A podle dostupných informací není sama – obchodníků, kteří prodělávají na nynějším nečekaném a prudkém propadu cen elektřiny, je více a jejich celková ztráta se může podle lidí znalých trhu nyní pohybovat až kolem 10 miliard korun.
"Není to nereálné číslo,“ potvrdil MF DNES zdroj blízký státní správě, která se začala situací na pražské energetické burze zabývat.
Jak klesají ceny proudu |
Podle dostupných informací by vzhledem k propadu cen měla například zmíněná firma Moravia Energo, která je obchodníkem s elektřinou, doplatit na povinných garancích další řádově miliardy korun. To by pro ni však mohlo být likvidační.
Moravia Energo se včera k celé situaci nevyjádřila. Člen dozorčí rady firmy Jiří Ciencala pouze řekl, že "jde o citlivou záležitost“.
S elektřinou jako s akciemi
Ministerstvo průmyslu včera potvrdilo, že se na ně zástupci firmy Moravia Energo obrátili. "Ustavila se pracovní skupina, která bude celkově systém garancí za obchody na energetické burze řešit," řekl náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.
V obchodech s elektřinou je podobný princip jako na burze cenných papírů. Akcie či jiné cenné papíry se ve větším objemu nakupují na dluh, a pokud jejich cena roste, majitel vydělává. Pokud začne klesat, dorovnávají se potřebné peníze nejdříve ze složené záruky a pak se cenné papíry buď prodají, nebo se do nich musí "dolít" další peníze. Problém s prodejem elektřiny je ještě větší – kontrakty jsou obří a musí se dolévat stovky milionů až miliardy korun.
ceny padají od záříCeny se po letošních špičkách obrátily a od září padají dolů. Strmý propad přišel na začátku listopadu. Nyní jsou ceny zhruba na úrovni konce loňského roku.
|
Například skupina Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou a je jedním z největších obchodníků s elektřinou u nás, musí podle informací MF DNES nyní doplatit na burzu za své obchody zhruba 200 milionů korun.
"Nemáme problémy. Ale firmy, které nemají silný provozní kapitál, mohou mít nyní na burze potíže velké,“ řekl šéf Czech Coalu Petr Pudil.
Pokud by došlo ke krachu obchodníků, kteří drželi elektřinu pro konkrétní spotřebitele, pak by i ti měli problém – museli by proud, který třeba již částečně zaplatili, shánět rychle jinde.
Miliardy Moravia Energa
To, co se nyní stalo na energetické burze, je v Česku poprvé. Ceny doposud převážně stále rostly, maxima dosahovaly od začátku léta až do konce září, kdy se právě nejvíce nakupovala elektřina na příští rok. Pak nastal zlom a nyní ceny padají prudce dolů.
Moravia Energo nakoupila podle informací MF DNES přes pražskou burzu pro své zákazníky celkem 380 megawatt. Po přepočtu na megawatthodiny a při průměrné ceně 70 eur za megawatthodinu by nyní, při ceně kolem 56 eur, měla ztrátu více než miliardu korun. Pokud by nakoupila za 80 eur, tratí momentálně dvě miliardy korun, které by měla nyní doplatit. To by však mohlo firmu stáhnout ke dnu.
Ředitel Moravia Energa Bohumil Bernátek nejprve MF DNES řekl, že bude na příjmu odpoledne, ale pak již telefon nebral. Člen dozorčí rady firmy Jiří Cienciala řekl, že nemá dostatek informací o situaci. Pražská energetická burza se také odmítla vyjádřit. "Nemůžu k tomu vůbec nic říct,“ uvedl její šéf David Kučera.
ČEZ na scéně
Podle informací MF DNES se kolem situace Moravia Energa točí i polostátní energetická firma ČEZ. Ta údajně zvažuje, že elektřinu z burzy od Moravia Energa nakoupí a sama poskytne na burzu a bankám potřebné údajně několikamiliardové garance. Elektřinu by pak mohla prodat zpět Moravia Energu později. Jde však o rizikovou transakci, a tak je v ČEZ kolem této úvahy "velké pnutí“.
ČEZ se odmítl k Moravia Energu vyjádřit. "Nic o tom nevím,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Potíže při obchodech na energetické burze měla v minulých dnech i tato společnost.
Komerční banka, která ČEZ, ale i dalším podnikům poskytuje na obchody s elektřinou úvěry, v úterý na dvě hodiny zastavila financování na pražské energetické burze. Jedním z důvodů byl fakt, že při prudkém propadu cen obchodníci nestačí navyšovat potřebné garance.
Komerční banka je nyní také v pracovní skupině ministerstva průmyslu a obchodu, která připravuje změnu podmínek financování transakcí na burze. ČEZ k tomu řekl pouze, že to vnímá jako "technické problémy“.
"Došlo k chybné interpretaci vnitřních předpisů a k nepřesné komunikaci uvnitř banky,“ řekla mluvčí KB Monika Klucová.