Obchod Svět elektra přišel o certifikát: dluží dodavatelům i zákazníkům

  16:48aktualizováno  4. ledna 12:56
Internetový prodejce elektroniky, společnost Svět elektra, přišel o certifikát, který garantuje, že je seriózní firmou. Sebrala mu ho Asociace pro elektronickou komerci a pozastavila i členství. Firma totiž neplatí dodavatelům ani zákazníkům. Loni v říjnu změnila majitele. Věřitelé hodlají na bývalého jednatele podat trestní oznámení.

Internetové stránky společnosti Svět elektra. | foto: www.elektrosvet.cz

"Na firmu jsme evidovali stížnosti. Vykonali jsme tedy kontrolní nákup, který neproběhl. Snažili jsme se s firmou spojit, ale přestala komunikovat. V prosinci jsme jí proto odebrali certifikát a pozastavili jsme jí členství," řekl iDNES.cz ředitel Asociace pro elektronickou komunikaci (APEK) Jan Vetyška.

Společnost podle něj byla členem APEK od roku 2005. Až do října, kdy změnila majitele, fungovala dobře. Pak se však vše změnilo. Jiří Podsedník, který byl majitelem i jednatelem firmy od roku 2002, ze společnosti odešel a firmu nechal přepsat na Sylvii Furišovou a společnost s ručením omezeným Santalena. Ta vznikla v květnu 2009 jako ready made společnost, tedy "prázdná firemní schránka" určená k okamžitému prodeji dalšímu majiteli.

True

Po změně vlastníka přestával Svět elektra postupně komunikovat se svými zákazníky i dodavateli. "My jsme dělali novou grafickou podobu obchodu. Zajišťovali jsme jim například internetový marketing či správu kampaní. Už tři měsíce nám neplatí a dluží nám zhruba 250 tisíc korun. Od října nám neodpovídají na telefony a nereagují na e-maily," říká Tomáš Roud, jednatel společnosti SEO Expert, která se firmám snaží zajistit vysokou návštěvnost a přitáhnout jim tak co nejvíce zákazníků.

Podle něj je nová jednatelka jen bílým koněm, který má odvést pozornost od bývalého majitele firmy. "Pokud se během několika dnů neobjeví trestní oznámení na původního majitele firmy, ke kterému bychom se připojili, podáme na něj trestní oznámení pro podvod sami," říká Roud.

Reakci společnosti se nepodařilo redakci získat. Na všech třech telefonních kontaktech, uvedených na stránkách firmy, je pouze hlasová schránka. Firma však stále nabízí prodej zboží a v prosinci ještě lákala ke koupi teplovzdušných ventilátorů.

True

SEO Expert není ale jedinou společností, které Svět elektra dluží. Podobné zkušenosti, i když kvůli mnohem nižší částce, má i společnost VSHosting, jež firmě zajišťuje chod celého serveru. "Společnost Svět elektra má u nás neuhrazené pohledávky ve výši téměř 30 tisíc korun. Pokud do pátku peníze nedostaneme, vypneme jí server," říká ředitel VSHosting Damir Špoljarič.

I on se domnívá, že firma jedná podvodně, už i kvůli tomu, že stále inzeruje prodej spotřební elektroniky a vybírá peníze od zákazníků. Na reklamace či snahu o jakýkoliv kontakt však nereaguje. "Náš právní zástupce už podnikl kroky k vymožení dluhu. Pokud se firma neozve, hodláme se připojit k trestnímu oznámení na bývalého jednatele," uvedl Špoljarič.

True

Bývalý jednatel firmy Jiří Podsedník včera nebral telefon, aby se k případu vyjádřil. Dnes zaslal tiskové prohlášení, ve kterém odmítá, že by se podílel na nějakém podvodu.

Společnost musel prodat podle svých slov proto, že měl finanční problémy. Ty chtěl nejdříve vyřešit jen vstupem strategického partnera, ale vše nakonec dopadlo tak, že z firmy odešel a většinový podíl převedl na společnost Santanela.

"To, že firma byla koupena jako 'ready made' pouze za účelem vstupu do Světa elektra není v obchodním světě nic neobvyklého a tudíž ani nic, co by mě mělo přesvědčit o budoucí nesolidnosti kupujících investorů. Prodával jsem proto s nejlepším svědomím pod příslibem toho, že obchod bude i nadále fungovat a rozrůstat se," uvedl bývalý majitel s tím, že někteří dodavatelé sami neplnili své závazky řádně.

Celá situace ho podle jeho slov mrzí, protože Svět elektra byl dlouho úspěšnou firmou. "Bohužel řádným prodejem firmy jsem nad ní ztratil veškerou kontrolu a nemohu nadále zodpovídat za její chování vůči zákazníkům ani dodavatelům," dodal Podsedník.

True

O trestním oznámení uvažují i někteří zákazníci, kteří se na srovnávači cen heureka.cz snaží v diskusi zjistit, proč jim firma nedodala zboží, když za něj zaplatili peníze, a proč s nimi nekomunikuje. Na dotazy zákazníků přitom Svět elektra přestal reagovat na konci listopadu.

"Nezkrachoval tento obchod? Nikdo tam nebere telefony ani neodpovídá na e-maily," ptal se na konci listopadu Mirek. "Myslím, že s tímto obchodem je konec, nereagují na žádný uvedený kontakt. Na provozovně je zhasnuto a zamčeno," odpověděl mu další diskutující s nickem Láďa.

Ke konci prosince se už podvedení zákazníci snažili domluvit na společném postupu proti firmě. "V nejbližší době zvažuji podání trestního oznámení na neznámého pachatele. Hodím sem potom spisové číslo, aby se k dotyčnému oznámení mohli připojit i další," psal diskutující, který se podepisuje jako David.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Premium

Americké pivní soutěže jsou lepší než ty české, říká vrchní sládek Budvaru

Vrchní sládek Budějovického Budvaru Adam Brož vyzdvihuje spolupráci s malými pivovary. Ale základem podle něj zůstane...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz