V březnu se tak zastavil několikaměsíční trend poklesu objemu vývozu a dovozu, uvádí ČSÚ. Dovoz proti loňskému březnu vzrostl především ve skupinách stroje a dopravní prostředky (o 21,8 procenta) a průmyslové zboží (o 9,4 procenta). V ostatních skupinách dovoz poklesl. Vývoz proti březnu 1998 vzrostl rovněž u strojů a dopravních prostředků (o 12,8 procenta) a průmyslového spotřebního zboží (o 12,2 procenta).
Za leden až březen byl objem dovozu meziročně o 3,9 procenta a vývozu o 5,6 procenta nižší. Schodek obchodní bilance 18,5 miliardy Kč se tak meziročně zvýšil o 3,1 miliardy Kč. V komoditní skladbě dovozu i vývozu se dále zvýšil podíl skupin zboží s vyšším stupněm zpracování.
Dovozní ceny za leden až únor 1999, měřené výběrovým indexem nominálních cen, to znamená včetně kursového pohybu, klesly proti stejnému období roku 1998 o 8,0 procenta (především vlivem nižších světových cen ropy než ve stejném období předchozího roku) při současném poklesu vývozních cen o 5,5 procenta. Směnná relace se tak meziročně zlepšila o 2,7 bodu, informoval dnes ČSÚ.
Zvýšení březnového deficitu zahraničního obchodu hodnotí většina analytiků jako dobrou zprávu. Po třech měsících poklesu totiž konečně začal růst i český export, přičemž nejdynamičtější složkou vývozu i dovozu byly strojírenské a dopravní výrobky.
Březnový výsledek nesignalizuje podle Ondřeje Schneidera z Patria Finance žádný hlubší problém. Objem vývozu se meziročně zvýšil o 4,2 procenta a zvrátil tak trend posledních tří měsíců. "Zároveň se zvýšil i objem dovozů, a to dokonce o 8,1 procenta, protože export v ČR je velmi závislý na dovozech," dodal Schneider.
"Oslabený kurs a dražší ropa se nejrychleji projevily růstem dovozních cen a tím v růstu dovozu," řekl Martin Čihák z Komerční banky. Reálné proexportní účinky znehodnoceného kursu se podle něho totiž projeví až v polovině letošního roku.
Nejdynamičtější složkou vývozu i dovozu byly strojírenské a dopravní výrobky. Na straně vývozů tento relativně příznivý výsledek opět ovlivnila Škoda Auto a automobilový průmysl vůbec, řekl Jiří Křovák z Investiční a Poštovní banky. Podle něho je však březnový výsledek spíš než počátek růstového trendu jen jednorázovým vzepětím.
Na straně dovozů začíná podle analytiků hrát svoji roli obnovená domácí poptávka. "Zvýšená poptávka domácností po průmyslovém spotřebním zboží by mohla pomoci zlepšit vývoj indexu maloobchodního obratu," řekl Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt. "Růst dovozů skupiny stroje a dopravní zařízení by mohl znamenat obnovu investiční aktivity," dodal Křovák.
Za první čtvrtletí roku 1999 deficit obchodní bilance dosahuje zhruba 18 miliard korun. "To po přepočtu do stálých cen nedává šanci na výrazné meziroční zmírnění propadu HDP v tomto období," zdůraznil Sobíšek.
Celoroční schodek analytici očekávají v rozmezí 70 až 95 miliard korun. "Přebytek na finančním účtě by mohl v letošním roce přispět k dalšímu zmírnění schodku platební bilance," uzavřela Anna Dvořáková z České spořitelny.