Nenáviděný i milovaný obr v centru Liberce. Nákupní centrum slaví výročí

  12:27aktualizováno  12:27
Jedna z nejkontroverznějších staveb posledních let - liberecký nákupní palác Plaza - oslavil v sobotu čtyři roky existence. Lidé si na historicky první nákupní galerii v centru města pomalu zvykají, ale architekti nešetří kritikou.

Plaza byla dlouho poloprázdná. Teď se postupně zaplňuje obchody. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Nedávno jsme si nechali dělat průzkum a podle něj se pohled na Plazu od jejího otevření zlepšil. Už to není jen 'měl tu být park a hyzdíme'. Myslím, že lidé nás lépe vnímají i proto, že děláme různé akce pro maminky a děti, pořádáme výstavy. Pozitivněji nás vnímá asi mladší generace a rodiny, na které se teď zaměřujeme. A myslím, že i ti, co litují parku, u nás pak rádi parkují," tvrdí marketingová manažerka centra Nancy Haisová.

Mnoho obyvatel i odborníků má na stavbu jiný, vyhraněně záporný názor. Na vině je podle nich bývalé vedení radnice, které při povolování Plazy a jí podobných staveb trestuhodně znehodnotilo město.

Popularizátor architektury, v Liberci vystudovaný architekt Adam Gebrian, dokonce s nadsázkou říká, že by v Liberci mohla vzniknout naučná stezka, která by pro ostatní města sloužila jako odstrašující příklad. Toho, co podobné centrum udělá s podobou města.

V Amsterdamu by tohle nikdy nedopustili

"Vedení měst typu Amsterdamu by si něco takového do svého středu nikdy nepustilo. Věděli by, že jim to zdecimuje maloobchod, což se v Liberci stalo. Liberec si do svého historického jádra nacpal naprosto neuvěřitelné množství obchodních domů. Kromě Plazy do toho počítám i dolní centrum, Palác Syner nebo Deltu. A nemluvím o jámě na Perštýně nebo bývalé Textilaně, které měly podobný osud před sebou," říká Adam Gebrian.

Odborníkům vadí také necitlivé a megalomanské zasazení obchodního domu do okolní zástavby.

Plaza sice byla první, brzy jí ale vyrostl největší konkurent, obchodní centrum Forum. A nákupní galerie v horním centru Liberce procházela krizí. Odcházeli obchodníci a horní patra rozlohou předimenzovaného obchodního domu, byla prázdná.

Změna nastala až s příchodem Dinoparku, zábavněnaučného poznávání pravěku pro celou rodinu. Otevřel loni v únoru. Nejmodernější zařízení svého druhu v České republice dokázalo přitáhnout do Plazy i návštěvníky, kteří ji doposud opomíjeli. Dnes patří k jedné z největších turistických atrakcí Liberce.

"První rok byl opravdu rekordní, přišlo k nám zhruba čtvrt milionu návštěvníků. Neměli jsme zkušenost s celoročním provozem ani s vnitřním zařízením, ale ukázalo se, že to byl dobrý krok. Jsme spokojení," zhodnotil provozovatel Dinoparku Jiří Machálek.

Dnes má Plaza podle Nancy Haisové plochu pronajatou ze 70 procent. A další smlouvy se podle ní chystají. V jednání jsou kromě prodejců například i provozovny rychlého občerstvení. Centrum stojí o to, aby si v Plaze otevřeli ordinace lékaři.

Táhne bezplatné parkování

Díky dvěma hodinám bezplatného parkování, poloze v samém středu města, bezbariérovosti i modernímu zázemí, je podle Nancy Haisové pro ordinace ideální. Kvůli projektu Medical Center Plaza už manažeři oslovili na tři stovky lékařů z celého kraje a čekají na odpověď.

"Myslím, že jsme jim nabídli hodně slušné podmínky, bylo by to výhodné i pro pacienty. Čekáme, jak na to budou reagovat," zmínila Nancy Haisová.

Orientace na zábavu i širší nabídku služeb je podle ekonoma Ivana Jáče vynucenou i logickou reakcí na fakt, že více obchodníků se už v Liberci nedokáže uživit.

"Je to cesta k větší efektivitě těchto středisek. Tak jak bylo v devadesátých letech nákupních středisek méně než jinde, vygradovalo to v poslední době až neuvěřitelně. Důsledkem je i nezastavěná jáma pro zkrachovalém projektu na Perštýně," domnívá se vedoucí katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivan Jáč.

"Éra už není taková, že obchodní centra musejí sloužit jen pro nakupování. Na takové město je tu přetlak obchodů, proto jsme se také zaměřili na jiné projekty. Nebráníme se žádnému projektu, aby obchodní centrum žilo dál. Bojovali jsme o přežití a budeme bojovat dál," zhodnotila Nancy Haisová.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz