Kellnerova O2 nabízí barům slevy na televizi. Musí však točit Staropramen

  7:00aktualizováno  7:00
Fotbalové přenosy do hospody bytostně patří. To pochopili šéfové operátora O2 a chtějí v této oblasti výrazně posílit. Hospodským nabízí levnější televizní kanály, pokud budou čepovat Staropramen. Všichni hospodští z toho radost nemají. Za televizní služby si totiž často připlatí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Hynek GlosMAFRA

Slevu na přenosy O2 TV mají možnost získat pouze v případě, že ve svém podniku začnou točit pivo Staropramen. Operátor, jehož majoritním vlastníkem je skupina PPF Petra Kellnera, má na souboj s restauracemi a bary nicméně dobře nabito.

Kromě nejzajímavějších zápasů české první ligy a anglické Premier League od letošního roku drží práva na populární fotbalovou Ligu mistrů, na kterou čeští štamgasti velmi dobře slyší. Kromě jednoho zápasu z každého hracího kola, který vysílá Česká televize, získala televize O2 exkluzivní práva na všechny zápasy hned na tři ročníky.

Předběžným opatřením soudu se navíc operátor domohl blokování přenosů Ligy mistrů na zahraničních stanicích v rámci tuzemských satelitních a kabelových operátorů, čímž vyřadil nejen v hospodách televizní konkurenci. (čtěte Místo fotbalu tma)

Teď vymýšlí způsoby, jak z draze zaplacených práv získat více peněz. Zatímco dříve vysílání sportovních či jiných programů v restauracích nikdo neřešil, nyní si je začínají majitelé práv i jejich distributoři více hlídat. A v čele tažení logicky stojí právě Kellnerovo O2. Operátor si kvůli tomu od letošního roku v rámci nakoupených práv vyjednal vůbec poprvé také práva na veřejnou produkci.

O2 prudce zdražila televizní programové balíčky, stěžují si lidé úřadu

Zatímco v minulosti hospodští běžně platili tarif určený pro domácnosti za několik set korun měsíčně, dnes za kompletní balík pro restaurace s 37 kanály od O2, s připojením k internetu a slevou na televize Samsung, zaplatí 13 500 korun měsíčně. Firma navíc bude více kontrolovat, jestli v restauracích nevyužívají klienti služby za ceny určené pro domácnosti.

„Společnost O2 má jako jediná v České republice vyřešena a nakoupena práva přenosu sportovního utkání i pro své obchodní zákazníky, kteří nabízejí veřejné vysílání svým hostům. Česko bylo dosud jedna z mála zemí v Evropě, kde podobný produkt chyběl,“ vysvětluje David Duroň, marketingový ředitel pro domácnosti O2.

Několikanásobná změna

To je pro některé hospodské nepříjemná změna. Majitel chrudimského hostince U Džbánu Martin Horník využívá služby O2 asi jeden a půl roku. „Platil jsem 549 korun, pak mi najednou přišla faktura na necelých sedm set, tak jsem jim volal, co se děje, a přiznal, že to pouštím v hospodě. Po lince mi pak řekli, že nová cena bude 13 500, ale v případě, že začnu točit Staropramen, se mohu dostat jen na tisíc,“ uvedl Horník.

Aby cenový šok nebyl pro restaurace takový, O2 v létě přišlo s projektem Sportovního kina společně se Staropramenem. Ten majitelům barů otevírá cestu k velkým slevám. Pokud začnou točit Staropramen a prodají ho určité množství, cena za televizi se může smrsknout i o více než 90 procent.

„Řekli mi, že když prodám měsíčně jejich piva za 22 tisíc, budu mít O2 za tisícovku, když patnáct nebo šestnáct tisíc, tak za asi 2 500 korun. Vůbec se mi takové jednání nelíbí, je to od těch dvou velkých hráčů na trhu nefér. Nutí mi svoje pivo, přijde mi to jako vydírání,“ říká Horník, který ve svém podniku čepuje desítku a dvanáctku Gambrinus a Poličské pivo jedenáctku.

S tím ale zástupci O2 nesouhlasí. „Každý hospodský má na výběr, rozhodně ho do ničeho nenutíme. Může si buď pořídit O2 TV s právy na veřejnou produkci za plnou cenu, nebo využít akční nabídky, kterou jsme představili ve spolupráci se Staropramenem,“ říká Duroň.

O2 zákony neporušuje

To, že z hlediska práva je vše v pořádku, potvrzuje oslovený advokát a odborník na hospodářskou soutěž Jan Vaníček z advokátní kanceláře Becker & Poliakoff.

„Domnívám se, že nejde o dohodu porušující hospodářskou soutěž. Poskytovatel televizních služeb nepodmiňuje poskytnutí svého produktu hostinskému uzavřením dohody s pivovarem, pouze dává možnost slevy z ceny televizních služeb za předpokladu, že jejich odběratel navíc prodá pivo partnerského pivovaru,“ zamýšlí se Vaníček.

Podle něj tato dohoda nemůže narušit hospodářskou soutěž i s ohledem k velikosti trhů obou oblastí - tedy piva a televizí. „Obě společnosti ve svém odvětví realizují obchody v takových objemech, že slevy v řádech tisíců na televizní služby by neměly ovlivnit soutěžní p mistrovství rostředí,“ dodává advokát.

Pivovary Staropramen ani O2 zatím nechtějí říkat, kolik restaurací na nabídku saab přistoupilo. Podle oficiální webové stránky této služby dnes využívají asi tři desítky restaurací.

„Každý den přibývají další zákazníci, kteří mají O2 TV objednanou a v brzké době budou moci s přenosy začít. Od prvních zákazníků víme, že stejně jako v zahraničí má atraktivní televizní obsah pozitivní dopad na příliv zákazníků a růst tržeb,“ dodává Duroň.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Nový rekord. V Česku se loni vyrobilo téměř 1,5 milionu osobních aut

Výroba kompaktního SUV Karoq v závodě Kvasiny.

Výroba osobních aut v Česku se loni zvýšila o 1,7 procenta na nový rekord 1,437 milionu vozů. Rostla již pátý rok v...

Najdete na iDNES.cz