O Kalouskovy dluhopisy se města nepoperou. Rath by chtěl vydat svoje

  15:50aktualizováno  17:02
Ministerstvo financí vydá v květnu a v listopadu další emise spořicích státních dluhopisů pro občany. Tentokrát je však nabídne i veřejnoprávním institucím: školám, obcím či krajům. Instituce, které iDNES.cz oslovil, se však do nákupu příliš nepohrnou.

Ministr financí Miroslav Kalousek chce pomocí dluhopisů pro občany získat letos do státní pokladny dalších 40 miliard. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"O této nabídce víme, nejprve se ale budeme chtít podrobně seznámit s podmínkami, porovnat je s výnosností a rizikovostí stávajících finančních instrumentů používaných ČT v současnosti," sdělil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Výhodnost dluhopisů bude zvažovat i Český rozhlas. Ten totiž dosud žádné dluhopisy nekupoval. "Při ukládání volných finančních prostředků volíme konzervativní bezpečné uložení s co možná nejvyšší mírou zhodnocení v dané oblasti," řekl iDNES.cz ředitel odboru komunikace Jakub Čížek.

Dluhopisy se nabídnou médiím, školám i městům

Ministerstvo oznámilo, že rozšíří okruh těch, kteří si spořicí dluhopisy budou moci koupit. Dosud to byly hlavně soukromé osoby, občanská sdružení nebo třeba církve.

Nově budou moci investovat a půjčit státu i obce, kraje, města, veřejné výzkumné instituce, zdravotní pojišťovny, neziskové instituce, jako jsou profesní organizace, a veřejnoprávní instituce, jako je Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

Zatímco veřejnoprávní média jsou zatím zdrženlivá, samosprávy Kalouskova nabídka ani příliš nezaujala.

"O nákupu spořicích dluhopisů neuvažujeme, máme překlenovací úvěr na projekty kofinancované z EU a obecně volné prostředky přednostně užíváme na předčasné splácení úvěru," vysvětluje primátor Kladna Dan Jiránek.

Starosta Kyjova František Lukl se zase obává nízkého zhodnocení investice. "Volné finanční prostředky máme deponovány na dlouhodobých, úrokově celkem zajímavých účtech."

Pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi se samotná myšlenka státních dluhopisů líbí, ani on však jejich nákup neplánuje. "Hlavním faktorem, proč Praha nezamýšlí využít této příležitosti, je očekávaná doba splatnosti dluhopisů překračující dané fiskální období," vysvětluje primátor. Město podle něj preferuje vyšší dostupnost svých peněz, než kterou tyto dluhopisy nabízejí.

S tím souhlasí i primátor Chomutova Jan Mareš. "Myšlenka zhodnotit prostředky u státu může být pro obce zajímavá, musí však mít tyto prostředky k dispozici," říká Mareš.

Města podle něj navíc nebudou mít na dluhopisy peníze, jelikož přišly o část podílu z výnosu DPH i daně z příjmu. "Obce tak nebudou mít žádné volné prostředky ke zhodnocení, které by mohly být vázány až na období osmi let," dodává.

Rath: Kalousek se bál konkurence

Svérázný důvod, proč Kalouskovy dluhopisy nekupovat, má středočeský hejtman David Rath. "Je zajímavé, že když jsme uvažovali o vydávání krajských dluhopisů, dostali jsme od ministerstva financí jednoznačný signál, že nám vydávání dluhopisů nepovolí."

Podle něj se ministerstvo nejspíše bálo konkurenčního prostředí, protože by o krajské dluhopisy mohl být větší zájem než o ty státní. "Mohly by být totiž výhodnější," uzavírá Rath.

Ministerstvo se však problémů s případným nízkým zájmem o dluhopisy ze strany obcí neobává. "Nabídkou chceme dát městům možnost investovat bez rizika. Obce by se tak mohly vyhnout problémům, jako třeba v nedávné kauze ztracených investic ve společnosti Key Investments," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Spořicí dluhopisy vydal stát poprvé loni v listopadu. Zájem byl obrovský, prodalo se jich za 20 miliard korun. Dalších 40 miliard chce ministr financí Miroslav Kalousek získat do státní pokladny letos.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Televizní skupina Prima má nově stoprocentního majitele, ovládl ji Zach

Logo TV Prima

Televizní skupinu Prima zcela ovládl podnikatel Ivan Zach. Jeho firma THR Media totiž od Vladimíra Komára koupila 75...

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Najdete na iDNES.cz