zábran, polepů na podlaze, případně personálem,“ vyjmenovává manažerka brněnského centra Galerie Vaňkovka.

Provozovatelé jdou často i nad rámec vládních restrikcí. „V Centru Černý Most je u západního vstupu zákazníkům k dispozici infračervený teploměr,“ říká Petra Valentová.

Rezervační systémy restaurací se plní

Od čtvrtka se částečně otevírají také bary a stravovací zařízení, která doposud mohla prodávat jídlo jen přes okénko. Jejich otevírací doba je omezena od 06:00 do 22:00 a kapacitu budou smět naplnit pouze na polovinu. U jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé. Rezervační systémy restaurací se rychle plní, lidé plánují do podniků vyrazit ve velkém.

Místa v restauracích se plní už před otevřením, rezervují se i Vánoce

„Máme plno, asi jako většina restaurací,“ uvedl Luboš Kastner ze skupiny Hospodska, pod kterou patří třeba i restaurace Červený Jelen v Praze. „Omezení padesát procent je tak zásadní, že kapacita se naplňuje samozřejmě daleko rychleji. Je vidět, že hosté uvolnění vítají a plánují vyrazit ven,“ upřesnil.

Kapacity gastronomických provozů se zaplňují i na několik dní dopředu. „Máme hodně rezervací na pátek i na sobotu, ale stoly jen po čtyřech lidech je problém. Už v květnu jsme měli rezervace firem pro konání vánočních večírků, to je zrušené. Není to nic moc, ale aspoň něco,“ řekl ČTK majitel brněnské restaurace Havana Radek Novotný.

Podle provozního pražského pivovaru Cobolis Ládví Petra Vernera se místa rezervují od té doby, kdy vláda rozhodla o uvolnění opatření. „Zítřek je zatím nejplnější. Další dny se plní pomaličku, lidé volají třeba i kvůli Vánocům,“ řekl Verner.

Posilování s rouškou

Ve čtvrtek se opět otevírají také fitness centra. Kvůli zájmu zákazníků, kteří se museli téměř dva měsíce obejít bez svých obvyklých sportovních aktivit, některá fitka prodlužují standardní otevírací dobu. 

Například přerovské sportovní centrum prodloužilo od čtvrtka otevírací dobu od pátku do neděle do 20:00. Například v sobotu bylo centrum dosud otevřeno jen do 16:00. „Prodlužovali jsme to kvůli zájmu, je zima, je sezona, lidé chtějí chodit, chtěli jsme jim dát větší možnost,“ řekla pracovnice centra.

Sportovci však musejí počítat se sníženou kapacitou na skupinová cvičení, ale i s nutností mít roušky, což podle majitelů center bude problém především při zátěžových cvičeních. „Protahovat s rouškou se dá, ale při cvičení je důležité dýchání. Pokud by měl člověk cvičit tabatu nebo měl jet na spinning, to se v roušce nedá,“ uvedl provozovatel olomouckého centra FIT-KO Martin Kočíř.

Autoři: , ,

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Počet švédských milionářů od roku 2019 prudce roste, zatímco finanční situace ostatních obyvatel se příliš nelepší....

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Vládě dochází čas na schválení kurzarbeitu, hrozí nárůst nezaměstnanosti

Utekly čtyři měsíce od chvíle, kdy ministryně práce a­sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) popsala návrh zákona o...

Kompenzační bonusy nám příliš nepomáhají, říká majitel pivovaru Kytín

Vládní opatření uzavřelo na mnoho měsíců restaurace a hospody. Mnoho provozovatelů denně přichází o miliony korun. Do...

Z drobných věřitelů se stávají dlužníci, tvrdí Exekutorská komora

Finanční polštáře odnesla pandemie. Aby stát zamezil vzniku masy nových dlužníků a ulehčil situaci těm starým, přijal...

Síť Žabka nově nabízí ve svých prodejnách volně prodejné léky

Obchodní síť prodejen Žabka, která je součástí skupiny Tesco od ledna nabízí ve svých obchodech volně prodejná léčiva....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...