Za hranicemi sice silná koruna snižuje výnosy vývozců, zároveň ale klesají také ceny zboží dovezeného do země. Navíc objem exportu narozdíl od dovozu stále stoupá. "Exportní firmy si sice stěžují, ale do statistik se negativní vliv reálného posílení kurzu promítá prozatím minimálně," dodal David Marek z Patria Finance.
Dubnový schodek 1,4 miliardy korun překvapil svojí nízkou hodnotou i největší optimisty. Analytici v průměru očekávali deficit kolem 7,3 miliardy, výrazně lepší byl i v porovnání s březnem, kdy po revizi dosáhl 6,2 miliardy korun.
Díky oživení poptávky v Německu stoupl export meziročně o osm procent. Naopak pokračoval pokles hodnoty dovozu, a to o 1,6 procenta.
Pozitivně na bilanci zapůsobilo značné zvýšení vývozu strojírenských výrobků (především díky počítačům a silničním vozidlům), dobře si vedli také exportéři spotřebního zboží.
Podle Heleny Horské z České spořitelny se tak začíná projevovat vliv nových výrobních kapacit, vybudovaných zahraničními investory v České republice.
"Struktura deficitu ukazuje, jak dobře jsou exportéři schopni bojovat se silnou korunou, protože právě položky citlivé na změnu kurzu, jako například automobily, rostly nejvíce," uvedl k tomu Vladimír Pikora z Volksbank.
"A nejen že koruna nezraňuje exportéry tolik, jak se čekalo. Navíc ještě výrazně pomáhá spotřebitelům, což ukázala poslední statistika o maloobchodních tržbách," připomíná jeho kolegyně Markéta Šichtařová.
Výrazně - téměř o třetinu - se v dubnu snížil tradičně pasivní dovoz minerálních paliv. Prohloubilo se pasivum zemědělských a potravinářských výrobků.
V lednu až dubnu dovoz poklesl o 6,3 procenta, vývoz stoupl o 0,7 procenta. Celkový schodek zatím dosáhl 10,8 miliardy korun, což je o 27 miliard méně než za stejné období loňska.
Většina analytiků v komentářích uvádí, že očekává pokles celoročního schodku pod klíčovou hranici 100 miliardy korun. Počítají také s možným posílením koruny, neboť se nepotvrdil její negativní vliv na obchod s cizinou.