I bankéři by si rádi přilepšili.

I bankéři by si rádi přilepšili.

O vyšší platy bojují i v bance

  • 334
Frustrace zaměstnanců, kterým jejich firmy ročně přidávají málo na platu, roste. Zvlášť proto, že zisky jejich zaměstnavatelů se zvedají daleko rychleji. Zaměstnanci z přepážek ČSOB dokonce sepsali petici pro vedení, kterou má MF DNES k dispozici.

PETICE ZAMĚSTNANCŮ ČSOB ZDE

Nelíbí se jim, jak z banky odcházejí lidé. "Nastupují nezkušené vlaštovky, které navíc často po zaškolení rovněž odcházejí, přestože je někdy jejich platová úroveň výše než dlouholetých zaměstnanců na podobných úrovních," píšou autoři.

MF DNES se podařilo zkontaktovat s několika zaměstnanci banky, kteří existenci petice potvrdili. Příbuzný jednoho z autorů textu přiznal, že autory mrzí, že výzva s názvem "Držme pohromadě" opustila zdi banky.

Banka odmítá petici komentovat s tím, že k vedení se zatím nedostala a že o platech právě jedná s odbory. "Na základě vyhodnocování politiky odměňování a dalších ukazatelů je ČSOB přesvědčena o své vysoké konkurenceschopnosti na trhu práce," podotýká Kateřina Bednářová z tiskového oddělení.

Malé rozdíly
Jenže mezi zaměstnanci panuje nespokojenost. "Odtud se jen odchází. Zaměstnanci mají na přepážce mezi 14 a 17 tisíci a o tom, že banka platí nejméně v oboru, slyšíme i na poradách," popisuje anonymně jeden ze zaměstnanců banky z regionální pobočky.

Podle průzkumu společnosti LMC, která spravuje internetové stránky jobs.cz, si pokladní nebo osobní bankéř přijdou v bankách na 18 až 28 tisíc, v regionech na 14–18 tisíc.

"Banky platí lépe, až když postupujete na vyšší pozice. V nástupních mzdách nejsou velké rozdíly ve srovnání s ostatními obory," popisuje šéf personální agentury Grafton Milan Novák.

Autoři petice zdůrazňují, že mnoha lidem v bance se plat nezvedal o více než tři procenta ročně, i když banka vykazuje výsledky lepší až o 30 procent. "Žádáme proto o meziroční růst tarifních mezd o devět procent," dodávají.

To zhruba odpovídá tomu, co chtějí odboráři prosadit příští rok ve většině firem (osm procent). "Když banky vydělávají, je to oprávněný požadavek v kolektivním vyjednávání," podotýká předseda bankovních odborů Rudolf Kubásek.

Letos rostou platy ve finančnictví jen o 4,2 procenta, méně si polepšili už jen lidé v rybářství (nárůst o 2,1 procenta).

Umět vyjednat nástupní plat
Mluvčí personální agentury Manpower Jiří Halbrštát poodhaluje, co se děje v těch firmách, které platy dusí. "Ve většině mezinárodních se mzdy mohou zvednout jen o určité procento, někdy méně než inflace. Když klíčová osoba v oddělení dostane přidáno více, na ostatní se už nemusí dostat," popisuje. Podle něj je důležité vyjednat si pěkný nástupní plat.

V mnoha případech je jedinou možností výrazného navýšení platu změna zaměstnavatele. Firmy musí kvůli nedostatku lidí nástupní platy zvedat. "Někdy má nový zaměstnanec vyšší ohodnocení než dlouhodobý zaměstnanec. To však musí být odůvodněno širšími znalostmi, např. technologií či jazyků," podotýká šéf Graftonu. Jinak by podle něj mohlo jít ve firmě o diskriminaci.

Ale ne vždy jsou pověsti o platech pravdivé. Mezi zaměstnanci bank, které tradičně patří k nejlépe platícím sektorům, kolují zvěsti o tom, kdo platí lépe.

Bzdí, aby mohli lákat
Privátní bankéřka v Živnobance může být naštvaná, když se dozví, že její kolegyně v České spořitelně bere více. "Je to jedna z fám. Pracovní pozice v jedné bance nemá vždy stejný obsah jako stejně nazvaná pozice v bance druhé," popisuje Jana Riebová, nyní personální šéfka UniCredit, tedy sloučených bank HVB a Živnobanky. Srovnává se náročnost práce, odpovědnost, důležitost pro firmu.

Problém nástupních platů řeší podle personalistů firmy i jinde. Dokonce i v maloobchodě, kde jsou marže i platy velmi nízko. Například Tesco zaměstnávající 14 tisíc lidí, zavedlo nový odměňovací systém.

Brzdí růst mezd pro ty, kdo už tam jsou, aby mohli nalákat nové lidi na vyšší mzdy. Navíc mají příplatek v regionech, kde hůře shánějí lidi. Naopak zrušili příspěvky na rekreaci, dětské tábory či za životní jubilea, jež "nepodporují loajalitu".