Kellnerova O2 nabízí barům slevy na televizi. Musí však točit Staropramen

  7:00aktualizováno  7:00
Fotbalové přenosy do hospody bytostně patří. To pochopili šéfové operátora O2 a chtějí v této oblasti výrazně posílit. Hospodským nabízí levnější televizní kanály, pokud budou čepovat Staropramen. Všichni hospodští z toho radost nemají. Za televizní služby si totiž často připlatí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Hynek GlosMAFRA

Slevu na přenosy O2 TV mají možnost získat pouze v případě, že ve svém podniku začnou točit pivo Staropramen. Operátor, jehož majoritním vlastníkem je skupina PPF Petra Kellnera, má na souboj s restauracemi a bary nicméně dobře nabito.

Kromě nejzajímavějších zápasů české první ligy a anglické Premier League od letošního roku drží práva na populární fotbalovou Ligu mistrů, na kterou čeští štamgasti velmi dobře slyší. Kromě jednoho zápasu z každého hracího kola, který vysílá Česká televize, získala televize O2 exkluzivní práva na všechny zápasy hned na tři ročníky.

Předběžným opatřením soudu se navíc operátor domohl blokování přenosů Ligy mistrů na zahraničních stanicích v rámci tuzemských satelitních a kabelových operátorů, čímž vyřadil nejen v hospodách televizní konkurenci. (čtěte Místo fotbalu tma)

Teď vymýšlí způsoby, jak z draze zaplacených práv získat více peněz. Zatímco dříve vysílání sportovních či jiných programů v restauracích nikdo neřešil, nyní si je začínají majitelé práv i jejich distributoři více hlídat. A v čele tažení logicky stojí právě Kellnerovo O2. Operátor si kvůli tomu od letošního roku v rámci nakoupených práv vyjednal vůbec poprvé také práva na veřejnou produkci.

O2 prudce zdražila televizní programové balíčky, stěžují si lidé úřadu

Zatímco v minulosti hospodští běžně platili tarif určený pro domácnosti za několik set korun měsíčně, dnes za kompletní balík pro restaurace s 37 kanály od O2, s připojením k internetu a slevou na televize Samsung, zaplatí 13 500 korun měsíčně. Firma navíc bude více kontrolovat, jestli v restauracích nevyužívají klienti služby za ceny určené pro domácnosti.

„Společnost O2 má jako jediná v České republice vyřešena a nakoupena práva přenosu sportovního utkání i pro své obchodní zákazníky, kteří nabízejí veřejné vysílání svým hostům. Česko bylo dosud jedna z mála zemí v Evropě, kde podobný produkt chyběl,“ vysvětluje David Duroň, marketingový ředitel pro domácnosti O2.

Několikanásobná změna

To je pro některé hospodské nepříjemná změna. Majitel chrudimského hostince U Džbánu Martin Horník využívá služby O2 asi jeden a půl roku. „Platil jsem 549 korun, pak mi najednou přišla faktura na necelých sedm set, tak jsem jim volal, co se děje, a přiznal, že to pouštím v hospodě. Po lince mi pak řekli, že nová cena bude 13 500, ale v případě, že začnu točit Staropramen, se mohu dostat jen na tisíc,“ uvedl Horník.

Aby cenový šok nebyl pro restaurace takový, O2 v létě přišlo s projektem Sportovního kina společně se Staropramenem. Ten majitelům barů otevírá cestu k velkým slevám. Pokud začnou točit Staropramen a prodají ho určité množství, cena za televizi se může smrsknout i o více než 90 procent.

„Řekli mi, že když prodám měsíčně jejich piva za 22 tisíc, budu mít O2 za tisícovku, když patnáct nebo šestnáct tisíc, tak za asi 2 500 korun. Vůbec se mi takové jednání nelíbí, je to od těch dvou velkých hráčů na trhu nefér. Nutí mi svoje pivo, přijde mi to jako vydírání,“ říká Horník, který ve svém podniku čepuje desítku a dvanáctku Gambrinus a Poličské pivo jedenáctku.

S tím ale zástupci O2 nesouhlasí. „Každý hospodský má na výběr, rozhodně ho do ničeho nenutíme. Může si buď pořídit O2 TV s právy na veřejnou produkci za plnou cenu, nebo využít akční nabídky, kterou jsme představili ve spolupráci se Staropramenem,“ říká Duroň.

O2 zákony neporušuje

To, že z hlediska práva je vše v pořádku, potvrzuje oslovený advokát a odborník na hospodářskou soutěž Jan Vaníček z advokátní kanceláře Becker & Poliakoff.

„Domnívám se, že nejde o dohodu porušující hospodářskou soutěž. Poskytovatel televizních služeb nepodmiňuje poskytnutí svého produktu hostinskému uzavřením dohody s pivovarem, pouze dává možnost slevy z ceny televizních služeb za předpokladu, že jejich odběratel navíc prodá pivo partnerského pivovaru,“ zamýšlí se Vaníček.

Podle něj tato dohoda nemůže narušit hospodářskou soutěž i s ohledem k velikosti trhů obou oblastí - tedy piva a televizí. „Obě společnosti ve svém odvětví realizují obchody v takových objemech, že slevy v řádech tisíců na televizní služby by neměly ovlivnit soutěžní p mistrovství rostředí,“ dodává advokát.

Pivovary Staropramen ani O2 zatím nechtějí říkat, kolik restaurací na nabídku saab přistoupilo. Podle oficiální webové stránky této služby dnes využívají asi tři desítky restaurací.

„Každý den přibývají další zákazníci, kteří mají O2 TV objednanou a v brzké době budou moci s přenosy začít. Od prvních zákazníků víme, že stejně jako v zahraničí má atraktivní televizní obsah pozitivní dopad na příliv zákazníků a růst tržeb,“ dodává Duroň.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Konec éry hypermarketů? Češi upřednostňují pohodlný nákup v menší prodejně

Ilustrační snímek

V tuzemsku nejrychleji rostou diskontní prodejny, menší supermarkety a drogerie, neboť zákazníci při nakupování...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Najdete na iDNES.cz