Předseda vlády Petr Nečas (ODS) v neděli uvedl, že kvůli úsporám očekává pět až osm procent propuštěných státních úředníků. Na trhu se tak v nejbližších dnech zřejmě objeví více než pět tisíc nových tváří bez práce. Podle personálních odborníků jim firmy ruce trhat nebudou.
Ve státní správě nyní působí na 70 tisíc úředníků (sektory zdravotnictví, vnitra, školství či obrany zahrnuty do tohoto počtu lidí pracujících pro stát nejsou), právě v jejich řadách by se mělo nejvíce škrtat. Premiér také vyzval, aby se s propouštěním začalo spíše u výše postavených úředníků.
Vedoucí oddělení, šéfové odborů či náměstci jsou dražší a také lépe kvalifikovaní. Premiér tím poukázal na vlastní zkušenost z dob působení na ministerstvu práce a sociálních věcí.
"My jsme dokázali na ministerstvu snížit počet vedoucích oddělení a ředitelů odborů o jednu třetinu. A ve chvíli, kdy spíše omezíte počet vedoucích pracovníků, kteří mají zpravidla výrazně vyšší platy, tak o to menší dopad je potom na ty řadové pracovníky," řekl Nečas v diskusním pořadu Partie televize Prima.
Kvalifikovaní lidé se neztratí, míní ministerstvo
Důvodem může být také skutečnost, že jde o lidi s vyšším vzděláním a také kvalifikací. U nich totiž tolik nehrozí, že skončí na úřadu práce či přímo na některých sociálních dávkách. "Většinou jde o kvalifikované lidi, kteří z mého pohledu nebudou mít na trhu problémy," řekl MF DNES Jaromír Drábek (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí.
Podle něj by ani propouštění ve státní sféře v řádu několika desítek tisíc úředníků nebylo pro sociální systém nijak zásadní zátěží.
S tím nesouhlasí předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Podle ní jde o nesystémové škrtání, které bude rozpočet stát obří peníze. "Pro stát to bude kontraproduktivní. Už loni se ve státní správě výrazně škrtalo a není náhodou, že se třeba výrazně zvýšil počet žádostí o předčasný důchod. Jsem přesvědčena, že značná část z nich pocházela právě od bývalých státních zaměstnanců," dodává Vondrová.
Úředníci – žádné terno
Také odborníci z personální oblasti velkému úspěchu bývalých státních úředníků v soukromých firmách příliš nevěří.
V případě vysoce postavených, vzdělaných a kvalifikovaných úředníků, kteří by podle Nečase měli končit první, se velký hon čekat nedá.
"Tito lidé jsou trochu jiná kategorie, než kterou by chtěly soukromé firmy do svého vedení. Obecně na trhu nemá státní správa zrovna dobrou pověst," říká lovec manažerů Jan Bubeník z Bubenik Partners. Podle něj je na trhu nyní dostatek kandidátů na střední a vyšší pozice. "Tudíž jen málo firem si dá tu práci převychovávat nějaké státní úředníky," míní Bubeník.
Na druhé straně upozorňuje, že jednotlivci, výrazné individuality se skutečně odbornými znalostmi, se některým firmám hodit mohou, drtivá většina úředníků však podle Bubeníka bude mít na trhu problémy. S nedůvěrou se kouká na šance bývalých státních zaměstnanců i Marek Strieborný, obchodní ředitel personální agentury Axial.
"Úspěšní budou jen ti, kteří se rychle přizpůsobí novému prostředí. Jejich specifická praxe nebude výhodou," říká Strieborný.
Podle něj úředníci budou muset často sáhnout po kompromisu. Naučit se zcela novým dovednostem, zkusit jiný obor a smířit se třeba i s nižším platem.
Kde by se mohlo propouštětJednotlivá ministerstva Pozn.: Jde o výběr úřadů, kterých by se propouštění mohlo týkat |